Kobieta siedzi przy biurku.
Wiktoria Jackowska

Picie kawy może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu siedzącego trybu życia

Spożywanie kawy korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Tymczasem nowe badanie dowodzi, że ta praktyka może również obniżyć ryzyko śmierci wśród osób prowadzących siedzący tryb życia.

  1. Picie kawy – czynniki prozdrowotne
  2. Siedzący tryb życia to zagrożenie dla zdrowia
  3. Dzienny czas siedzenia i spożycie kawy a śmiertelność: badanie

Picie kawy – czynniki prozdrowotne

Kawa to jeden z najchętniej spożywanych napojów na całym świecie. Jest bogata w substancje bioaktywne, takie jak kofeina, związki fenolowe i minerały o szerokim zakresie działania przeciwutleniającego i przeciwzapalnego. Wykazuje pozytywne działanie u osób z insulinoopornością i poprawia metabolizm glukozy. Istnieje również coraz więcej dowodów na to, że picie kawy zmniejsza śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych ze względu na jej silne właściwości przeciwutleniające.

Zobacz produkty wspierające serce.

Siedzący tryb życia to zagrożenie dla zdrowia

Siedzący tryb życia jest czynnikiem ryzyka wielu różnych chorób przewlekłych, m.in. chorób układu krążenia, chorób nowotworowych i metabolicznych. Co więcej, dane epidemiologiczne sugerują, że siedzący tryb życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny. Niebezpieczeństwo wzrasta zwłaszcza u osób, które nie podejmują wskazanej aktywności fizycznej. Niestety długotrwałe siedzenie ma szkodliwe skutki dla zdrowia człowieka niezależnie od wprowadzenia do swojego trybu życia częstszego ruchu.

Dzienny czas siedzenia i spożycie kawy a śmiertelność: badanie

Wyniki nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „BMC Public Health” wskazują na pozytywny wpływ spożycia kawy na osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane z krajowych badań stanu zdrowia i odżywiania (NHANES), które obejmowały 10 639 dorosłych.

Analiza wykazała, że osoby niepijące kawy, które siedziały przez co najmniej sześć godzin dziennie, były prawie 1,6 razy bardziej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu z osobami pijącymi kawę, które siedziały mniej niż 6 godzin dziennie.

Wyniki przeprowadzonego badania wskazują więc na kolejne pozytywne właściwości kawy. Jednocześnie naukowcy informują, że kawa to złożony związek, którego działanie nadal nie jest w pełni odkryte.

Co można pić zamiast kawy? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

H. Zhou i in., Association of daily sitting time and coffee consumption with the risk of all-cause and cardiovascular disease mortality among US adults, „BMC Public Health” 2024, [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC11022421/] [dostęp:] 25.06.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kawa a cholesterol – czy istnieje pomiędzy nimi związek?

    Chociaż kawa sama w sobie nie zawiera cholesterolu, może wpływać na jego poziom. To, czy napój podniesie poziom cholesterolu, zależy od sposobu przygotowania oraz ilości, w jakich jest spożywany.

  • Kawa pomoże w walce z otyłością

    Picie kawy ma rozliczne zalety, których lista systematycznie się wydłuża. Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham odkryli, że picie kawy może stymulować brązowy tłuszcz, czyli własną obronę tłuszczową organizmu, co może być kluczem do walki z otyłością i cukrzycą.

  • Jak kawa wpływa na zdrowie nerek? Najnowsze wyniki badań

    Najnowsze wyniki badań dotyczące wpływu kawy na funkcję nerek potwierdzają, że przejście od 1 do 1,5 filiżanki kawy dziennie  zmniejsza ryzyko kamieni nerkowych o 40%. Naukowcy przypisuję tę właściwość zawartej w kawie kofeinie, która odpowiada za zwiększenie przepływ moczu, co stanowi ważny czynnik  chroniący przed rozwojem kamieni nerkowych.

  • 5-minutowe spacery co pół godziny przeciwdziałają skutkom zbyt długiego siedzenia

    WHO szacuje, że co roku około 2 milionów osób umiera w wyniku braku aktywności fizycznej. Instytucja ta uznała siedzący styl życia jako jeden z 10 głównych powodów śmiertelności i niepełnosprawności na świecie. Liczba ludzi, którzy prowadzą taki tryb życia, wzrasta z powodu większej ilości siedzących zajęć zawodowych, takich jak praca biurowa. Co mówią najnowsze wyniki badań na temat skutków pracy siedzącej? Jak można im przeciwdziałać?

  • Gdy siedzisz mniej, chronisz się przed cukrzycą typu 2

    Według najnowszych badań w dość znaczący sposób możemy wpłynąć na swoje zdrowie i lepsze samopoczucie – wystarczy, że będziemy unikać siedzącego trybu życia. Okazuje się, że skrócenie czasu siedzenia o jedną godzinę dziennie przez trzy miesiące i włączenie choćby lekkiej aktywności fizycznej może przynieść nam wiele korzyści. Sprawdźmy niedawne doniesienia.

  • Ćwiczenia fizyczne w połączeniu z korzystaniem z sauny wspomagają serce bardziej niż same ćwiczenia

    Okres po wysiłku (nie dłużej niż 60-90 minut) to tak zwane okno możliwości, w którym występuje zwiększona wrażliwość organizmu na insulinę i obniżony poziom lipidów we krwi. Czy połączenie ćwiczeń fizycznych wraz z seansami w saunie zaraz po aktywności, może poprawić wydolność układu krwionośnego, wpływając właśnie na „okno możliwości organizmu"? Naukowcy z Finlandii postanowili sprawdzić tę zależność.

  • Nerwica serca – objawy. Jak uspokoić serce przy nerwicy?

    Nerwica serca nie jest chorobą, a jednym z rodzajów zaburzeń lękowych, który objawia się właśnie bólem w klatce piersiowej. Związana jest z działaniem dwóch głównych bodźców, takich jak lęk oraz stres. Jak sobie z nią radzić i czy może być niebezpieczna dla zdrowia i życia?

  • Dlaczego trudne operacje umysłowe męczą?

    O ile nie ma wątpliwości względem tego, że praca fizyczna bywa wyczerpująca, o tyle brak takiej jednomyślności w stosunku do wysiłku umysłowego. Co w takim razie z pytaniem, czy wielogodzinne myślenie wywoła uczucie zmęczenia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl