Kobieta z parasolką cierpi na meteopatię
Anna Żyła

Co to jest meteopatia?

Meteopatia (zwana również meteoropatią) to nadwrażliwość na zmiany pogody. Jest dosyć powszechna, ale nie klasyfikuje się jej jako jednostki chorobowej. Wciąż nie ma bowiem odpowiednich badań jednoznacznie potwierdzających związek pogody z samopoczuciem. Wszystkiemu winien jest ponoć nasz „wewnętrzny zegar”.

Objawy meteopatii

Panujący w Polsce klimat sprzyja problemom meteopatycznym. Na organizm wpływa zarówno temperatura, jak i ciśnienie, wiatr oraz wilgotność powietrza. Najbardziej odczuwalne są skrajne wartości tych czynników oraz ich duże zmiany. Pojawia się zmęczenie, depresyjny nastrój, nerwowość. Bardzo często występują skoki ciśnienia krwi. Nasilają się też „przestarzałe” dolegliwości spowodowane chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Sporo meteopatów reaguje na zmiany pogody migreną, czyli bólem głowy, któremu towarzyszą nudności, nadwrażliwość na światło, czasem zawroty głowy, a nawet zaburzenia wzroku.

Kto jest szczególnie narażony na meteopatię?

Meteopatia może dotknąć każdego z nas, w różnych okresach życia, jednak szczególnie narażone są osoby starsze, przewlekle chore. Zdecydowanie częściej meteopatami bywają kobiety, ponieważ istotnym czynnikiem wpływającym na wrażliwość na zmiany warunków pogodowych są uwarunkowania hormonalne. Nadwrażliwość na zmiany pogody może dotyczyć również wszystkich osób przepracowanych, żyjących w ciągłym stresie. Wreszcie wpływ pogody zdecydowanie bardziej odczuwają mieszkańcy wielkich miast.

Sposoby na meteopatię

Nie poddawaj się lenistwu – uniwersalna rada dla meteopatów to przede wszystkim regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Ruch pomoże pokonać uczucie senności i zmęczenia, a wydzielające się podczas aktywności fizycznej endorfiny poprawiają samopoczucie.

Odpowiednia ilość snu – sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania. Pozwala zregenerować organizm, poprawia samopoczucie i zwiększa witalność. Zaleca się, aby w ciągu jednej nocy przesypiać 7-8 godzin. Wyspany organizm lepiej sobie radzi z kaprysami aury.

Odpowiednio zbilansowana dieta – meteopatom zaleca się również modyfikację diety, która może być jednym z elementów wpływających na samopoczucie podczas zmian pogodowych. Dieta powinna być lekkostrawna, bogata w witaminy i minerały. W codziennym menu nie może zabraknąć produktów będących źródłem magnezu (pełnoziarnistego pieczywa i kasz, orzechów, potraw zawierających rośliny strączkowe, pestki dyni, bananów) oraz witaminy z grupy B ( mięso, ryby, ziemniaki, płatki, produkty zbożowe, kapusta, orzechy, banany). Magnez działa m.in. przeciwdepresyjne, zapobiega nerwobólom i pozytywnie wpływa na serce oraz układ krążenia. Niedobory tego pierwiastka w organizmie zaburzają pracę serca, powodując arytmię i przyspieszoną akcję serca, niedokrwienie oraz nadciśnienie nasilające dyskomfort podczas zmian atmosferycznych. Zaś witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Hartowanie organizmu – niezawodnym sposobem na uwolnienie się od niekorzystnego biometu jest sauna. Meteopatom służy również zimny prysznic. Polewanie ciała zimną wodą, szczególnie rąk i ramion, pomoże pobudzić krążenie oraz zapobiegać melancholii, często towarzyszącej osobom wrażliwym na zmiany pogody. Z kolei schłodzenie stóp pomoże stawić czoło rozdrażnieniu przy kapryśnej aurze.

Poznaj preparaty na stres na DOZ.pl

Czy kawa dla meteopatów jest wskazana?

Gdy nadchodzi niż atmosferyczny, wiele osób odczuwa ból głowy związany ze spadkiem ciśnienia. Można wówczas sięgnąć po kawę, napój czy preparat zawierający kofeinę. Pobudzenie organizmu i podniesienie ciśnienia jest w tym przypadku wskazane.

Wydawać by się mogło, że skoro niż atmosferyczny nie jest przyjazny meteopatom, to na wyż reagują pozytywnie. Nic bardziej mylnego. Meteopaci mają zwykle dość niskie ciśnienie. Gdy nagle ciśnienie wzrasta, reagują znacznym skokiem ciśnienia tętniczego, któremu towarzyszy pulsujący ból głowy, zdenerwowanie oraz problemy z sercem i krążeniem. W takie dni kawa zdecydowanie nie pomoże, a wręcz przeciwnie – może spotęgować dolegliwości. Podczas wyżu meteopatom zdecydowanie lepiej będą służyć napary melisy lub lipy. Działają one łagodnie uspokajająco i nieznacznie obniżają ciśnienie krwi.

Pomoc z apteki

W aptekach można nabyć gotowe preparaty dla osób zmagających się z meteopatią. Pomocne są także preparaty zawierające magnez oraz witaminy z grupy B, szczególnie gdy podaż tych składników z codzienną dietą jest niewystarczająca dla zaspokojenia potrzeb organizmu.

Meteopatom poleca się również korzeń kozłka lekarskiego, szyszki chmielu, ziele męczennicy cielistej oraz wspomnianą już wcześniej melisę. Napary z tych ziół, jak i gotowe preparaty dostępne w aptekach, działają kojąco na układ nerwowy, ułatwiają zasypianie oraz zmniejszają dolegliwości żołądka i narządów trawiennych. Żeń-szeń czy różeniec górski działają na organizm jak swego rodzaju regulatory pomagające w przystosowaniu do sytuacji stresowych. Osobom, które dokuczliwie znoszą zmiany pogody, zaleca się również ziele dziurawca ze względu na zawartość substancji pozytywnie wpływających na nastrój.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl