Choroby męskich narządów płciowych
Michał Posmykiewicz

Choroby męskich narządów płciowych

Choroby narządów płciowych są dla większości mężczyzn bardzo wstydliwe. Często pacjenci do tego stopnia czują się skonsternowani, że w ogóle nie chcą skorzystać z pomocy lekarza i odwlekają wizytę do momentu, kiedy dolegliwości są już tak nasilone, że bez użycia właściwych leków nie mogą normalnie funkcjonować. Należy zaznaczyć, że takie zachowanie jest bardzo nieodpowiedzialne. Brak leczenia lub niewłaściwe leczenie domowymi metodami może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, czasami nawet nieodwracalnych — do niepłodności włącznie.

U mężczyzn może niekiedy dojść do infekcji i zakażenia narządów płciowych. Najczęstszym ich rodzajem jest grzybica. Czasami mogą pojawić się infekcje bakteryjne, takie jak rzeżączka czy chlamydia.

Jakie są objawy chorób męskich narządów płciowych?

  • Grzybica narządów płciowych

Pojawia się nieprzyjemny świąd, pieczenie i zaczerwienienie penisa. Występuje też biały nalot na członku (najwięcej pod napletkiem). Mężczyzna może odczuwać ból podczas stosunku oraz często oddawać mocz.

  • Rzeżączka

Charakterystycznym objawem jest wyciek ropnej wydzieliny z cewki moczowej oraz ból i pieczenie przy oddawaniu moczu.

  • Zakażenie chlamydią

Bardzo często przebieg tej infekcji jest zupełnie bezobjawowy, a jeśli objawy są obecne to zwykle widoczny bywa wyciek śluzowej lub śluzowo-ropnej wydzieliny z cewki moczowej oraz pieczenie w czasie oddawania moczu.

Męskie choroby narządów płciowych — jak wygląda ich leczenie?

W przypadku zakażeń bakteryjnych konieczne jest zastosowanie właściwych antybiotyków, a podczas grzybicy miejscowych oraz doustnych leków przeciwgrzybiczych. 

  • Stulejka

Stulejka to wrodzone lub nabyte schorzenie polegające na zwężeniu ujścia napletka, które zupełnie uniemożliwia lub znacznie utrudnia jego ściąganie zarówno w czasie spoczynku, jak i w stanie wzwodu. Zazwyczaj jest problemem dotykającym chłopców. Jednak nabyta stulejka może być kłopotliwa nawet dla mężczyzn w wieku podeszłym. Wymaga konsultacji z chirurgiem, który po badaniu zaleci właściwe postępowanie. U małych chłopców zwykle początkowo zalecane są treningi napletka i stosowanie maści, a w razie braku poprawy wskazany jest zabieg chirurgiczny. U dorosłych zazwyczaj chirurg od razu decyduje o skierowaniu pacjenta na zabieg.  

  • Zapalenie jąder 

Kolejny „męski” problem to zapalenie jąder. Jego przyczyną może być infekcja dróg moczowo-płciowych (np. zakażenie chlamydią). Niekiedy rozwija się jako powikłanie po śwince. Zdarza się, że dochodzi do niego na skutek obecności przeszkody podpęcherzowej (jest to typowe dla mężczyzn powyżej 50. roku życia). Podczas zapalenia jąder pojawia się ich ból i tkliwość. Obecny jest też obrzęk moszny oraz ból krocza. W leczeniu stosuje się (w zależności od przyczyny) antybiotykoterapię, niesteroidowe leki przeciwzapalne, odpoczynek, uniesienie moszny. Niekiedy zachodzi potrzeba usunięcia jądra. 

To nieprawidłowe poszerzenie światła naczyń żylnych. Bardzo często nie dają one żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo w czasie badania. Może zdarzyć się jednak, że ich obecność będzie wywoływać ból oraz uczucie ciężaru w okolicy moszny oraz pachwiny. Niekiedy dolegliwości nasilają się podczas długotrwałego stania, chodzenia, w pozycji leżącej, a także w czasie erekcji. Dodatkowym objawem jest również nadmierne ucieplenie moszny. Zdarza się, że mężczyzna sam odkrywa u siebie obecność guzków zlokalizowanych nad jądrem.

Żylaki powrózka nasiennego zazwyczaj wymagają zabiegu operacyjnego. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą doprowadzić do trwałej bezpłodności. 
  • Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty)

Zapalenie prostaty występuje u mężczyzn bardzo często, zwykle dotyka pacjentów pomiędzy 18. a 50. rokiem życia. Może przebiegać w formie zapalenia ostrego i przewlekłego. W przypadku ostrego zapalenia gruczołu krokowego obecna jest wysoka gorączka, silny ból podbrzusza, często nudności oraz wymioty. W czasie oddawania moczu mężczyzna odczuwa silny ból. Zazwyczaj wymaga leczenia w warunkach szpitalnych. Podczas zapalenia przewlekłego dochodzi głównie do pobolewania podbrzusza, jąder lub krocza. Pojawia się uczucie dyskomfortu w kroczu. Pacjent częściej oddaje mocz, a w nasieniu widoczna jest krew. Najczęstszą przyczyną zapalenia gruczołu krokowego bywa infekcja bakteryjna. Konieczna jest antybiotykoterapia. 

Nie należy lekceważyć ani wstydzić się żadnych dolegliwości, nawet tych dotyczących najbardziej intymnych okolic ciała. Brak leczenia może nieść za sobą poważne konsekwencje. W razie zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów warto niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, najlepiej (w zależności od rodzaju problemu) z dermatologiem lub urologiem.

W razie braku możliwości szybkiej wizyty u specjalisty można po prostu skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego w poradni POZ. Doktora obowiązuje tajemnica lekarska, więc żaden problem pacjenta nie zostanie rozpowszechniony.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl