Kosmetyki dla nastolatki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Anna Miros

Kosmetyki dla nastolatki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dojrzewanie to czas zmian zarówno w psychice, jak i w budowie oraz funkcjonowaniu organizmu. Jednym z jego objawów jest zwiększona produkcja hormonów płciowych, która przyczynia się do pobudzenia gruczołów łojowych i potowych. Nadmierna produkcja sebum i potu może być dla nastolatki prawdziwym utrapieniem. Powoduje wiele niekorzystnych objawów takich jak: wzmożone pocenie czy trądzik pospolity. Na co należy zwrócić uwagę wybierając kosmetyki dla nastolatki, aby mogła się cieszyć zdrowym wyglądem bez niedoskonałości?

W okresie pokwitania wzmożone wydzielanie łoju jest przyczyną przetłuszczających się włosów, błyszczącej cery, powstawania zaskórników, a nawet trądziku pospolitego. Dlatego najważniejsza w tym czasie jest higiena osobista. Należy pamiętać o częstym myciu włosów, codziennym demakijażu twarzy oraz kąpieli.

Pielęgnacja włosów

W zależności od rodzaju włosów, nastolatki powinny wybierać delikatne szampony i odżywki bogate w wyciągi roślinne. Do włosów przetłuszczających zaleca się produkty zawierające np. pokrzywę, czarną rzodkiew, szałwię, łopian, miętę. Przy wystąpieniu łupieżu warto zastosować szampony lecznicze z piroktonianemolaminy, oktopiroksem, ekstraktem z drożdży czy olejkiem z drzewa herbacianego. Do włosów suchych należy stosować preparaty posiadające w składzie: wyciąg z owsa, miód, proteiny mleczne, masło Shea, olej arganowy, minerały oraz witaminy. Natomiast przy skórach wrażliwych sprawdzą się szampony hipoalergiczne, kojące i nawilżające z panthenolem, alantoiną, wyciągiem z lnu, olejem Canola oraz ekstraktem z aloesu.

Pielęgnacja twarzy

Do zmywania twarzy młode osoby powinny używać produktów łagodzących podrażnienia, zmniejszających wydzielanie łoju, o działaniu przeciwbakteryjnym. Najlepiej sprawdzą się płyny micelarne, żele oraz pianki do mycia twarzy przeznaczone do odpowiedniego rodzaju skóry. Po zmyciu twarzy należy zastosować tonik bezalkoholowy, który przywróci naturalne pH skóry – lekko kwaśne. Raz lub dwa razy w tygodniu trzeba zastosować peeling np. enzymatyczny lub mechaniczny, w celu usunięcia złuszczających się komórek naskórka oraz odblokowania gruczołów łojowych. Dzięki niemu zaskórniki zostaną usunięte, a cera rozjaśniona. Aby uzupełnić pielęgnację twarzy nastolatki powinny raz w tygodniu nałożyć maseczkę dopasowaną do potrzeb cery.

Po demakijażu twarzy rano i wieczorem należy nałożyć krem nawilżający. Przy skórach mieszanych i tłustych krem na dzień powinien posiadać również właściwości matujące. Gdy występują zmiany trądzikowe należy wybierać kosmetyki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, zawierające składniki lecznicze np. związki cynku, witaminy z grupy B. Przydatnym kosmetykiem w sytuacjach "awaryjnych" jest punktowy preparat na zmiany zapalne, przyspieszający proces gojenia i działający odkażająco.

Przy zakupie kremu na dzień należy zwrócić uwagę czy zawiera filtr ochronny przed promieniowaniem UV oraz składniki o działaniu antyoksydacyjnym np. witaminę C, E, koenzym Q10. Ochrona przeciwsłoneczna oraz przed wolnymi rodnikami powinna być stosowana przez cały rok, ponieważ zabezpiecza nas przed niekorzystnymi skutkami promieniowania takimi jak: przedwczesne starzenie się skóry, przebarwienia, zmarszczki, a także nowotwory.

Makijaż

Delikatny makijaż na co dzień powinien podkreślać urodę i kamuflować niedoskonałości skóry. Młode osoby powinny wybierać kosmetyki hipoalergiczne o lekkich konsystencjach. Przy cerach problematycznych sprawdzą się podkłady o działaniu matującym i antybakteryjnym. Niezbędny może okazać się korektor, który oprócz działania bakteriobójczego zamaskuje mankamenty skóry. Następnie w celu zmatowienia skóry, można nałożyć puder lub użyć bibułek matujących. Do makijażu oczu nastolatki powinny używać hipoalergicznych tuszy do rzęs oraz cieni do powiek  w delikatnych, neutralnych kolorach. Na usta mogą nałożyć błyszczyk do ust lub pomadkę ochronną.

Należy pamiętać, aby nie przesadzać z ilością kosmetyków do makijażu, gdyż mogą one sprzyjać powstawaniu zmian trądzikowych lub nasilać objawy trądziku.

Pielęgnacja ciała

Do mycia ciała nastolatki powinny używać łagodnych kosmetyków w postaci żeli, płynów do kąpieli oraz płynu do higieny intymnej. Od okresu dojrzewania po kąpieli konieczne jest zastosowanie dezodorantu-antyperspirantu, dzięki czemu nadmierne pocenie zostanie zmniejszone i zapobiegnie to nieprzyjemnemu zapachowi. W przypadku, gdy na skórze ciała będzie występować uczucie ściągnięcia i pieczenia, można nałożyć nawilżająco-kojący balsam do ciała.

Podsumowując pielęgnacja skóry nastolatki powinna opierać się na kosmetykach hipoalergicznych, łagodzących, odświeżających, nie zatykających gruczołów łojowych, o lekkich konsystencjach. W okresie dojrzewania najważniejsze dla skóry jest dokładne oczyszczenie oraz nawilżenie. Przy skórach problematycznych ze zmianami trądzikowymi, warto skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem, aby dobrać odpowiednie kosmetyki lecznicze (dermokosmetyki) lub wprowadzić leczenie farmakologiczne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl