Rak gardła - objawy, rokowania, przyczyny
Michał Posmykiewicz

Rak gardła - objawy, rokowania, przyczyny

Gardło jest górnym fragmentem przewodu pokarmowego. Można powiedzieć, że jest ono również miejscem, w którym krzyżuje się przewód pokarmowy z układem oddechowym. Gardło zbudowane jest z kilku warstw. Warstwa położona najgłębiej to błona śluzowa, na której znajduje się tkanka podśluzowa. Kolejną, bardziej zewnętrzną ścianę gardła, tworzy błona mięśniowa, a na niej znajduje się błona zewnętrzna, czyli powięź gardłowa. Gardło można też podzielić na trzy części. Pierwszą z nich jest cześć nosowa gardła (inaczej nazywana nosogardłem lub też jamą nosowo-gardłową). Kolejna cześć gardła to gardło środkowe, czyli jego cześć ustna. Ostatnią częścią gardła jest jego cześć krtaniowa, czyli gardło dolne. Zdarzają się niestety sytuacje, w przebiegu których dochodzi do rozwoju raka gardła.

Jakie są przyczyny rozwoju raka gardła?

Do najważniejszych czynników etiologicznych, które doprowadzają do rozwoju raka gardła, zalicza się przede wszystkim długotrwałe narażenie na dym tytoniowy, jak również nadużywanie alkoholu. Inną przyczyną doprowadzająca do rozwoju raka gardła mogą być także złe nawyki żywieniowe, miedzy innymi brak witamin, owoców i warzyw. Czynnikiem etiologicznym, który może doprowadzić do rozwoju raka nosowej części gardła, jest też zakażenie wirusem Epsteina-Barr. 

Jakie są najczęstsze objawy raka gardła?

Objawy raka gardła mogą być różne, w zależności od miejsca, w którym dochodzi do jego rozwoju. Nowotwór gardła, który zlokalizowany jest w części ustnej gardła, przede wszystkim może dawać objawy pod postacią bólu przy przełykaniu lub też bólu samoistnie promieniejącego do ucha. Ponadto rak części ustnej gardła może wywoływać też objawy pod postacią uczucia obecności ciała obcego, owrzodzenia czy też nacieku. Nowotwór gardła zlokalizowany w jego części nosowej może natomiast dawać objawy pod postacią guza w obrębie szyi. Kolejnym objawem raka części nosowej gardła są bóle, głownie dotyczące głowy, jak również uczucie zatkania ucha, czy też krwawienie z nosa. Zdarza się też, że rak części nosowej gardła wywołuje ubytki neurologiczne w zakresie nerwów czaszkowych oraz zaburzenia widzenia. Rak części krtaniowej gardła natomiast może wywoływać chrypkę do bezgłosu włączenie oraz uczucie podrażnienia w gardle i uczucie przeszkody przy połykaniu. 

W zależności od części gardła, w której dojdzie do rozwoju raka gardła, nowotwory tej okolicy mogą różnić się tempem wzrostu, dawaniem przerzutów oraz objawami. 

Rak części ustnej gardła lokalizuje się głównie na podstawie języka, migdałkach, łukach podniebiennych oraz na podniebieniu miękkim i tylnej ścianie gardła. Ponad 90% wszystkich nowotworów  gardła tej okolicy stanowi rak płaskonabłonkowy, zwykle o średnim lub niskim stopniu zróżnicowania. Główną przyczyną rozwoju raka gardła tej okolicy jest narażenie na dym tytoniowy oraz spożywanie wysokoprocentowego alkoholu. Należy pamiętać o tym, że rak części ustnej gardła charakteryzuje się zwykle względnie szybkim wzrostem miejscowym i wczesnymi przerzutami do węzłów chłonnych. Odsetek pięcioletniego przeżycia wśród chorych w przypadku raka ustnej części gardła, w zależności od lokalizacji i zaawansowania, waha się w granicach 25-50%. Rozpoznanie raka ustnej części gardła stawia się na podstawie obrazu klinicznego oraz badania histopatologicznego. Leczenie raka ustnej części gardła jest uzależnione od stopnia zaawansowania zmiany i obejmuje zabieg operacyjny często uzupełniony o radio i/lub chemioterapię. 

Rak krtaniowej części  gardła lokalizuje się natomiast najczęściej w zachyłku gruszkowatym, zdecydowanie rzadziej rozwija się on w okolicy zapierściennej i na tylnej ścianie gardła. Raka krtaniowej części gardła cechuje przede wszystkim miejscowy wzrost z wczesnym naciekaniem struktur sąsiadujących (przede wszystkim krtani) i przerzutami do regionalnych węzłów chłonnych. Jest to najgorzej rokujący nowotwór głowy i szyi, bowiem przeżycie pięcioletnie wynosi jedynie około 20%. Praktycznie jedynym typem histologicznym raka krtaniowej części gardła jest rak płaskonabłonkowy, zwykle o średnim lub niskim stopniu zróżnicowania. Rozpoznanie raka krtaniowej części gardła stawia się na podstawie laryngoskopii bezpośredniej lub też pośredniej oraz biopsji zmiany nowotworowej. 

W przypadku raka nosowej części gardła, zwykle dochodzi do jego rozwoju na skutek zakażenia wirusem Epsteina-Barr. Nowotwór części nosowej gardła występuje endemicznie w południowej chęci Chin i w krajach środkowo wschodniej Azji. Wyróżnia się trzy podstawowe typy raka nosowej części gardła, jest to zatem rak rogowaciejący, nierogowaciejący oraz rak niezróżnicowany. Rozpoznanie raka nosowej części gardła stawia się na podstawie badania klinicznego przy użyciu lusterka oraz badania endoskopowego, jak również biopsji zmiany nowotworowej. Najczęstszym pierwszym objawem raka nosowej części gardła jest powiększenie węzłów chłonnych szyi, objawy ze strony ogniska pierwotnego raka występują zwykle bardzo późno, co wynika po prostu z uwarunkowań anatomicznych. Rak nosowej części gardła charakteryzuje się szybkim wzrostem miejscowym, skłonnością do tworzenia przerzutów do węzłów chłonnych i względnie częste występowanie również przerzutów odległych. Leczenie raka nosowej części gardła polega przede wszystkim na stosowaniu chemio i/ lub radioterapii

Jakie jest rokowanie w przypadku raka gardła?

Rak gardła daje bardzo różne rokowanie. Wszystko uzależnione jest bowiem od tego, gdzie zlokalizowana jest zmiana, jak również od tego, w jakim stadium swojego rozwoju zmiana taka zostanie zdiagnozowana oraz jaką ma ona wielkość.

Najgorsze rokowanie daje zazwyczaj rak krtaniowej części gardła, gdzie odsetek pięcioletnich przeżyć wynosi zaledwie około 20%. W przypadku raka ustnej częściej gardła rokowanie jest nieco lepsze, bowiem odsetek pięcioletnich przeżyć waha się zazwyczaj pomiędzy 25 a 50%. W przypadku zaś raka nosowej części gardła pięcioletnie przeżycie nie przekracza zwykle 60%. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl