Dziewczynka w gabinecie pielęgnarskim
Ewelina Sochacka

Dzieci zażywają tabletki przeciwbólowe dla zabawy – niebezpieczne internetowe wyzwanie

W mediach społecznościowych już od jakiegoś czasu obecne jest wyzwanie, które niektórzy określają jako „paracetamol challenge”. Ta niebezpieczna „zabawa” polega na zażywaniu przez nastolatków dużych dawek środków przeciwbólowych aż do pojawienia się objawów przedawkowania. Lekarze ostrzegają rodziców, że to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci.

  1. Niebezpieczne wyzwanie – lekarze alarmują
  2. „Paracetamol challenge” – do czego może doprowadzić?
  3. Przedawkowanie paracetamolu – jak je rozpoznać?

Niebezpieczne wyzwanie – lekarze alarmują

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie rozesłał do szkół ostrzeżenie o zwiększającej się liczbie przypadków dzieci i młodzieży trafiającej na oddział z powodu zatrucia lekami przeciwbólowymi. Jest to skutek internetowego challenge’u, czyli wyzwania, które polega na zażywaniu dużych dawek środków stosowanych w leczeniu bólu, najczęściej paracetamolu, tyle że bez wskazań medycznych. Następnie młody człowiek obserwuje, co się dzieje z jego organizmem – jeśli nie pojawiają się skutki uboczne, bądź są za słabe, dziecko przyjmuje kolejną tabletkę. Niektórzy łączą lek z alkoholem, także tylko po to, aby „sprawdzić co się wydarzy".

Dziecko w gabinecie lekarskim
Na czym polega paracetamol challenge? Tylko na tym, kto jest w stanie przyjąć więcej
paracetamolu bez odczuwania skutków ubocznych lub sprawdzenia „co się wydrzy"
po zażyciu ogromnej ilości leku lub po połączeniu tej ilości z alkoholem.

Tego typu wyzwanie nie jest niczym nowym, na popularnych platformach społecznościowych pojawia się co jakiś czas już od kilku lat, teraz „zabawa” powróciła. Lekarze ze szpitala w Gorzowie zwracają uwagę, że takie zachowanie może być groźne dla zdrowia, a nawet życia nieletnich i proszą rodziców o czujność.

„Paracetamol challenge” – do czego może doprowadzić?

Paracetamol (inaczej acetaminofen) został wprowadzony do leczenia ludzi w 1956 roku. Jest aktywnym metabolitem fenacetyny, mechanizm jego działania jest związany z hamowaniem aktywności cyklooksygenazy (COX) w centralnym układzie nerwowym. Efektem tego jest zmniejszenie wrażliwości organizmu na działanie mediatorów bólu. Ponadto poprzez wpływ na ośrodek termoregulacji w podwzgórzu, paracetamol wykazuje działanie przeciwgorączkowe. Nie ma natomiast działania przeciwzapalnego, które odróżnia go np. od ibuprofenu. Substancja jest szybko i niemal całkowicie wchłaniana z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym, jest metabolizowana głównie w wątrobie.

Dowiedz się więcej o tym, jak wybrać lek przeciwbólowy – więcej na DOZ.pl

Bezpieczna dawka paracetamolu to 10–15 mg/kg masy ciała. W dawkach toksycznych lek powoduje ostre i przewlekłe zatrucie. Przedawkowanie paracetamolu jest poważnym stanem, który może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby, a nawet śmierci. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn ostrej niewydolności wątroby w krajach rozwiniętych.

SUPLEMENTY WSPIERAJĄCE WĄTROBĘ

ZIOŁA NA WĄROBĘ

LEKI BEZ RECEPTY NA WĄTROBĘ

Przedawkowanie paracetamolu – jak je rozpoznać?

Objawy przedawkowania paracetamolu pojawiają się fazowo:

Faza 1 (0–24 godziny po przyjęciu leku) najczęściej przebiega bezobjawowo, jednak niekiedy mogą występować:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • zmęczenie,
  • wzmożona potliwość

Faza 2 (24–72 godziny):

Faza 3 (3–5 dni):

Faza 4 (4–14 dni) – jeśli pacjent przeżyje fazę 3, wątroba może się regenerować (przeważnie w przeciągu 2–3 tygodni od zatrucia).

Długotrwałe stosowanie wysokich dawek paracetamolu może doprowadzić do zatrucia przewlekłego. Objawy, które mu towarzyszą to: bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, sinica, wahania ciśnienia tętniczego krwi, wykwity skórne. W cięższych przypadkach może dojść do uszkodzenia nerek.
  1. J. Błaszczak, Farmakokinetyka, metabolizm i hepatotoksyczność paracetamolu po narażeniu pojedynczym i łącznym z trichloroetylenem i n-acetylocysteiną, https://www.wbc.poznan.pl/Content/220045/index.pdf, [dostęp:] 24.06.2024.
  2. Niebezpieczne wyzwanie w internecie: dzieci łykają tabletki dla zabawy. Szpital ostrzega rodziców, https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Niebezpieczne-wyzwanie-w-internecie-dzieci-lykaja-tabletki-dla-zabawy-Szpital-ostrzega-rodzicow,259827,14.html, [dostęp:] 24.06.2024.
  3. Paracetamol, https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=643, [dostęp:] 24.06.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl