Odżywki proteinowe do włosów
Ewelina Sochacka

Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

Czym są odżywki i maski proteinowe?

Odżywki oraz maski proteinowe to kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów, zawierające składniki odżywcze zwane proteinami. Proteiny to duże, złożone cząsteczki białkowe, które składają się z aminokwasów – włosy zbudowane są głównie z białka o nazwie keratyna, choć w utrzymaniu ich elastyczności i sprężystości istotną rolę odgrywa także kolagen czy elastyna. Można zatem śmiało stwierdzić, że proteiny są kluczowymi składnikami zdrowych włosów i stanowią fundament ich struktury. Dlatego regularne dostarczanie protein może być korzystne, zwłaszcza jeśli włosy są osłabione, łamliwe lub zniszczone.

Ponadto stosowanie odżywek proteinowych jest jednym z elementów zachowania równowagi PEH. Czym ona jest? Równowaga PEH oznacza balans pomiędzy proteinami (P), emolientami (E) oraz humektantami (H) w produktach do pielęgnacji włosów. Jak wspomniano wcześniej, proteiny są niezbędnymi składnikami, które wzmacniają włosy, nadając im elastyczność i wytrzymałość. Z kolei emolienty to substancje, które tworzą na powierzchni włosa powłokę okluzyjną, chroniąc go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz zatrzymując wodę w łodydze. Sprawiają, że włosy są lśniące, nie puszą się i nie elektryzują. Humektanty odpowiadają natomiast za regulację poziomu nawilżenia kosmyków. Przy ich niedoborze włosy są suche, matowe i szorstkie, trudno je także rozczesać.

Sprawdź odżywki do włosów na DOZ.pl

Jak rozpoznać nadmiar i niedobór protein w pielęgnacji włosów?

Wiedza na temat tego, jakie są oznaki nadmiaru lub niedoboru protein w pielęgnacji włosów, jest kluczowa do utrzymania ich w dobrej kondycji. Gdy mamy do czynienia z „przeproteinowanymi” włosami, stają się one:

  • łamliwe,
  • sztywne,
  • szorstkie w dotyku,
  • pozbawione blasku,
  • mocniej skręcone,
  • trudniejsze do wystylizowania.

Zbyt mała ilość protein w pielęgnacji włosów może natomiast objawiać się tym, że nasze pukle mogą się elektryzować, a ponadto są:

  • przyklapnięte,
  • mało sprężyste,
  • matowe,
  • osłabione (mogą nadmiernie wypadać).

Odżywki proteinowe – co powinny zawierać w swoim składzie?

Podstawowym zadaniem odżywek proteinowych do włosów jest odbudowa włosa i wypełnienie ubytków w jego strukturze. Dzięki temu fryzura staje się bardziej lśniąca i wytrzymała na działanie czynników zewnętrznych, np. wilgoci, wysokich temperatur czy promieniowania UV. Odżywki proteinowe mogą również pomóc w zmniejszeniu łamliwości, szczególnie u osób, które regularnie farbują lub rozjaśniają włosy.

W odżywkach proteinowych możemy znaleźć:

  • keratynę – podstawowe, nierozpuszczalne w wodzie, niezwykle wytrzymałe białko, z którego zbudowane są włosy, skóra i paznokcie;
  • kolagen – jest głównym białkiem budulcowym występującym w organizmach zwierzęcych; nadaje jędrność skórze, wpływa na wytrzymałość kości i stawów, a także dodaje sprężystości włosom;
  • elastynę – to białko także jest budulcem tkanki łącznej i jest równie ważne dla dobrej kondycji skóry i włosów, co kolagen; sprawia, że włosy są elastyczne, miękkie i lśniące;
  • jedwab – wygładza kosmyki, ułatwia ich rozczesywanie, nadaje połysk i zapobiega elektryzowaniu się włosów; po jego zastosowaniu włosy są zregenerowane i nawilżone;
  • proteiny mleczne – proteiny mleka w odżywkach do włosów nadają im miękkość, intensywnie odżywiają, sprawiają, że są jedwabiste w dotyku i łatwo je rozczesać;
  • białka pszenicy, owsa, soi – są alternatywą dla białek pochodzenia zwierzęcego, pomagają wygładzić strukturę włosa, zapobiegają też rozdwajaniu się końcówek.

Odżywki proteinowe – proteiny wielko-, średnio- i małocząsteczkowe

Proteiny znajdujące się w odżywkach czy maskach do włosów możemy podzielić na wielkocząsteczkowe, średniocząsteczkowe oraz na aminokwasy. Każdy z tych typów będzie się sprawdzał w przypadku innej porowatości włosów:

  • Odżywki z proteinami wielkocząsteczkowymi, takimi jak keratyna, elastyna, kolagen, jedwab czy proteiny mleczne, będą odpowiednie przede wszystkim w pielęgnacji włosów wysokoporowatych, z mocno rozchylonymi łuskami. Można je rozpoznać po tym, że są szorstkie, zniszczone, puszą się oraz mają tendencję do nadmiernego wypadania. Oprócz stosowania odżywek proteinowych w pielęgnacji sprawdzą się oleje, niezbędne jest też stosowanie produktów termoochronnych.
  • Odżywki z proteinami średniocząsteczkowymi, a zatem zawierające proteiny hydrolizowane (m.in. hydrolizowaną keratynę, hydrolizowany jedwab, hydrolizowany kolagen) oraz delikatne proteiny roślinne, mogą stosować posiadacze każdego rodzaju włosów, ale szczególną uwagę powinny zwrócić na nie osoby z włosami średnioporowatymi. Takie włosy charakteryzują się tym, że bywają przesuszone, mogą się elektryzować, lecz są podatne na stylizację.
  • Proteiny małocząsteczkowe (aminokwasy) będą najlepsze dla włosów o niskiej bądź średniej porowatości. W kosmetykach należy więc szukać argininy, cysteiny, aminokwasów jedwabiu czy alaniny. Jak rozpoznać włosy niskoporowate? Są gładkie oraz lśniące, jednak dość „ciężkie”, a zatem często także przyklapnięte (trudno odbić je od nasady) i szybko przetłuszczające się. Przeważnie są proste i oporne na kręcenie przy pomocy wałków czy lokówki.

  1. K. Watson, Can You Have Too Much Protein in Your Hair?, [online] https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/too-much-protein-in-hair [dostęp:] 01.10.2023.
  2. 5 Protein Treatments for Stronger, Healthier Hair, [online] https://www.healthline.com/health/protein-for-hair [dostęp:] 01.10.2023.
  3. C. Burcham, P. Nouril, Here's how to tell if your hair is lacking in protein: Plus the best protein treatments to shop, [online] https://www.womenshealthmag.com/uk/beauty/hair/a41642568/best-protein-treatments-for-hair/ [dostęp:] 01.10.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl