Nowotwór jelita cienkiego - jak go rozpoznać?
Michał Posmykiewicz

Nowotwór jelita cienkiego - jak go rozpoznać?

Nowotwór jelita cienkiego jest guzem, który może być zarówno łagodny, jak i złośliwy. Guzy jelita cienkiego mogą być zarówno nowotworami pierwotnymi, czyli pierwotnie powstają one w jelicie cienkim, mogą też być jednak guzami przerzutowymi z innych nowotworów, między innymi z guzów jelita grubego, trzustki, żołądka, gruczołu krokowego, macicy, jajnika czy też pęcherza moczowego.

Czy nowotwory jelita cienkiego występuja często?

Nie. Nowotwory jelita cienkiego są jednymi z rzadziej występujących nowotworów. Stanowią one bowiem mniej niż 5% wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego.

Czy istnieją czynniki, które predysponują do rozwoju nowotworu jelita cienkiego?

Do tej pory nie udało się dokładnie ustalić, jakie czynniki mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów jelita cienkiego. Na pewno jednak bierze się pod uwagę szkodliwy wpływ palenia tytoniu i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Poza tym, często zdarza się, że nowotwór jelita cienkiego jest obecny u pacjenta, u którego zdiagnozowano inną, przewlekłą chorobę przewodu pokarmowego. Do chorób tych zalicza się między innymi celiakię, chorobę Leśniowskiego-Crohna czy też zespoły polipowatości (jak np. zespół Gardnera czy też zespół Peutza-Jeghersa). Ponadto, zdarza się, że nowotwór jelita cienkiego występuje u pacjentów, u których wcześniej zdiagnozowano inny nowotwór, przede wszystkim wymienia się tu pacjentów cierpiących z powodu raka jelita grubego, raka prostaty czy też raka piersi.

Jakie są objawy nowotworów jelita cienkiego?

Objawy, które dają nowotwory jelita cienkiego, nie są charakterytyczne, dlatego bardzo łatwo jest je zbagatelizować lub też w ogóle ich nie zauważyć.
Najczęstsze objawy, które zaczynają niepokoić pacjenta, to częste i uporczywe wzdęcia, jak również nudności i wymioty, które zazwyczaj pojawiają się w okresowy sposób. Dodatkowo zaczynają się pojawiać bóle brzucha, które zwykle dotyczą środkowej części brzucha, pacjenci często opisują je jako "bóle tępe", które nie mają związku z jedzeniem, porą dnia czy też aktywnością fizyczną. Zdarzają się też uporczywe zaparcia. Pacjent zaczyna odczuwać uogólnione złe samopoczucie, zmęczenie, często traci na wadze i nie ma apetytu. Są to najczęstsze objawy, które skłaniają pacjenta do wizyty u lekarza. Niestety ich obecność może świadczyć o zaawansowaniu procesu nowotworowego, w związku z czym leczenie może być wtedy nieskuteczne lub wręcz niemożliwe. 

Jakie można wyróżnić nowotwory jelita cienkiego?

Wśród nowotworów jelita cienkiego można wyróżnić zarówno nowotwory łagodne, jak i złośliwe.
Nowotworami łagodnymi jelita cienkiego są przede wszystkim gruczolaki, występujące w postaci polipów, jak również tłuszczaki. Do innych, zdecydowanie rzadszych łagodnych nowotworów jelita cienkiego, zalicza się także mięśniaki, włókniaki, nerwiaki i naczyniaki. Jakie są najczęstsze objawy łagodnych nowotworów jelita cienkiego? Do najczęstszych objawów łagodnych nowotworów jelita cienkiego zalicza się przede wszystkim krwawienie z przewodu pokarmowego oraz niedrożności jelit (rosnący guz może po prostu zamknąć światło jelita).
Wśród nowotworów złośliwych jelita cinkiego można zdiagnozować :
  • rakowiaka,
  • chłoniaka,
  • mięsaka,
  • gruczolakoraka (czyli raka jelita cienkiego),
  • przerzuty z innych nowotworów złośliwych.
Bardzo charakterystycznym nowotworem jelita cienkiego jest rakowiak. Może on występować u osób w każdym wieku, jednak zazwyczaj pojawia się on u ludzi pomiędzy 50 a 60 rokiem życia. Może on lokalizować się w wielu miejscach jelita cienkiego, zwykle w jego końcowym odcinku. Jeśli stwierdzi się obecność przerzutów rakowiaka do innych narządów, przede wszystkim do wątroby i płuc, wtedy wiadomo, że rakowiak jest złośliwy (pojedyczny rakowiak zlokalizowany w jelicie może być też guzem łagodnym). Rakowiak jest guzem wytwarzającym hormony, przede wszystkim serotoninę, przez co daje on bardzo charakterystyczne objawy - mówi się o zespole rakowiaka. Typowym objawem jest zatem "flush"- napadowe uczucie gorąca, zaczerwienie twarzy, przechodzące często w sinice, kołatania serca oraz poty. Często obecna jest także biegunka, jak również zwłóknienie wsierdzia, napady astmy oskrzelowej czy też bezdech i niedrożność jelit. 
Jeśli chodzi o gruczolakoraka, czyli raka jelita cienkiego, to zazwyczaj występuje on u osób po 50 roku życia, zwykle częściej obecny jest u kobiet niż u mężczyzn. Najczęściej lokalizuje się on w dwunastnicy, najrzadziej zaś w końcowym odcinku jelita cienkiego. Najczęstszym, choć mało charakterystycznym objawem, są silne, napadowe bóle brzucha, które mogą świadczyć o rozwijającej się niedrożności jelit. 

Jak wygląda rozpoznanie i leczenie nowotworów jelita cienkiego?

Do rozpoznania niezbędny jest oczywiście bardzo dokładnie zebrany od pacjenta wywiad dotyczący jego dolegliwości oraz badanie fizyklane pacjenta. Ponadto należy wykonać badania laboratoryjne, przede wszystkim morfologię krwi, poziom OB, próby wątrobowe, elektrolity, czasami też marker CEA. W przypadku podejrzenia rakowiaka, oznacza się także poziom serotoniny w krwi oraz poziom kwasu 5-hydroksyindolooctowego w moczu (jest to bowiem metabolit serotoniny, przed wykonaniem tego badania należy wykluczyć z diety banany, czekoladę, orzechy oraz ananasy, te produkty zawierają bowiem serotoninę, należy też unikać leków przeciwhistaminowych, przeciwnadciśnieniowych oraz neuroleptyków). Ponadto wykonuje się badanie na krew utajoną w kale. Konieczne są też badania obrazowe: duodenoskopia, czyli endoskopia dwunastnicy, usg jamy brzusznej, tomografia komputerowa jamy brzusznej, badanie rtg jelita cienkiego z podaniem środka kontrastowego oraz badanie endoskopowe z zastosowaniem kapsuły endoskopowej (badanie to niestety nie jest jeszcze powszechne i łatwo dostepne). Leczenie w przypadku guzów łagodnych polega na ich usunięciu. W przypadku guzów złośliwych, jeśli jest to guz operacyjny, należy go usunąć, często zabieg uzupełnia się o chemioterapię. Zdarza się, że zachodzi potrzeba wykonania tzw. operacji paliatywnej. Taką operację wykonuje się w sytuacji, kiedy guz nie jest operacyjny, ale jest tak rozległy, że niebawem zamknie on światło jelita i doprowadzi do niedrożności - wtedy należy wykonać zespolenie omijające guz, które zapewni pasaż przez przewód pokarmowy. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl