Młoda kobeta zajada się posiłkiem skomponowanym z diety roślinnej
Ewelina Sochacka

Czy dieta roślinna zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19?

Naukowcy od dawna badają związki między dietą a różnymi chorobami zakaźnymi, nie dziwi więc fakt, że zainteresowali się wpływem sposobu odżywiania na ryzyko zachorowania na COVID-19. Wcześniejsze badania potwierdziły na przykład hipotezę, że czynniki żywieniowe mogą wpływać na różne aspekty układu odpornościowego, a tym samym na podatność na infekcje. Teraz badacze z Brazylii zbadali, czy dieta roślinna może obniżać ryzyko zakażenia koronawirusem. Do jakich wniosków doszli?

  1. Dieta wegetariańska a COVID-19 – badanie
  2. Jakie wnioski płyną z badania?
  3. Rodzaje diet roślinnych

Dieta wegetariańska a COVID-19 – badanie

Ponad 30% wszystkich ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 to Europejczycy. Z kolei najniższą śmiertelność z jego powodu odnotowano w Japonii oraz w Afryce Subsaharyjskiej. Choć populacje te różnią się znacznie pod wieloma względami, to – jak zauważają naukowcy – mają podobne nawyki żywieniowe. Podstawą ich diety są bowiem produkty roślinne, spożywa się tam stosunkowo niewiele żywności pochodzenia zwierzęcego, z dużą ilością tłuszczów nasyconych i żywności przetworzonej. Fakt ten zainteresował badaczy z Universidade de Sao Paulo w Brazylii, postanowili oni zbadać, czy stosowanie diety roślinnej można powiązać z niższym ryzykiem zakażenia COVID-19.

Badanie obserwacyjne opublikowane w czasopiśmie „BMJ Nutrition Prevention & Health” wykazało, że dieta oparta głównie na produktach pochodzenia roślinnego wiąże się z o 39% niższym ryzykiem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W badaniu wzięły udział 702 osoby, spośród których 424 nie miało żadnych ograniczeń w diecie (jadło różnorodnie: produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, tłuszcze), a w menu pozostałych 278 osób przeważały potrawy roślinne. Z tej drugiej grupy wyłoniono dodatkowo podgrupę wegetariańską i wegańską oraz fleksitariańską. Uczestników porównano pod względem częstości występowania, ciężkości i czasu trwania infekcji koronawirusowej.

Jakie wnioski płyną z badania?

Brazylijscy naukowcy odkryli, że u osób spożywających produkty odzwierzęce wskaźnik zapadalności na COVID-19 był wyższy w porównaniu z grupami stosującymi dietę z przewagą żywności pochodzenia roślinnego. W pierwszej grupie częściej zgłaszano też infekcję od umiarkowanej do ciężkiej. Nie było natomiast większych różnic pomiędzy grupami pod względem czasu trwania i nasilenia objawów.

Warto jednak zaznaczyć, że badanie miało charakter obserwacyjny, małą liczebność próby i nie dowodzi związku przyczynowego. Wobec tego nie można uznać diety wegetariańskiej, wegańskiej bądź fleksitariańskiej za skuteczną profilaktykę przeciwko COVID-19.

Badacze otwarcie przyznają się do ograniczeń swoich badań i widzą potrzebę rozszerzenia tych analiz na różne populacje oraz uwzględnienia różnych stylów odżywiania opartych na roślinach.

Rodzaje diet roślinnych

Istnieje wiele modeli żywieniowych opartych na produktach roślinnych, które wykluczają z menu produkty zwierzęce (całkowicie lub częściowo). Wśród tych najczęściej stosowanych znajduje się:

  • weganizm – weganie unikają wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa, jaj, mleka i jego przetworów, a wielu wegan decyduje się też na eliminację miodu ze swojego jadłospisu;
  • laktowegetarianizm – wyłączenie z diety mięsa i jaj, pozostawienie produktów mlecznych;
  • owowegetarianizm – rezygnacja z produktów odzwierzęcych z wyjątkiem jaj;
  • pescowegetarianizm – w menu znajdują się produkty roślinne oraz ryby;
  • raw vegan (witarianizm) – to rodzaj diety, w której spożywa się produkty roślinne niepoddane obróbce termicznej (niepodgrzewane do temperatury wyższej niż 42 stopnie Celsjusza);
  • fleksitarianizm – ograniczenie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz żywności roślinnej.
  1. J. C. Acosta-Navarro i in., Vegetarian and plant-based diets associated with lower incidence of COVID-19, „BMJ Nutrition Prevention & Health” 2024, doi:10.1136/bmjnph-2023-000629 [dostęp:] 18.01.2024.
  2. T. Vu i in., Dietary Behaviors and Incident COVID-19 in the UK Biobank, „Nutrients” 2021, nr 13(6).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl