Czy alergię można leczyć naturalnie? Fakty i mity
Krzysztof Słomiak

Czy alergię można leczyć naturalnie? Fakty i mity

Każdy alergik wie, jak nieprzyjemny potrafi być okres wiosenny i letni. Alergenem może być wszystko. Pyłki traw i drzew to zmora każdego uczulonego. Tak samo jak alergia na kurz i roztocza, owoce i warzywa, orzechy czy sierść zwierząt. Objawami kontaktu z nimi, mogą być wyciek wydzieliny z nosa, uczucie obrzęku w okolicach zatok i kaszel w połączeniu ze łzawieniem i pieczeniem oczu. Takie objawy to codzienność niejednego alergika. Wiele osób poza konwencjonalnymi metodami szuka metod alternatywnych. Wiele z tych sposobów alternatywnych ma opinię bezpiecznych dla zdrowia. Jak jest naprawdę?

1.    Żaden lekarz, nie zasugeruje metod naturalnych w leczeniu alergii – mit

Jest wiele lekarzy, którzy wiedzą jak poza lekami przeciwhistaminowymi i immunoterapią, leczyć objawy alergii. Niestety nie każdy z nich tą wiedzą się dzieli z pacjentem. Czasami warto dopytać ich jak wzbogać terapię w naturalne substancje przeciwalergiczne. 

2.    Bierzesz tabletkę i problem alergii z głowy – mit

Rozpoznanie co nas uczula, jest kluczowe. Sposobem radzenia sobie z alergią jest eliminowanie alergenów z naszego otoczenia. Masz alergię na sierść, nie kupuj kota ani psa. Wszystkich, których uczulają wszelkiego rodzaju pyłki roślin wiedzą, jak ważne jest jak unikanie ich. Oczywiście w przypadku tego typu alergii jest to bardzo trudne, jednak wypoczynek na łące, kiedy atakuje nas alergia wziewna, nie będzie dobrym pomysłem.

3.    Naturalne metody leczenia, działają podobnie jak konwencjonalne leczenie tabletkami - fakt

W zasadzie jest to prawda. Chodzi o to, aby zredukować odpowiedź alergiczną lub obniżyć poziom histaminy. Można to robić różnymi sposobami. Można zastosować maseczkę powodującą zablokowanie dostępu alergenów do układu oddechowego. Można wziąć zimną kąpiel, która obniży temperaturę ciała i spowolni kaskadowo rozwijający się proces zapalny. Sposobów naturalnych jest wiele.

4.    Poza lekami alergicznymi, pomocy można szukać w domowej kuchni - fakt

Osoby, które mają często infekcje górnych dróg oddechowych i astmę indukowaną przez alergię, mają dużo większe zapotrzebowanie na witaminę C. Papryka czy owoce cytrusowe mogą ukoić objawy alergii. Olej z nasion czarnuszki ma udowodnione naukowo działanie przeciwalergiczne. Pyłek pszczeli obniża reakcję zapalną. Przykładów można mnożyć.

5.    Akupunktura nie ma zastosowania w łagodzeniu objawów alergii – mit

W medycynie chińskiej akupunktura znajdowała zastosowanie w leczeniu prawie każdej choroby i dolegliwości. Aktualnie udowodnione jest stosowanie tego sposobu przy lżejszych postaciach astmy. Innymi udowodnionymi sposobami w alergii są: aromaterapia, autosugestia, ziołoterapia - picie naparów z niektórych ziół rozrzedza śluz i koi dolegliwości skórne, leczenie klimatyczne – nawet niedługi pobyt w klimacie o mniejszym stężeniu alergenów zmniejsza objawy alergii. Z tego powodu zalecany jest mikroklimat morski.

6.    Mycie rąk, może złagodzić objawy alergii – fakt

Po powrocie do domu umyj ręce i weź prysznic. W ten sposób pozbędziesz się pyłków drzew i roślin, które często pozostają na skórze i włosach. Tym prostym zabiegiem można znacząco złagodzić objawy alergii. Przed jedzeniem dokładnie myj warzywa i owoce, na których również alergeny lubią osiadać.

7.    Niektóre pokarmy mogą pomóc w leczeniu alergii - fakt

Wspomniana już wcześniej witamina C ma działanie antyhistaminowe. Niektóre zioła mogą być pomocne w leczeniu alergii, zwłaszcza łopian, mlecz i jeżówka.

Regularnie stosuj czosnek, który pomaga na katar sienny i zatkany nos. Pokarmy, które obniżają dolegliwości alergika to spirulina, awokado, oliwa z oliwek, imbir i kurkuma. Unikaj dużych ilości białka w diecie, które nasilają procesy zapalne.

Niekonwencjonalne metody leczenia alergii to dobry pomysł dla osób, które chcą w bezpieczny sposób poprawić stan swojego zdrowia i nie doprowadzić do znaczących skutków ubocznych. Jest wiele wskazówek dla alergików, które mogą poprawić ich komfort życia, dlatego warto wziąć je pod uwagę. Nie należy jednak rezygnować z profesjonalnego leczenia – medycyna naturalna ma za zadanie wzmacniać je, a nie zastępować.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl