Uczulenie na detergenty -  jak sobie z nim radzić?
Anna Żyła

Uczulenie na detergenty - jak sobie z nim radzić?

Przypadków alergii jest coraz więcej. W zależności od indywidualnej wrażliwości uczulać może praktycznie wszystko: składniki jedzenia, tworzyw sztucznych, kosmetyków, detergentów, a nawet zwykły kurz. Obecnie wśród jednych z najczęściej wywołujących alergię kontaktową czynników wymieniane są detergenty używane w domu.

Wyprysk kontaktowy

Skóra w zetknięciu z różnymi związkami chemicznymi, reaguje zmianami określanymi jako wyprysk kontaktowy. Substancje chemiczne, które mogą powodować wyprysk kontaktowy, dzieli się na związki drażniące i alergeny. W zależności od mechanizmu powstawania zmiany, wyróżnia się wyprysk kontaktowy z podrażnienia lub alergiczny. Objawy obydwu schorzeń są podobne. W skutek ich oddziaływania skóra staje się zaczerwieniona, pogrubiała i złuszcza się. W czasie zaostrzeń widoczne są podskórne grudki lub pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które mogą pękać i tworzyć nadżerki.

Wyprysk z podrażnienia a wyprysk alergiczny – różnice

Wyprysk kontaktowy z podrażnienia powodują substancje, które niszczą lipidowo-kwasową osłonę ochronną skóry. Pozwala to wnikać do jej tkanek substancjom drażniącym zawartym w detergentach. Wystąpienie tego typu objawów skórnych może dotknąć każdego i zależy tylko od stopnia natężenia czynnika drażniącego i czasu jego działania. Zmiany na skórze nie przekraczają miejsca kontaktu. Po usunięciu substancji drażniącej nie nasilają się i stopniowo ustępują. Wystąpienie wyprysku alergicznego zależy natomiast przede wszystkim od predyspozycji genetycznych. Na rozwój alergii kontaktowej duży wpływ na również stan skóry. Ta sama substancja zastosowana na zdrową skórę nie spowoduje podrażnienia, może natomiast uczulać, jeśli skóra jest sucha, podrażniona lub zmieniona zapalnie. Prawdopodobieństwo rozwoju uczulenia zależy od tego, jak często i jak długo skóra styka się z daną substancją.

Co uczula?

Związków chemicznych, które w określonych sytuacjach mogą potencjalnie wywołać uczulenie, jest wiele. Dużą grupę alergenów stanowią m.in. substancje zapachowe i konserwujące zawarte w detergentach.

Leczenie

Leczenie skóry dotkniętej uczuleniem na detergenty polega przede wszystkim na rozpoznaniu, a następnie wyeliminowaniu z otoczenia substancji uczulającej. W identyfikacji substancji uczulającej pomocne są testy alergiczne. Dzięki nim można dokładnie określić jaki konkretnie składnik detergentu uczula. W praktyce do wstępnego testowania chorych używanych jest kilkanaście substancji znanych z silnych właściwości uczulających. Jeśli zmiany są mocno nasilone konieczne może okazać się wdrożenie leczenia objawowego, głównie za pomocą leków antyhistaminowych i kortykosteroidów (miejscowo i/lub ogólnie).

Emolienty – ratunek dla skóry

Bardzo ważna jest również właściwa pielęgnacja skóry dotkniętej uczuleniem na detergenty, zarówno w okresie występowania objawów chorobowych jak i profilaktycznie. W codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzają się tzw. emolienty. Pełnią one funkcję swoistego „opatrunku” chroniącego skórę przed nadmiernym odparowywaniem wody z głębszych jej warstw, a także przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.  Ich zadaniem jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia, natłuszczenia i elastyczności skóry. Emolienty odtwarzają naturalny płaszcz ochronny skóry, wypełniając pęknięcia i szczeliny warstwą zbudowaną z substancji podobnych do naturalnych lipidów. Dzięki emolientom skóra mniej swędzi, a jej stan stopniowo ulega poprawie. 

Wybór odpowiedniego emolientu

Emolienty dostępne są  w postaci kremów, maści, emulsji i mleczek. Można je kupić aptece bez recepty. Skóra w zależności od okolicy ciała może wymagać zastosowania emolientu odmiennym składzie i różnej postaci. I tak np. preparaty o bogatej, tłustej konsystencji świetnie sprawdzają się w przypadku przesuszonej skóry rąk. Zaś balsamy czy mleczka powinno aplikować się na skórę ciała. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na skład. Wiele tego typu preparatów poza składnikami odpowiedzialnymi za właściwe nawilżenie i natłuszczenie skóry, zawiera dodatkowo składniki przeciwświądowe czy łagodzące stan zapalny. Warto wspomnieć, że u niektórych osób nawet tego typu preparaty, przeznaczone dla szczególnie wrażliwej skóry mogą powodować objawy pieczenia, podrażnienia czy reakcji kontaktowej. Dlatego też wybór odpowiedniego emolientu to kwestia bardzo indywidualna, niejednokrotnie niestety oparta na metodzie prób i błędów.

Działanie emolientów jest krótkotrwałe, dlatego należy stosować je kilka razy dziennie, nawet wówczas gdy widoczna jest poprawa stanu skóry. Skórę należy smarować obficie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl