Wściekły szef wykonuje połączenie telefoniczne
Weronika Babiec

Czy twój szef ma skłonności psychopatyczne? Sprawdź niebezpieczne oznaki

Niepokoi cię zachowanie twojego szefa i zastanawiasz się, czy być może ma ono podłoże psychopatyczne? O zaburzeniach osobowości o charakterze antyspołecznym, nazywanych potocznie psychopatią, mówi się, kiedy dana osoba charakteryzuje się poniższymi objawami.

  1. Jak rozpoznać, że mój szef jest psychopatą?
  2. Jak radzić sobie z szefem, który ma skłonności psychopatyczne?

Jak rozpoznać, że mój szef jest psychopatą?

Kiedy słyszysz określenie „psychopata”, to z pewnością pierwsze, co pojawia się w twojej głowie, to obraz przestępcy. W rzeczywistości jednak nie bez powodu mówi się, że psychopaci są wśród nas. Psychopaci bardzo często zajmują wysokie stanowiska kierownicze, zarówno w biznesie, jak i polityce. Zwykle na pierwszy rzut oka są czarujący i przykuwają naszą uwagę, jeśli natomiast zagłębimy się w objawy psychopatii, to łatwo będzie nam zorientować się, czy w naszym środowisku nie ma osób z cechami psychopatycznymi.

Doktor Clive Boddy z Anglia Ruskin University opublikował raport dotyczący tzw. „psychopatii korporacyjnej”, który opisuje, jak rozpoznać potencjalne oznaki psychopatii w pracy. Jako przykład psychopaty wykorzystał postać Bernie Madoffa, finansisty i byłego prezesa giełdy Nasdaq, który stworzył imperium warte ponad 65 mld dolarów.

Do analizy zachowań Madoffa wykorzystał narzędzie PM-MRV2 (ang. Psychopathy Measure Management Research Version 2), które składa się z 10 cech opisujących psychopatów:

  1. Powierzchowny urok i pozorna inteligencja
  2. Patologiczne kłamstwo
  3. Oszukiwanie innych osób
  4. Egoizm
  5. Brak wyrzutów sumienia
  6. Płytkość emocjonalna
  7. Oszukiwanie bliskich osób
  8. Brak odpowiedzialności za swoje czyny
  9. Pozornie zrównoważony i spokojny
  10. Brak poczucia winy
Szefowie psychopaci na pierwszy rzut oka mogą wydawać się charyzmatyczni i pewni siebie, dbający o innych i interesujący się innymi. W rzeczywistości jednak tylko sprawiają takie pozory, a tak naprawdę wykorzystują innych do osiągania własnych celów, nie zważając na nic poza nimi samymi. Traktują pracowników jak narzędzia do osiągnięcia postawionych sobie celów.

Jak rozpoznać, czy twój szef jest psychopatą? Poniżej przedstawiamy szczegółową listę psychopatycznych cech:

  • brak empatii,
  • brak poczucia winy,
  • brak wstydu,
  • dążenie do postawionego sobie celu bez względu na innych,
  • szybkie wpadanie w złość,
  • impulsywne działanie,
  • brak brania odpowiedzialności za swoje działania,
  • zachowania narcystyczne,
  • wysokie poczucie własnej wartości,
  • brak poczucia skruchy czy winy – psychopacie nigdy nie jest przykro,
  • stosowanie kłamstwa w celu wykorzystania innych,
  • arogancja,
  • poczucie wyższości,
  • używanie osobistego uroku do manipulowania innymi,
  • wrogość, agresja, niekiedy przemoc (słowna, fizyczna),
  • nieprzewidywalne zachowanie,
  • stosowanie manipulacji emocjonalnej.

Jak radzić sobie z szefem, który ma skłonności psychopatyczne?

Psychopatia, a właściwie antyspołeczne zaburzenie osobowości, to zaburzenie psychiczne, które powinno zostać poddane odpowiedniemu leczeniu pod postacią terapii. Niestety niewielu psychopatów decyduje się na taki krok. Co możesz zrobić, jeżeli twój szef ma skłonności psychopatyczne? Wszystko zależy od twojej indywidualnej sytuacji.

Z psychopatycznym szefem najlepiej zachować dystans. Staraj się nigdy nie spotykać się z nim sam na sam. Najlepiej, aby podczas spotkań ktoś jeszcze przebywał w waszym towarzystwie. Jeżeli szef krzyczy na ciebie i wyładowuje na tobie złość, nie wdawaj się w kłótnie. Twoja reakcja napędza psychopatę i może doprowadzić do jeszcze większej kłótni, a nawet agresji z jego strony.

Oczywiście nie musisz zgadzać się na takie zachowanie twojego szefa w stosunku do ciebie. Bycie ofiarą psychopaty może wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami nie tylko dla twojej pracy, ale i zdrowia psychicznego, dlatego niekiedy warto dokumentować wszystkie sytuacje z twoim szefem, które są nieetyczne. Taka dokumentacja może przydać się, jeżeli sytuacja w pracy będzie wymagać wsparcia z zewnątrz.

Jeżeli twój przełożony ma skłonności psychopatyczne, a ty odczuwasz negatywne skutki, możesz zgłosić takie zachowanie do kogoś wyżej, np. przełożonego twojego szefa. Jeżeli twój szef stosuje zachowania mobbingowe, możesz to również zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy lub sądu pracy.

  1. Boddy, C. R. (2023). Insights into the Bernie Madoff financial market scandal which identify new opportunities for business market researchers, vol. 66, 1.
  2. 7 SIGNS YOUR BOSS IS A PSYCHOPATH. Dostęp online: https://psychologyeverywhere.com/articles/7-signs-your-boss-is-a-psychopath/ [Data: 18.06.2024].
  3. When Your Boss Is a Psychopath. Dostęp online: https://www.psychologytoday.com/ca/blog/platform-for-success/202301/when-your-boss-is-a-psychopath [Data: 18.06.2024].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

  • Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm

    Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.

  • Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?

    Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?

  • Gaslighting: co to jest? Przykłady i jak się przed nim bronić

    Ktoś cały czas podważa Twoje zdanie? Sugeruje, że zawsze wszystko źle pamiętasz i cały czas musi Cię poprawiać? Być może jesteś ofiarą gaslightingu – formy przemocy, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, by przestała wierzyć swojemu osądowi. Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić?

  • Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

    Mobbing to wszelkiego rodzaju działania, które polegają na nękaniu pracowników – m.in. poniżanie, ośmieszanie, ignorowanie, plotkowanie za plecami czy izolowanie od grupy współpracowników. Ofiary mobbingu często zmagają się z szeregiem negatywnych emocji i nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Jakie są przejawy mobbingu? Jak wygląda mobbing w pracy i jak z nim walczyć?

  • Chorzy widzą zdeformowane twarze innych ludzi. Ta choroba bywa mylona ze schizofrenią

    Zniekształcone twarze, wydłużone usta, wąskie nosy – takie objawy wymieniają osoby cierpiące na prozopometamorfopsję, rzadką chorobę, która stanowi wyzwanie dla specjalistów i naukowców. Jak objawia się prozopometamorfopsja? Jak ją leczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl