Owies - naturalny kosmetyk dla wrażliwych
Anna Miros

Owies - naturalny kosmetyk dla wrażliwych

Owies zwyczajny (Avena Sativa) to roślina jednoroczna należąca do rodziny traw (Graminae), uprawiana w wielu krajach Europy, Azji oraz Ameryce Północnej. Należy do najpopularniejszych zbóż o cennych właściwościach leczniczych oraz kosmetycznych. Coraz częściej stosowany w kosmetykach naturalnych do skóry wrażliwej. Przyjrzyjmy się jego składnikom, właściwościom, zastosowaniu oraz przepisom na zrobienie własnego naturalnego kosmetyku.

Składniki

W kosmetyce wykorzystuje się ziele i ziarno owsa, a także mąkę, płatki owsiane, słomę dojrzałych roślin oraz olej owsiany. Ziele oraz słoma owsa zawierają saponiny, flawonoidy, związki cukrowe oraz minerały, takie jak: magnez, wapń, żelazo, potas i krzemionkę. Ziarno, mąka owsiana i płatki owsiane posiadają w składzie: białka, witaminy: B1, B2, B6, E i PP oraz duże ilości skrobi. Olej owsiany zawiera kwas oleinowy i linolowy (35 – 43%), związki fenolowe, fitosterole, minerały, tokoferole, witaminy: A, K, D, B i ceramidy.

Właściwości

Kosmetyki na bazie owsa są szczególnie polecane do skóry wrażliwej, alergicznej, atopowej i skłonnej do podrażnień. Posiadają właściwości przeciwświądowe, kojące, przeciwzapalne, regenerujące, zmiękczające oraz nawilżające. Wykorzystuje się je także w leczeniu schorzeń takich jak: AZS (atopowe zapalenie skóry), egzema, świąd, odra, ospa wietrzna, łuszczyca, trądzik pospolity i różowaty czy oparzenia.

Preparaty z wyciągiem z owsa, dzięki zawartości związków polifenolowych wykazują silne działanie przeciwutleniające, chroniące przed wolnymi rodnikami. Dzięki czemu są składnikami produktów do skóry dojrzałej.

Występowanie w owsie β-glukanów oraz skrobi zwiększa barierę ochronną warstwy rogowej naskórka, przez co chronią przed nadmierną utratą wody. β-glukan bardzo dobrze nawilża skórę, ponieważ wykazuje duże podobieństwo strukturalne do kwasu hialuronowego.

Zhydrolizowane białko owsa jest wykorzystywane w szamponach oraz odżywkach do włosów farbowanych, suchych i zniszczonych, z uwagi na bardzo dobre właściwości nawilżające, odżywcze i odbudowujące. Często stosowane jako zamiennik białka pochodzenia zwierzęcego.

Ekstrakt z owsa dzięki zawartości saponin działa na skórę oczyszczająco jak detergenty. Stosowany w kosmetykach do demakijażu delikatnie zmywa skórę, zapobiegając podrażnieniom.

Ponadto ekstrakt z owsa znalazł zastosowanie w kosmetykach przeciwsłonecznych, ze względu na to, że intensyfikuje działanie dwutlenku tytanu – głównego składnika blokerów słonecznych.

Olej owsiany stosuje się jako naturalny emulgator, dodatkowo wykazuje bardzo dobre działanie odżywcze, antyoksydacyjne, nawilżające i zmiękczające, przez co ma szeroki wachlarz zastosowań. Występuje w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ust, ciała, włosów i paznokci.

W jakich produktach znajdziemy owies?

Do preparatów kosmetycznych zawierających owies zalicza się: żele pod prysznic, płyny do kąpieli, kostki myjące, balsamy do ciała, szampony i odżywki do włosów, pomadki ochronne do ust, kremy do twarzy oraz produkty do demakijażu oraz do pielęgnacji paznokci.

Naturalne kosmetyki z owsa – stwórz je sam!

Łagodny peeling oczyszczający

Garść płatków zalać wrzącą wodą i odczekać kilka minut. Następnie przygotowana papkę wmasować okrężnymi ruchami w skórę twarzy,szyi i dekoltu, po 10 minutach zmyć ciepłą wodą.

Maseczki oczyszczające do skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej

  • Wymieszać 4 łyżki kwaśnej śmietany oraz 2 łyżki płatków owsianych, następnie wmasować w skórę twarzy,szyi i dekoltu i pozostawić na 15-20 minut. Zmyć letnią wodą.
  • Zmieszać dwie łyżki zmielonych płatków owsianych ze świeżym surowym białkiem jaja(wcześniej ubite trzepaczką na pianę). Następnie nałożyć papkę na twarz i pozostawić aż do wyschnięcia. Po 10 minutach zmyć ciepłą wodą.
  • Do miseczki wsypać 1 łyżkę zmielonych płatków owsianych oraz 1 łyżkę suszonej, zmielonej pokrzywy, dodajemy wody w celu uzyskania gęstej papki. Letnią maseczkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 15 minut. Spłukujemy letnią wodą.

Kąpiel owsiana – oczyszcza, relaksuje, wygładza skórę. W leczeniu trądziku, egzemy, opryszczki, półpaśca oraz nadmiernej potliwości stóp.

  • 1 kg płatków owsianych lub słomy owsianej należy zalać 5 litrami ciepłej wody oraz odstawić na 2-3 godziny. Następnie podgrzać do wrzenia i gotować na wolnym ogniu około 30 minut. Po ugotowaniu odcedzić i wlać do wanny wypełnionej wodą (1/3) o  temperaturze 37 °C. Czas kąpieli powinien trwać od 15 do20 minut.
  • Napełnić mąką owsianą (250 g) bawełnianylublniany woreczek i położyć w wannie. Gdy wanna będzie napełniona wodą, woreczek wycisnąć i wyciągnąć. Czas kąpieli około 15 minut.

Peeling do ciała

Do szklanej miseczki wsyp 4 czubate łyżki zmielonych płatków owsianych oraz 2 czubate łyżki drobno zmielonych orzechów włoskich, zalej niewielką ilością gorącego mleka lub wody i wymieszaj. Ciepły peeling nałóż na skórę całego ciała i masuj przez kilka minut, następnie starannie spłucz letnią wodą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl