Regeneracja zamiast przeszczepu serca
Katarzyna Szulik

Regeneracja zamiast przeszczepu serca

Gdy serce jest dotknięte poważną chorobą i słabnie, jedyną szansą dla pacjenta staje się przeszczep. Jednak przez wzgląd na małą liczbę dawców, nadzieję na nowe życie dostaje niewielu z nich. Najnowsze badanie opublikowane na łamach dziennika Nature Biology przynosi przełomowe informacje i nową nadzieję oczekującym na transplantację, która, dzięki komórkom macierzystym, może przestać być koniecznością.

Lekarze i naukowcy nieustannie poszukują alternatyw dla przeszczepów serca, jednak do tej pory postępy w tej dziedzinie nastąpiły głównie w sferze tworzenia sztucznych organów lub różnego typu rozruszników przywracających sercu utracone funkcje. Hodowla wciąż pozostaje poza zasięgiem, ale jak się okazuje, komórki macierzyste mogą stanowić alternatywę dla przeszczepu dla osób po zawale.

Kluczowe osierdzie

Badania nad komórkami tego typu podjęli naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i Uniwersytetu w Cambridge, którym udało się przekształcić ludzkie komórki macierzyste w komórki mięśnia sercowego i nasierdzia, które po wprowadzeniu do osłabionego serca wspierały jego regenerację, doprowadzając do naprawienia zniszczeń wywołanych przez chorobę. Szczególną rolę w tym procesie mają odgrywać komórki osierdzia, które pełnią ważną rolę na etapie rozwoju serca, odpowiadając między innymi za właściwe ukształtowanie tkanki łącznej.

Taka terapia komórkowa zastosowana u szczurów po zawale serca była w stanie odbudować tkanki serca, znosząc konieczność przeszczepu organu. Podobne efekty uzyskano na trójwymiarowych modelach ludzkiej tkanki serca hodowanej w laboratorium, co daje nadzieję, że te wyniki mogą okazać się przekładalne na zdrowie i życie pacjentów z chorobami serca.

Serce z drukarki

W kwietniu tego roku przełomu w dziedzinie leczenia chorób serca dokonali również naukowcy z Tel Avivu, którzy jako pierwsi na świecie zdołali stworzyć w pełni funkcjonalny model serca na bazie własnych komórek pacjenta, wykorzystując technologię druku 3D. Do tej pory z pomocą tej technologii udawało się wytwarzać jedynie tkanki pozbawione naczyń krwionośnych. Izraelski projekt ma jednak budowę komórkową, naczynia krwionośne i komory, więc jest w pełni przygotowany do pompowania krwi. Było to możliwe dzięki opracowaniu specjalnego „tuszu” do drukarki 3D bazującego na macierzy pozakomórkowej przekształconej w hydrożel, w którym umieszczono wyhodowane komórki serca. Ponieważ wszystkie materiały pochodziły z organizmu dawcy, przeszczep serca stworzonego tą metodą znacznie ogranicza ryzyko odrzucenia organu wynikające z konieczności wprowadzenia do organizmu pacjenta obcych komórek.

Serce, które w warunkach laboratoryjnych stworzyli naukowcy z Tel Avivu, jest miniaturą ludzkiego organu mającą wielkość króliczego serca. Kolejnym etapem badania jest testowanie funkcjonalności serca, a docelowo ma ono zostać wszczepione zwierzęciu w celu potwierdzenia jego przydatności w sensie praktycznym.

Tymczasowe sztuczne serce

Gdy mowa o polskich osiągnięciach w tej sferze, w lipcu 2018 roku lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca dokonali pierwszego wszczepienia sztucznego serca, mającego pomóc pacjentowi ze skrajną niewydolnością krążenia. Organ został całkowicie wycięty i zastąpiony sztucznym sercem. Operacja zakończyła się sukcesem, jednak pacjentowi nie wszczepiono modelu opracowywanego w Centrum, ale model będący w seryjnej produkcji w USA. Sztuczne serce było jednak rozwiązaniem tymczasowym do momentu znalezienia dawcy prawdziwego organu, co udało się w listopadzie 2018 roku.

Do tej pory maksymalny czas życia ze sztucznym sercem wyniósł 4,5 roku, natomiast przeszczepione pozwala przedłużyć życie o nawet kilkadziesiąt lat.

Transplantacje serca w Polsce

Zgodnie z danymi Poltransplantu, do końca lipca tego roku w Polsce przeszczepiono w sumie 85 serc, przy liczbie oczekujących wynoszącej obecnie 459 osób. Jeśli to tempo się utrzyma, jest szansa na przebicie wyniku z roku 2018, w którym przeszczepiono w sumie 147 serc, przy w sumie 453 oczekujących pod koniec grudnia ubiegłego roku. Mimo to jasne jest, że nadal liczna dostępnych organów jest kilkakrotnie niższa od zapotrzebowania. W tej sytuacji poszukiwanie alternatyw dla tradycyjnych przeszczepów serca staje się realnym wyzwaniem, od którego zależeć może zdrowie i życie setek pacjentów.

  1. J. Bargehr, L. Ping Ong, M. Colzani i in., Epicardial cells derived from human embryonic stem cells augment cardiomyocyte-driven heart regeneration, NATURE BIOTECHNOLOGY | VOL 37 | AUGUST 2019, https://doi.org/10.1038/s41587-019-0197-9
  2. T. Hale, Can You Mend A Broken Heart? New Research Takes Us A Step Closer, "iflscience.com" [online] https://www.iflscience.com/health-and-medicine/can-you-mend-a-broken-heart-new-research-takes-us-a-step-closer/ [dostęp:] 07.08.2019 r.
  3. G. Hunka, Tel Aviv University scientists print first 3D heart using patient's biological materials, "eurekalert.org" [online] https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-04/afot-tau041519.php [dostęp:] 07.08.2019 r.
  4. Statystyka Poltransplantu: http://www.poltransplant.org.pl/statystyka_2018.html

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl