Olej różany w kosmetyce – właściwości i zastosowanie olejku różanego
Anna Miros

Olej różany w kosmetyce – właściwości i zastosowanie olejku różanego

Róża to królowa kwiatów, symbol piękna, zmysłowości i miłości. Od starożytności stosowana nie tylko w celach leczniczych, ale również pielęgnacyjnych. W kosmetologii najczęściej jest wykorzystywana do produkcji olejku eterycznego i oleju różanego. Te dwa półprodukty służą do wytwarzania takich preparatów jak perfumy, woda różana, mydła czy kremy.

Olej różany – „olej młodości”

Różany olejek eteryczny jest jednym z najdroższych i najszlachetniejszych produktów zapachowych. Otrzymuje się go przez destylację parą wodną płatków kwiatów najczęściej z róży damasceńskiej (Rosa damascena) pochodzącej z Bułgarii. Ceniony przez przemysł perfumeryjny ze względu na intensywny, słodko–miodowy aromat. Wykorzystywany także w aromaterapii, dzięki właściwościom przeciwdepresyjnym, łagodzącym i przeciwbólowym.

Oprócz olejku eterycznego z róży damasceńskiej bardzo popularny stał się olej różany z dzikiej róży (Rosa Canina), zwany olejem z róży rdzawej czy olejem z róży piżmowej. Najcenniejszy jest natomiast olej z dzikiej róży muszkatołowej (Rosa Mosqueta) pochodzący z Chile.

Olej różany pozyskuje się przez tłoczenie nasion róży. Posiada ciemnożółtą lub różowo–pomarańczową barwę i owocowo–kwiatowy zapach. Zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3–6–9), witaminy A, C, D i E, flawonoidy, karotenoidy oraz składniki mineralne (Na, K, Ca, P, Mg, S, Fe, Cu, Zn, Mn, Al).

Olej różany ze względu na właściwości regenerujące, nawilżające i antyoksydacyjne zwany jest „olejem młodości”. Dzięki obecności kwasu retinowego (pochodnej witaminy A) zapobiega powstawaniu zmarszczek, działa ujędrniająco i rozjaśnia skórę. Stosuje się go również do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i przy trądziku pospolitym, ponieważ normalizuje pracę gruczołów łojowych oraz działa antybakteryjnie.

Olejek różany – witamina C i NNKT

Ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy C jest polecany przy cerach suchych, dojrzałych i naczynkowych. Hamuje starzenie się skóry, chroni przed wolnymi rodnikami, zmniejsza przebarwienia oraz wzmacnia naczynia krwionośne.

Olej z dzikiej róży przyspiesza regenerację skóry, ponieważ zawiera duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (47% kwasu linolowego i ok. 33% kwasu linolenowego), przez co jest bardzo pomocny w leczeniu oparzeń, blizn (pooperacyjnych, potrądzikowych, pooparzeniowych) i rozstępów. Polecany jest także do skóry wrażliwej i uszkodzonej przez promieniowanie ultrafioletowe oraz przy łuszczycy, egzemie i stanach zapalnych.

Jego cenne składniki znalazły zastosowanie w preparatach dla dzieci i niemowląt oraz w kosmetykach do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych.

Jak stosować olejek z róży?

Olej różany można nakładać bezpośrednio na skórę. Z powodzeniem zastąpi krem do twarzy, serum pod oczy czy balsam do ciała. Bardzo dobrze sprawdza się jako olej bazowy połączony z olejkami eterycznymi do masażu twarzy i ciała. Czysty olej zaleca się używać na całe włosy lub tylko na zniszczone końcówki – nadaje włosów gładkość, połysk i elastyczność.

Nierafinowany olej z dzikiej róży jest trudno dostępny ze względu na krótki termin ważności (ok. 8–10 tygodni). Należy go przechowywać w lodówce lub chłodnym miejscu oraz chronić przed promieniami słonecznymi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl