Domowe sposoby na ból gardła – czym je nawilżać, a co najlepiej łagodzi ból?
Anna Posmykiewicz

Domowe sposoby na ból gardła – czym je nawilżać, a co najlepiej łagodzi ból?

W sezonie jesienno-zimowym trudno nie cierpieć z powodu infekcji dróg oddechowych. Czasami mamy problem z katarem, z mokrym lub suchym kaszlem, a niekiedy zaczyna chorować gardło. Każdy zna na pewno to nieprzyjemne uczucie łaskotania, drapania oraz bólu gardła, mniej lub bardziej nasilonego.

Kiedy czujemy, że z gardłem zaczyna się „dziać coś złego”, wtedy w pierwszej kolejności, aby pokonać infekcje możemy spróbować zastosować któryś z domowych sposobów na ból gardła. Takie metody były wielokrotnie w przeszłości używane przez nasze mamy i babcie z bardzo dobrym efektem, dlatego przed ewentualną wizytą u lekarza warto z nich skorzystać.

Jakie są domowe sposoby na ból gardła?

Kiedy czujemy, że zaczyna nas boleć gardło, powinniśmy zadbać o jego właściwe nawilżenie. Musimy pamiętać o właściwej wilgotności w domu, unikając suchego powietrza w sypialni, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy są włączone kaloryfery.

Jeśli mamy nawilżacz powietrza, to po prostu należy go systematycznie używać. Świetnie sprawdzą się także mokre ręczniki położone na kaloryferze – parująca z nich woda znacznie poprawi wilgotność powietrza. 

Musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Jeżeli nie odczuwamy pragnienia, powinniśmy pić małymi łyczkami bardzo często wodę, co nawilży błonę śluzową i tym samym załagodzi dolegliwości bólowe. Dodatkowo, by nawilżyć gardło, możemy wykonać inhalacje. Dzięki nebulizatorowi zrobimy inhalacje roztworem soli fizjologicznej. Brak odpowiedniego sprzętu warto zastąpić starym, domowym sposobem. Nalewamy do miski gorącej wody, pochylamy się nad nią, po czym przykrywamy głowę ręcznikiem. W takiej pozycji przez kilka minut wdychamy parę. 

Dowiedz się, jak wybrać inhalator i czym różni się od nebulizatora.

Kolejnym domowym sposobem na ból gardła jest jego płukanie. Płukanka z rumianku, szałwii i tymianku ma właściwości odkażające, dzięki czemu zadziała również bakteriobójczo i wirusobójczo. Zioła zawarte w mieszance pełnią funkcję przeciwzapalną oraz znakomicie likwidują obrzęk błony śluzowej gardła, dlatego często są składnikami preparatów na ból gardła

Poza ziołowymi wywarami do płukania gardła można wykorzystywać sodę oczyszczoną, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Nada się także woda z solą lub rozcieńczona w wodzie woda utleniona.

Co jeszcze łagodzi ból gardła?

Kolejnym domowym sposobem łagodzącym ból gardła jest picie herbaty z miodem, cytryną i malinami. Miód osłabia ból gardła, a maliny i cytryna hamują rozwój infekcji. Dodatkowo można zrobić napar z siemienia lnianego. Siemię lniane powleka przełyk cienką błonką, redukując drapanie i dolegliwości bólowe. Należy pamiętać także o piciu mleka z masłem oraz miodem – napój nawilża, a także uśmierza wszystkie przykre dolegliwości. 

Jeszcze jednym domowym sposobem na ból gardła jest czosnek. Czosnek sprawdza się znakomicie, gdyż ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, pomaga tym samym w szybszym zwalczeniu choroby. Kiedy odczuwamy niedogodności związane z gardłem, warto zjeść ząbek czosnku razem z kanapką, dzięki temu mamy szansę zdusić infekcję w zarodku.

Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy naszego lekarza?

Jeśli pomimo stosowania starych, sprawdzonych domowych sposobów na ból gardła czujemy, że dolegliwości nie ustępują lub stają się bardziej nasilone albo pojawiają się jeszcze inne symptomy, takie jak gorączka bądź kaszel, należy udać się do lekarza POZ. Lekarz zbierze dokładny wywiad dotyczący czasu trwania objawów oraz stosowanych sposobów leczenia, po czym nas zbada. Na tej podstawie oceni czy nie zachodzi potrzeba włączenia do kuracji leczniczej antybiotyku lub innych środków farmakologicznych. 

Domowe sposoby bardzo często okazują się pomocne i dzięki nim możemy pozbyć się bólu gardła bez stosowania środków farmakologicznych. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze okażą się korzystne. Czasami ból gardła związany jest z infekcją bakteryjną, która przyczynia się do powstania anginy. W tej sytuacji niezbędne staje się zastosowanie antybiotyku, gdyż niewłaściwie leczona angina niekiedy doprowadza do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl