ZAWAŁ SERCE NAJNOWSZE BADANIA MOGĄ GO PRZEWIDZIEĆ
Ewelina Sochacka

AI wykryje ryzyko zawału serca z dziesięcioletnim wyprzedzeniem

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego stworzyli model sztucznej inteligencji, który wykrywa stany zapalne w tętnicach wieńcowych niewidoczne dla ludzkiego oka. A jak pokazały badania – tego typu zmiany zwiększają 20–30-krotnie ryzyko zawału serca w przyszłości.

  1. Sztuczna inteligencja zidentyfikuje osoby zagrożone zawałem
  2. AI wykrywa zmiany zapalne w naczyniach wieńcowych
  3. Czynniki ryzyka zawału serca

Sztuczna inteligencja zidentyfikuje osoby zagrożone zawałem

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) w medycynie, zwłaszcza w diagnostyce obrazowej, jest niezwykle dynamiczny i ma coraz większy wpływ na poprawę jakości opieki zdrowotnej. AI jest wykorzystywana m.in. do analizy zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej (CT) czy rezonansu magnetycznego (MRI).

Zespół Caristo Diagnostics, spółki założonej w 2018 roku przez kardiologów z University of Oxford, opracował technologię opartą na sztucznej inteligencji, która jest w stanie identyfikować osoby zagrożone zawałem serca w ciągu najbliższej dekady. Polega ona na poddawaniu pacjentów z bólem w klatce piersiowej badaniu angiografii naczyń wieńcowych metodą tomografii komputerowej (CCTA, ang. Cardiac Computed Tomography Angiography), a następnie analizowaniu skanów przez platformę AI Caristo Diagnostics CaRi-Heart. Algorytm lokalizuje ewentualny stan zapalny i blaszki miażdżycowe.

Projekt był realizowany w pięciu brytyjskich szpitalach: w Oksfordzie, Milton Keynes, Leicester, Liverpoolu i Wolverhampton, wzięło w nim udział 40 000 pacjentów. Oczekuje się, że decyzja w sprawie jego wykorzystania w ramach brytyjskiej służby zdrowia (NHS) zostanie podjęta w ciągu kilku miesięcy.

LEKI PRZECIWZAKRZEPOWE

LEKI NA NADCIŚNIENIE

SUPLEMENTY NA SERCE

AI wykrywa zmiany zapalne w naczyniach wieńcowych

Naukowcy określają swój model AI mianem przełomowego – wykrywa on stany zapalne naczyń wieńcowych niewidoczne dla ludzkiego oka. Analizy pokazały, że u pacjentów, u których stwierdza się taki proces zapalny, ryzyko zawału serca oraz zgonu w ciągu najbliższych 10 lat jest od 20 do 30 razy większe.

Skala CaRi-Heart FAI-Score opracowana przez brytyjskich naukowców pozwala przewidzieć śmiertelne i nieśmiertelne zdarzenia sercowe (w tym zawał serca) niezależnie od tradycyjnych czynników ryzyka czy rutynowej interpretacji klinicznej CCTA z co najmniej 10-letnim wyprzedzeniem. Co ważne, dzięki wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji 45% uczestników badania otrzymało właściwe leczenie lub zostało zachęconych do zmiany stylu życia w celu obniżenia ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowych w przyszłości.

Czynniki ryzyka zawału serca

Zawał serca występuje, gdy przepływ krwi w tętnicy wieńcowej jest zablokowany, co powoduje niedokrwienie i w konsekwencji martwicę mięśnia sercowego. Najczęściej przyczyną jest pęknięcie blaszki miażdżycowej. Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, m.in.:

  • Palenie tytoniu – jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka zawału serca. Nikotyna i inne substancje chemiczne znajdujące się w dymie papierosowym uszkadzają naczynia krwionośne, co może prowadzić do miażdżycy.
  • Wysokie ciśnienie krwi – nadciśnienie zmusza serce do wytężonej pracy, co z czasem może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych.
  • Wysoki poziom cholesterolu – podwyższone stężenie LDL („złego” cholesterolu) sprzyja odkładaniu się blaszki miażdżycowej w tętnicach.
  • Cukrzyca  – nieleczona lub źle kontrolowana cukrzyca zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób serca.
  • Otyłość – nadmierna masa ciała zwiększa obciążenie serca, podnosi ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz zwiększa ryzyko cukrzycy.
  • Stres – długotrwały stres może nasilać agregację płytek, co może z kolei prowadzić do powstawania zakrzepów.
  • Alkohol – spożywanie nadmiernych ilości alkoholu może powodować wzrost ciśnienia krwi oraz złego cholesterolu we krwi.
  1. K. Chan i in., Inflammatory risk and cardiovascular events in patients without obstructive coronary artery disease: the ORFAN multicentre, longitudinal cohort study, „The Lancet” 2024, t. 403, nr 10444.
  2. Sztuczna inteligencja może wykryć zagrożenie zawałem serca nawet z 10-letnim wyprzedzeniem, [online] https://www.pap.pl/aktualnosci/sztuczna-inteligencja-moze-wykryc-zagrozenie-zawalem-serca-nawet-z-10-letnim [dostęp:] 11.08.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • COVID-19 uszkadza serce – opublikowano nowe wyniki badań

    Naukowcy postawili hipotezę, że SARS-CoV-2 może uszkadzać serce poprzez odpowiedź immunologiczną niezależną od głównego receptora dla wirusa SARS-CoV – ACE2. Aby przetestować swoje założenia, porównali zdolność dwóch wirusów do wywoływania urazów serca. Drugim wirusem był inny z rodziny koronawirusów – Hcov-NL63. Odkryto, że SARS CoV-2 atakował ścieżkę sygnałową, będącą częścią wrodzonej odpowiedzi immunologicznej, czego nie robił drugi wirus, a co wywołało zapalenie mięśnia sercowego.

  • Wpływ cukrzycy na serce

    Liczba osób na świecie cierpiących na cukrzycę stale rośnie. Choć wiele pacjentów może nie zdawać sobie z tego sprawy, cukrzyca wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia chorób serca. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i podjęcie działań prewencyjnych.

  • Nerwica serca – objawy. Jak uspokoić serce przy nerwicy?

    Nerwica serca nie jest chorobą, a jednym z rodzajów zaburzeń lękowych, który objawia się właśnie bólem w klatce piersiowej. Związana jest z działaniem dwóch głównych bodźców, takich jak lęk oraz stres. Jak sobie z nią radzić i czy może być niebezpieczna dla zdrowia i życia?

  • Serce z drukarki 3D: nadchodzi przełom w transplantologii?

    Naukowcom z Uniwersytetu w Tel Avivie jako pierwszym na świecie udało się wydrukować organiczne serce na drukarce 3D, wykorzystując własne komórki pacjenta oraz materiały biologiczne, by stworzyć w pełni dopasowany i funkcjonalny organ. To przełom, ponieważ do tej pory badacze drukowali tylko tkanki pozbawione naczyń krwionośnych.

  • Popularny lek na serce wycofany z obrotu! Jest uzasadnienie GIF

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny 23 lipca wydał decyzję wycofującą z obrotu lek stosowany w kardiologii o nazwie Qutiro. Postanowienie dotyczy wszystkich serii preparatu, nadano mu rygor natychmiastowej wykonalności. W jaki sposób GIF uzasadnił tę decyzję?

  • Testy potrójne na RSV, COVID i grypę – jak je wykonać?

    Wraz z początkiem jesieni wkraczamy w sezon infekcji. Jeśli czujesz, że „coś cię bierze”, i zastanawiasz się, czy to grypa, COVID-19, a może RSV, pamiętaj, że test różnicujący możesz wykonać samodzielnie bez wychodzenia z domu. Domowe testy diagnostyczne combo to wygodne i szybkie rozwiązanie. Dowiedz się, jak samodzielnie zinterpretować wyniki testu i co robić w zależności od otrzymanego rezultatu.

  • WHO zatwierdziło szczepionkę na małpią ospę (mpox). Gdzie trafi pierwszy pakiet?

    Pakiet wsparcia w postaci szczepionek, testów diagnostycznych i leków trafi do regionu najbardziej zagrożonego małpią ospą, czyli do Afryki, a w szczególności do Demokratycznej Republiki Konga. Szczepionki właśnie zostały zaaprobowane przez WHO. Co to oznacza?

  • Infolinia NFZ i recepty farmaceutyczne dla pacjentów z terenów powodzi

    NFZ uruchomił specjalną, bezpłatną infolinię (800 190 590), pod którą każdy pacjent z terenów objętych powodzią, otrzyma pomoc. Wprowadzono także inne ułatwienia w tym receptę farmaceutyczną, które obowiązują w trakcie stanu klęski żywiołowej na południu Polski.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl