Pielęgnacja twarzy mężczyzny
Anna Miros

Pielęgnacja twarzy mężczyzny

Skóra mężczyzny, podobnie jak skóra kobiety, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Producenci kosmetyków tworzą dla mężczyzn specjalne linie preparatów, które oprócz właściwości pielęgnacyjnych, muszą spełnić najważniejsze wymagania panów tzn. mieć lekką konsystencję, delikatny, „męski” zapach oraz praktyczne opakowanie. Kosmetyki powinny być dobrane do rodzaju oraz problemów skóry. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry mężczyzny?

Mężczyzna ma skórę grubszą od skóry kobiety o około 25%, dzięki czemu jest ona mocniejsza i bardziej odporna. Ponadto posiada więcej gruczołów potowych oraz łojowych. Wydzielanie łoju (sebum) jest regulowane przez męskie hormony – androgeny, dzięki czemu skóra jest zabezpieczona przed suchością i wcześniejszym starzeniem. U większości mężczyzn na twarzy, z uwagi na zwiększoną ilość łoju występuje skóra tłusta lub mieszana (błyszczenie się skóry w strefie T: czoło, nos, broda), może być dodatkowo wrażliwa i podrażniona przez golenie zarostu. W skórze męskiej znajduje się także więcej włókien kolagenowych i elastynowych niż u kobiet, dzięki czemu skóra jest bardziej jędrna i później zaczynają pojawiać się zmarszczki. Z uwagi na różnice panowie powinni wybierać do codziennej pielęgnacji kosmetyki przeznaczone dla mężczyzn

Pielęgnacja twarzy:

  • Oczyszczanie

Najważniejsze jest odpowiednie oczyszczanie skóry. W zależności od rodzaju skóry należy dobrać odpowiedni kosmetyk/dermokosmetyk. Jeśli skóra jest tłusta lub mieszana, niezbędny będzie żel do mycia twarzy. Natomiast przy skórze podrażnionej lub wrażliwej warto zastosować piankę lub mus do mycia. Gdy skóra jest sucha najlepiej sprawdzi się krem lub mleczko do mycia twarzy. Po zmyciu twarzy należy przetrzeć skórę tonikiem bezalkoholowym, który przywróci naturalne pH skóry. Ważne, aby do mycia nie używać mydła, ponieważ pozbawia skórę naturalnego płaszcza hydrolipidowego.
Aby odpowiednio przygotować skórę do golenia, warto 1-2 razy w tygodniu wykonać peeling mechaniczny lub enzymatyczny (przy skórze wrażliwej i naczynkowej). Dzięki niemu skóra stanie się gładka, pory oczyszczone, a włoski nie będą się wrastać. Po osuszeniu skóry można przystąpić do golenia.

  • Golenie

Skóra twarzy u mężczyzn, aż w 1/3 jest pokryta zarostem. W czasie golenia może dochodzić do podrażnienia, zaczerwienienia oraz uszkodzeń naskórka. Przy goleniu maszynką ręczną/brzytwą warto zatem stosować kosmetyki przygotowujące skórę do golenia np. żele lub pianki do golenia, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia mikrouszkodzeń skóry. Kosmetyki zmiękczają zarost, nadają poślizg, dzięki czemu ułatwiają golenie, a także zawierają składniki nawilżające oraz łagodzące. Jeśli jest stosowana maszynka elektryczna trzeba pamiętać o osuszeniu skóry po umyciu twarzy (nie dotyczy golarek umożliwiających golenia na mokro). Po goleniu należy nałożyć balsam, który oprócz właściwości nawilżających, również złagodzi podrażnienia i będzie działał przeciwzapalnie. Na skaleczenia można zastosować ałun – minerał hamujący krwawienie i przyspieszający regenerację naskórka. Należy unikać kosmetyków zawierających alkohol, gdyż wysuszają naskórek.

  • Kremy dostosowane do potrzeb skóry

Po nałożeniu balsamu lub po oczyszczaniu twarzy należy zastosować krem nawilżający dobrany do rodzaju skóry oraz wieku. Ponadto przy skórze mieszanej i tłustej odpowiedni będzie krem o właściwościach matujących i seboregulujących. Natomiast do skóry suchej najlepiej sprawdzi się krem odżywczy. Codzienna pielęgnacja pozwoli opóźnić pierwsze oznaki starzenia. Po 30 roku życia warto używać krem nawilżający pod oczy. Natomiast do cery dojrzałej należy stosować kremy o działaniu ujędrniającym i przeciwzmarszczkowym z witaminami, ceramidami, olejami roślinnymi. Jeśli skóra jest problematyczna np. występuje trądzik lub jest odwodniona, wówczas można 1-2 razy w tygodniu nałożyć maseczkę dobraną do potrzeb skóry, np. oczyszczającą lub nawilżającą.

W okresie letnim trzeba również pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, natomiast zimą o kremie ochronnym zabezpieczającym przed zimnem i mrozem.

U młodych mężczyzn może występować trądzik pospolity lub różowaty – wtedy najlepszym wyborem będą dermokosmetyki – oprócz właściwości pielęgnacyjnych mają także działanie lecznicze.
W przypadku nasilonych objawów trądziku warto skonsultować się z kosmetologiem, który zaleci odpowiednią pielęgnację lub dermatologiem w celu zaplanowania leczenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl