OSPORIL wycofany z obrotu
Ewelina Sochacka

Lek stosowany w leczeniu raka wycofany przez GIF

Osporil to lek wykorzystywany w terapii pacjentów z zaawansowanymi chorobami nowotworowymi, które przerzutują do kości. Celem jego stosowania jest zapobieganie powikłaniom ze strony układu kostnego, które w takich przypadkach mogą wystąpić. Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 5 sierpnia lek ten został wycofany z obrotu na terenie całego kraju.

  1. Osporil – które partie leku zostały wycofane?
  2. Osporil wycofany z obrotu – co zostało wykryte? Dlaczego lek jest wycofany?
  3. Jak działa Osporil? Kiedy się go stosuje?

Osporil – które partie leku zostały wycofane?

4 kwietnia 2024 roku GIF skierował lek Osporil do badań jakościowych. Działał na podstawie artykułu 121 ust. 1 u.p.f. („w razie uzasadnionego podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom, lub wobec podejrzenia, że produkt leczniczy został sfałszowany”).

Procedurę przeprowadzono w Narodowym Instytucie Leków (NIL). Wyniki badań przekazano do GIF-u 30 lipca.

Analizie poddano produkt leczniczy Osporil (Acidum zoledronicum):

  • w dawce 4 mg/100 ml,
  • w formie roztworu do infuzji,
  • opakowanie 1 fiolka – 100 ml,
  • numer serii ZD033,
  • termin ważności do 03.2026 roku,
  • GTIN 05909991228392.

Podmiotem odpowiedzialnym za produkcję jest Egis Pharmaceuticals PLC z siedzibą w Budapeszcie, Węgry.

Osporil wycofany z obrotu – co zostało wykryte? Dlaczego lek jest wycofany?

Według analiz Osporil nie spełnia przewidzianych dla tego produktu leczniczego wymagań jakościowych w zakresie parametru „wygląd roztworu” (obecność cząstek, które można było dostrzec gołym okiem). Decyzja ma charakter zabezpieczający i służy wstrzymaniu obrotu produktem leczniczym na czas przeprowadzenia dalszego postępowania wyjaśniającego. Ma skutek natychmiastowy.

ŻYWNOŚĆ SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA MEDYCZNEGO

KWASY OMEGA-3

DOUSTNE ANTYOKSYDANTY

Jak działa Osporil? Kiedy się go stosuje?

Lek Osporil jest stosowany w terapii pacjentów onkologicznych, u których potwierdzono w przebiegu choroby zaawansowane przerzuty do kości. Kwas zoledronowy, który jest substancją czynną leku, działa przez wiązanie się z tkanką kostną i opóźnianie szybkości przebudowy kości.

Zapobiega on powikłaniom kostnym, takim jak:

  • złamania patologiczne,
  • złamania kompresyjne kręgów,
  • napromienienie kości,
  • operacje kości,
  • hiperkalcemia wywołana chorobą nowotworową (nowotwory mogą przyspieszać przebudowę tkanki kostnej i w ten sposób powodować zwiększone uwalnianie wapnia z kości).
Czy wiesz, jak powstaje nowotwór? Dowiedz się więcej na DOZ.pl
  1. Decyzja wstrzymania w obrocie, [online] https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4502 [dostęp:] 7.08.2024 r.
  2. Kwas zoledronowy, [online] https://www.doz.pl/leki/w688-kwas_zoledronowy [dostęp:] 7.08.2024 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak płaskonabłonkowy – opis i rokowania

    Pod względem budowy histopatologicznej można wyróżnić bardzo dużą ilość rożnych rodzajów raków. Jednym z częściej występujących rodzajów nowotworów jest rak płaskonabłonkowy, który może rozwijać się w różnych narządach. 

  • Rak gardła - objawy, rokowania, przyczyny

    Gardło jest górnym fragmentem przewodu pokarmowego. Można powiedzieć, że jest ono również miejscem, w którym krzyżuje się przewód pokarmowy z układem oddechowym. Gardło zbudowane jest z kilku warstw. Warstwa położona najgłębiej to błona śluzowa, na której znajduje się tkanka podśluzowa. Kolejną, bardziej zewnętrzną ścianę gardła, tworzy błona mięśniowa, a na niej znajduje się błona zewnętrzna, czyli powięź gardłowa. Gardło można też podzielić na trzy części. Pierwszą z nich jest cześć nosowa gardła (inaczej nazywana nosogardłem lub też jamą nosowo-gardłową). Kolejna cześć gardła to gardło środkowe, czyli jego cześć ustna. Ostatnią częścią gardła jest jego cześć krtaniowa, czyli gardło dolne. Zdarzają się niestety sytuacje, w przebiegu których dochodzi do rozwoju raka gardła.

  • Rak tarczycy - objawy, rokowania, leczenie

    Tarczyca jest nieparzystym narządem wydzielania wewnętrznego, który położony jest w przednio-dolnej części szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów bocznych połączonych ze sobą cieśnią. Płaty tarczycy składają się z miąższu, który ma w przewadze budowę pęcherzykową. Tarczyca jest bardzo dobrze unaczynionym narządem, zaopatrywana jest ona w krew za pośrednictwem tętnicy tarczowej górnej i dolnej oraz najniższej. Krew żylna odpływa z tarczycy natomiast za pomocą żyły tarczowej górnej, dolnej i najniższej.

  • Rak endometrium – przyczyny, objawy, rokowania

    Rak endometrium, inaczej rak trzonu macicy, to nowotwór, który dotyka rocznie około 5 tysięcy Polek. Jego rozwojowi sprzyja m.in. otyłość, cukrzyca, PCOS i terapie hormonalne. Daje bardzo niespecyficzne objawy. Najczęściej pacjentki dotyka krwawienie między miesiączkami, które u kobiet po menopauzie, czyli po zatrzymaniu miesiączki, powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem ginekologiem. Jak zapobiegać rakowi endometrium, jakie są rokowania i jak wygląda diagnostyka tej choroby? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Rak odbytu – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

    Rak odbytu jest jednym z najrzadszych nowotworów jelita grubego – stanowi około 2% wszystkich przypadków. Ze względu na wstydliwą dla wielu osób okolicę oraz mylną ocenę zmian okołoodbytowych jako łagodnych rozpoznaje się go najczęściej w wysokim stadium zaawansowania, w którym rokowanie jest niepomyślne. Wiele odmian raka odbytu jest trudnych do wyleczenia. Wiążą się one z wysoką śmiertelnością, dlatego warto konsultować każdą zmianę tej okolicy. Czym jest rak odbytu? Jak go zdiagnozować?

  • Rak okrężnicy – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

    Rak okrężnicy jest drugim co do częstości nowotworem oraz drugą przyczyną zgonu w krajach zachodnich, a niestety ilość zachorowań na ten typ raka wciąż rośnie. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka lub wczesne wykrycie, które zapewnia wysoką wyleczalność. Pierwsze symptomy raka okrężnicy są nietypowe i zależą od jego lokalizacji. Jak objawia się rak okrężnicy? Jak mu zapobiec?

  • Infolinia NFZ i recepty farmaceutyczne dla pacjentów z terenów powodzi

    NFZ uruchomił specjalną, bezpłatną infolinię (800 190 590), pod którą każdy pacjent z terenów objętych powodzią, otrzyma pomoc. Wprowadzono także inne ułatwienia w tym receptę farmaceutyczną, które obowiązują w trakcie stanu klęski żywiołowej na południu Polski.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl