Infekcja pochwy – jak rozpoznać i jak leczyć?
Magdalena Sochacka

Infekcja pochwy – jak rozpoznać i jak leczyć?

Co czwarta pacjentka zgłasza się do ginekologa z powodu objawów infekcji intymnej. Zakażenie może się pojawiać i ustępować samoistnie, zarówno u kobiet aktywnych seksualnie, jak i tych, które nie podejmują współżycia. Problem jest istotny. Jak się z nim uporać?

  1. Infekcja pochwy – różne przyczyny, podobne objawy
  2. Jak lekarz stawia diagnozę w przypadku infekcji pochwy?
  3. Infekcja pochwy – leczenie
  4. Bakteryjna infekcja pochwy a ciąża
  5. Infekcja pochwy – jak uchronić się przed zakażeniem?

Nasz organizm wyposażony w układ odpornościowy ma dużą zdolność samoistnej obrony przed wszelkimi infekcjami. Nie inaczej jest w przypadku infekcji intymnych. W pochwie panują specyficzne warunki: odpowiednio kwaśne ph (3,6-4,5), stała temperatura, duża wilgotność i utrudniony dopływ tlenu. Znajduje się tam również znaczna ilość substancji odżywczych, a przede wszystkim naturalna flora bakteryjna pochwy (Lactobacillus vaginalis) – różne mikroorganizmy, które, gdy pozostają w równowadze, są naturalną bronią przeciw drobnoustrojom chorobotwórczym.

Kiedy równowaga ta, na skutek różnych procesów, zostaje zachwiana, wówczas bardzo łatwo o infekcję. Najczęściej występujące: bakteryjna waginoza (dochodzi do namnażania się bakterii beztlenowych, zazwyczaj Mycoplasma hominis i Gardnerella vaginalis, przy jednoczesnym spadku liczby pałeczek kwasu mlekowego), rzęsistkowica (za którą odpowiada pierwotniak – rzęsistek pochwowy, Trichomonas vaginalis), kandydoza, czyli grzybica wywołana przez grzyb Candida albicans.

Infekcja pochwy – różne przyczyny, podobne objawy

Infekcja pochwy wiąże się zwykle z występowaniem upławów (nadmiernej, nieprawidłowej wydzieliny), świądem sromu albo jego podrażnienia, a niekiedy pojawia się nieprzyjemny zapach przypominający woń nieświeżej ryby. Dość często jednak infekcja przebiega bezobjawowo bądź skąpoobjawowo.

W przypadku zakażenia bakteryjnego dominują niezbyt obfite, szaro-białawe, jednorodne upławy oraz rzadko: świąd, pieczenie, ból podbrzusza i problemy podczas oddawania moczu. W zapaleniu grzybiczym przeważa bolesność oraz silny, uporczywy świąd sromu z towarzyszącym mu  zaczerwienieniem, a zwykle bezzapachowe upławy opisuje się jako serowate. W rzęsistkowicy z  kolei wydzielina z pochwy bywa pienista i przybiera kolor żółto-zielonkawy.

Żadne z tych objawów nie są jednak swoiste dla danego typu zakażenia, dlatego ważna jest wizyta u lekarza i ewentualne wykonanie badań dodatkowych.

Ginekolog
W razie jakichkolwiek objawów infekcji, skonsultuj się z ginekologiem.

Jak lekarz stawia diagnozę w przypadku infekcji pochwy?

Lekarz powinien przeprowadzić wywiad, na podstawie którego może dowiedzieć się o przebytych wcześniej infekcjach lub chorobach wenerycznych. Podczas badania ginekologicznego specjalista ocenia wizualnie, jaki jest stan narządów płciowych i czy występują objawy zakażenia, za pomocą wziernika analogicznie postępuje z pochwą oraz szyjką macicy. W niektórych przypadkach ginekolog pobiera próbkę upławów bądź wymaz z pochwy w celu dalszej diagnostyki.

Zwłaszcza, gdy dolegliwości wracają, konieczne będzie badanie laboratoryjne wydzieliny z pochwy, aby dokładnie określić, co powoduje objawy infekcji. Jeśli ginekolog oceni, że przyczyną są drożdżaki, z dużym prawdopodobieństwem od razu wprowadzi leczenie. Warto pamiętać, iż przed wizytą musimy unikać nadmiernego płukania wodą pochwy oraz nie stosować tamponów. W przeciwnym razie zaburzymy prawdziwy obraz tego, co dzieje się w naszych miejscach intymnych.  

Infekcja pochwy – leczenie

W leczeniu infekcji bakteryjnej stosuje się antybiotyki oraz chemioterapeutyki doustnie i/lub dopochwowo (najczęściej klindamycynę lub metronidazol). Właściwie dobrana terapia szybko znosi objawy i przynosi ulgę. Należy pamiętać, że metronidazol nasila toksyczne działanie alkoholu, dlatego w trakcie oraz 24 godziny po zakończeniu kuracji trzeba zachować abstynencję. Preparat ten jest skuteczny również w leczeniu rzęsistkowicy.

W przypadku grzybicy niepowikłanej można użyć środków działających miejscowo (czasem wystarcza pojedyncza dawka lub kilkudniowa terapia) – w postaci globulek bądź kremów do aplikacji dopochwowej. Badania wykazują, że stosowanie pochodnych imidazolu daje lepsze efekty niż leczenie nystatyną.

Niezależnie od typu infekcji oraz wdrożonej terapii zaleca się zaniechanie współżycia do czasu zakończenia terapii.

Zarówno podczas grzybicy, jak i bakteryjnej waginozy nie zaleca się równoczesnego leczenia partnerów chorych kobiet, gdyż nie udowodniono zmniejszenia częstości nawrotów ani kolejnych epizodów zakażenia po jego zastosowaniu. Terapia obojga partnerów konieczna jest natomiast w przypadku rzęsistkowicy.

Bakteryjna infekcja pochwy a ciąża

Z uwagi na duże ryzyko powikłań, kurację – po konsultacji z lekarzem – należy podjąć u wszystkich ciężarnych kobiet z objawową bakteryjną waginozą. W 3 z 4 przeprowadzonych badań z randomizacją wykazano zmniejszenie częstości występowania porodu przedwczesnego u kobiet po leczonej bakteryjnej waginozie (w przeszłości urodziły wcześniaka).

Nie udowodniono natomiast korzyści z farmakoterapii bezobjawowej postaci BW u kobiet z grupy małego ryzyka porodu przedwczesnego. Stosowanie klindamycyny w formie kremu dopochwowego w II i III trymestrze ciąży wiąże się z kolei ze wzrostem częstości występowania innych powikłań, takich jak m.in. mała masa urodzeniowa dziecka.

Infekcja pochwy – jak uchronić się przed zakażeniem?

Mimo że infekcje intymne odpowiednio rozpoznane są zupełnie wyleczalne, lubią nawracać i stają się bardzo dokuczliwym problemem. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena oraz pielęgnacja. Nie powinno się wprowadzać mydła, płynu bądź żelu do wnętrza pochwy, gdyż zaburza to fizjologiczną florę bakteryjną.

Pamiętajmy, że okolice intymne należy myć tylko z zewnątrz, unikać silnych środków myjących, stosować delikatne płyny o odpowiednim pH lub używać jedynie wody. Właściwa dieta – unikanie słodyczy (nadmiar cukru we krwi sprzyja zakażeniom grzybiczym) oraz spożywanie jogurtów naturalnych – może pomóc uchronić się przed infekcją. Warto również wybierać bawełnianą, przewiewną bieliznę i częściej zakładać spódnice niż spodnie, co uchroni przed nadmierną potliwością i zapewni odpowiedni dostęp powietrza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl