Na czym polega laparotomia?
Michał Posmykiewicz

Na czym polega laparotomia?

Laparotomia to termin medyczny oznaczający po prostu "otworzenie" przez chirurga jamy brzusznej i wykonanie operacji. Aby dotrzeć do narządów położonych we wnętrzu jamy brzusznej, chirurg musi przeciąć najpierw skórę, potem zaś mięśnie i otrzewną i dopiero wtedy będzie w stanie "odszukać" interesujący go narząd.
Laparotomię wykonuje się w pełnym znieczuleniu ogólnym. Zwykle operacje brzuszne są przeprowadzane w trybie planowym i pacjent wie, kiedy i z jakiego powodu czeka go zabieg. Zdarza się jednak, że laparotomię trzeba wykonać "na ostro", czyli w sytuacji, kiedy doszło do tzw. ostrego brzucha, czyli choroby narządów jamy brzusznej bezpośrednio zagrażającej życiu. Czasami laparotomia ma też charakter zwiadowczy. W sytuacji, kiedy inne metody diagnostyczne zawiodły i lekarz nie jest w stanie postawić u pacjenta diagnozy, wtedy chirurg decyduje się na otworzenie jamy brzusznej i "poszukanie" w niej przyczyny dolegliwości chorego.

Czy do laparotomii należy się jakoś przygotować?

Ponieważ zdecydowanie większa cześć operacji brzusznych przebiega w sposób planowy, pacjent zwykle zgłasza się do szpitala na jeden- dwa dni przed planowanym zabiegiem. W czasie pobytu w szpitalu, pacjent jest przed operacją konsultowany przez anestezjologa, który zdecyduje, czy u chorego nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonania zabiegu. Anestezjolog zawsze pyta pacjenta o przebyte choroby, zażywane leki, na podstawie wykonanych wcześniej badań laboratoryjnych i ekg ocenia stan zdrowia pacjenta – wtedy też zdecyduje, czy wykonanie znieczulenia koniecznego do zbiegu jest dla chorego bezpieczne. Jeśli anestezjolog uzna, że nie ma przeciwwskazań do znieczulenia, wtedy dokładnie opowie pacjentowi, jaki rodzaj znieczulenia zostanie zastosowany i jak znieczulenie będzie przebiegało. W przypadku, kiedy pacjent trafia do szpitala "na ostro", wtedy po zbadaniu przez chirurga od razu trafia na salę operacyjną (jest bowiem w stanie zagrożenia życia), gdzie anestezjolog przygotuje go do zabiegu jak najszybciej.

Jak długo trwa operacja na narządach jamy brzusznej?

Każda laparotomia może przebiegać inaczej. Jeśli jest to zabieg planowy i chirurg wie, co będzie operował, można mniej więcej oszacować czas zabiegu, choć oczywiście należy pamiętać, że w czasie trwania operacji wszystko może się zdarzyć i w związku z tym czas trwania zabiegu też może ulec zmianie. Jeśli zabieg jest jednak wykonywany "na ostro", wtedy chirurg nigdy nie wie, "co zastanie" w brzuchu chorego i trudniej jest przewidzieć, jak długo operacja będzie trwała.

Czy po laparotomii mogą wystąpić powikłania?

Zdarza się, że po operacji jamy brzusznej zdarzają się powikłania.
  • Czasami, jeszcze w czasie zabiegu, może dojść do reakcji alergicznej na podane w czasie znieczulenia leki (zdarza się to jednak bardzo rzadko).
  • Po zabiegu może natomiast dojść do infekcji, czasami też pojawia się krwawienie z jamy brzusznej – wtedy pacjent jest ponownie "otwierany", chirurdzy muszą bowiem znaleźć miejsce krwawienia i je zlikwidować.
  • Odległym powikłaniem po operacji może być natomiast powstanie przepukliny w bliźnie pooperacyjnej.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania laparotomii? 

  • Przede wszystkim nie można wykonać operacji w sytuacji, kiedy pacjent nie wyrazi na nią zgody – zawsze bowiem przed każdym zabiegiem chory otrzymuje do podpisania odpowiedni formularz, w którym jest wyjaśnione, jakiemu zabiegowi się poddaje i jakie mogą być jego ewentualne powikłania.
    Jeśli pacjent po przeczytaniu formularza nie wyrazi zgody na operację, wtedy nie można wykonać laparotomii.
  • Do dyskwalifikacji z zabiegu może dojść w sytuacji, kiedy u chorego stwierdza się niewydolność krążeniowo-oddechową czy skazę krwotoczną.
  • Czasami pacjent nie może też zostać zoperowany z powodu patologicznej otyłości oraz bardzo zaawansowanego wieku – znieczulenie mogłoby być bowiem dla niego zbyt obciążające.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl