Wypadanie włosów – przegląd aptecznych wspomagaczy
Anna Miros

Wypadanie włosów – przegląd aptecznych wspomagaczy

Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym – codziennie wypada około 100 włosów. Niepokój może wywołać utrzymujące lub zwiększające się wypadanie włosów, ponieważ może świadczyć o początku choroby np. łysienia.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów jest problemem bardzo skomplikowanym i zależy od wielu czynników.
Do głównych przyczyn wypadania włosów należą m.in.:

  • stres, przemęczenie,

  • nieodpowiednia dieta – anoreksja, niedobór żelaza, kwasu foliowego, cynku, miedzi, witaminy B12, witaminy A, aminokwasów,

  • uszkodzenie mechaniczne włosów – tapirowanie, rozczesywanie „na siłę”, zbyt ciasne spinanie lub wiązanie włosów,

  • nieodpowiednia pielęgnacja – nadmierne wysuszenie przez suszarkę do włosów, prostownicę, lokówkę; częste farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja; stosowanie silnych preparatów do stylizacji włosów itp.,

  • choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca, choroby wątroby, AZS, toczeń rumieniowaty, choroby tarczycy,

  • choroby skóry głowy np. grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, a także łupież,

  • zaburzenia hormonalne (menopauza, po porodzie, łysienie androgenowe),

  • niepożądane działanie leków np. cytostatyków, leków przeciwnowotworowych,

  • zatrucie metalami ciężkimi,

  • pory roku (wiosną wzmożone wypadanie włosów ze względu na niedobory witaminowe po zimie, natomiast jesienią jako konsekwencja nadmiernego narażenia na promieniowanie latem).

Odpowiednia pielęgnacja i dieta mogą uchronić nas przed nadmiernym wypadaniem włosów oraz mogą stanowić uzupełnienie leczenia dermatologicznego lub ogólnoustrojowego.

Stymulujemy cebulki

Pielęgnację włosów warto rozpocząć od stymulacji cebulek poprzez poprawę ukrwienia. W tym celu zaleca się wykonywanie delikatnego masażu skóry głowy opuszkami palców. Następnie należy zastosować ampułki lub wcierki stymulujące wzrost włosów. Nakładamy je na skórę głowy przy pomocy aplikatora lub strzykawki i wmasowujemy. Warto zwrócić uwagę, aby ampułki/wcierki zawierały odpowiednie składniki takie jak: witaminy (A, z grupy B, E, H), minerały (miedź, cynk, żelazo, wapń), aminokwasy, ekstrakty z chmielu, łopianu, żeń-szenia, papryki, czarnej rzodkwi, olej rycynowy, aloes, kofeinę.

Regenerujemy, nawilżamy

Dodatkowo, żeby uzyskać najlepsze efekty należy w codziennej pielęgnacji włosów używać odżywek lub masek. Przy doborze zwróć uwagę na ich właściwości i konsystencję. Jeśli włosy się przetłuszczają należy wybrać produkty, które się spłukuje. Gdy włosy są suche i zniszczone wówczas zaleca się stosowanie masek. Jeżeli natomiast potrzebujemy ekspresową pielegnację możemy użyć odżywki w postaci delikatnej mgiełki. Wybierając kosmetyk, warto zapoznać się z jego składem, który będzie odpowiednio dobrany do rodzaju włosów i skóry głowy. Najlepiej jeśli będzie zawierał jak najwięcej składników naturalnych takich jak: aloes, olej kokosowy, arganowy, olejek łopianowy, ekstrakty z kiełków pszenicy, rumianku, podbiału, kłącza tataraku, henny.

Czym myć, aby wzmocnić efekty?

Wybierając szampon do mycia włosów kieruj się potrzebami skóry głowy oraz kondycją włosów. Najlepiej jeśli produkty pielęgnacyjne będą z tej samej serii, ponieważ wtedy wzajemnie się uzupełniają. Szampony przeciw wypadaniu włosów najczęściej zawierają składniki naturalne takie jak wyciąg z czarnej rzodkwi, drzewa oliwnego, ekstrakt z rozmarynu, henny, rumianku, olej z kiełków pszenicy, aloes, witaminy, minerały oraz aminokwasy.

- Oprócz kosmetycznej pielęgnacji warto zadbać o odpowiednią dietę, w której nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminy (A, z grypy B i E) oraz minerały (żelazo, cynk, magnez, selen).
- Pamiętaj także, aby delikatnie myć i rozczesywać włosy, nie trzeć ręcznikiem, suszyć chłodnym strumieniem powietrza. W okresie letnim należy osłaniać je przed intensywnym słońcem oraz stosować mgiełki ochronne przed promieniowaniem UV.
- Cenna uwaga praktyczna - po nałożeniu odżywki lub maski do włosów nałóż foliowy czepek, aby zwiększyć wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl