Tatuaż na ciele młodej kobiety
Ewelina Sochacka

Tatuaż może zwiększać ryzyko nowotworu – nowe badanie

Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców ze Szwecji sugerują, że u osób mających co najmniej jeden tatuaż występuje zwiększone ryzyko zachorowania na chłoniaka. Potrzebne są jednak dalsze analizy sprawdzające długoterminowy wpływ tatuaży na zdrowie.

  1. Tatuaże podnoszą ryzyko zachorowania na chłoniaka
  2. Potencjalna przyczyna związku tatuaży z nowotworem
  3. Co zawierają tusze do tatuaży?

Tatuaże podnoszą ryzyko zachorowania na chłoniaka

Jak wynika ze statystyk CBOS opracowanych w 2022 roku, tatuaże ma około 10% Polaków. W innych krajach zachodnioeuropejskich jest to nawet 20%, a w Stanach Zjednoczonych blisko 30% populacji. Popularność takiej formy modyfikacji ciała rośnie systematycznie już od kilku dekad, wzrasta także jej społeczna akceptacja. Jednak w dalszym ciągu niewiele wiadomo na temat długoterminowego wpływu tatuażu na zdrowie. Przeprowadzone niedawno na Uniwersytecie w Lund w Szwecji badanie kliniczno-kontrolne wykazało potencjalny związek między tatuażami a chłoniakiem – złośliwym nowotworem układu limfatycznego (chłonnego).

Uczeni przeanalizowali wszystkie przypadki chłoniaka złośliwego zdiagnozowane w latach 2007–2017 u osób w wieku 20–60 lat znajdujące się w szwedzkim Krajowym Rejestrze Nowotworów. Populacja badana liczyła 11 905 osób. Nawet po uwzględnieniu czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów czy wiek, badacze odkryli, że prawdopodobieństwo zachorowania na chłoniaka złośliwego było o 21% wyższe wśród osób, które miały co najmniej jeden tatuaż. Związek był najsilniejszy w przypadku chłoniaka rozlanego z dużych komórek B (DLBCL, ang. Diffuse Large B-cell Lymphoma) i chłoniaka grudkowego (FL, ang. Follicular Lymphoma).

Co ciekawe, na ryzyko wystąpienia nowotworu nie wpływała wielkość tatuażu. Intrygującym odkryciem było także to, że laserowe usuwanie tatuażu skutkowało dodatkowym podwyższeniem ryzyka.

Potencjalna przyczyna związku tatuaży z nowotworem

Dokładne mechanizmy stojące za tym powiązaniem wciąż są niejasne, ale szwedzcy naukowcy sądzą, że prawdopodobnie ma to związek z reakcją na tusz. Gdy jest on wprowadzany pod skórę, organizm interpretuje go jako coś obcego, co prowadzi do powstania stanu zapalnego i aktywacji układu odpornościowego. Wcześniejsze badania wykazały między innymi, że atrament może przemieszczać się do węzłów chłonnych.

Badacze podkreślają jednak, że w dalszym ciągu nie mają wystarczająco silnych dowodów, aby jednoznacznie stwierdzić, że istnieje związek między tatuażami a zwiększonym ryzykiem chłoniaka – potrzebne są dalsze, szczegółowe badania. Mimo tego osoby posiadające tatuaże powinny mieć świadomość istnienia pewnego zagrożenia i w przypadku niepokojących objawów powinny zgłosić się do lekarza.

Co zawierają tusze do tatuaży?

Tusze do tatuażu są skomplikowanymi mieszaninami chemicznymi, które składają się z pigmentów oraz nośników. Każdy kolor może zawierać inne substancje, a dokładne składy mogą się różnić w zależności od producenta. Bezpieczeństwo używania tuszów jest przedmiotem badań i regulacji w wielu krajach, warto jednak wiedzieć, że nie są one ani kosmetykami, ani wyrobami medycznymi oraz że nie pozostają obojętne dla organizmu.

Tusze czarne przeważnie zawierają pochodne ropy naftowej, nikiel, żelazo czy węgiel w postaci sadzy lub popiołu. W czerwonych barwnikach mogą znajdować się m.in. sole żelaza i kadmu, rtęć lub cyjanki. Białe atramenty mogą mieć natomiast w składzie ołów, cynk, tytan oraz siarczan baru.

Zgodnie z rozporządzeniem REACH obowiązującym w Unii Europejskiej od 4 stycznia 2022 roku każdy klient salonu tatuażu ma prawo poznać skład tuszów używanych przez tatuatora.

  1. Ch. Nielsen i in., Tattoos as a risk factor for malignant lymphoma: a population-based case–control study, „eClinicalMedicine” 2024, t. 72.
  2. Tusze do tatuaży, [online] https://www.gov.pl/web/psse-warszawa/tusze-do-tatuazy [dostęp:] 07.06.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl