Ketoprofen – przeciwwskazania do stosowania leku z tą substancją
Ernest Niewiadomski

Ketoprofen – przeciwwskazania do stosowania leku z tą substancją

Ketoprofen jest popularnym lekiem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wskazaniem do stosowania jest krótkotrwałe leczenie objawowe bólu lekkiego do umiarkowanego różnego pochodzenia, np. kostno-stawowego, mięśniowego i głowy. Dostępność bez recepty i umiarkowanie niska cena spowodowały, że spożycie tego leku w ostatnich latach gwałtownie wzrosło. Co warto wiedzieć na temat leków zawierających w składzie ketoprofen i jakie są przeciwwskazania do ich stosowania?

Skuteczność przeciwbólowa ketoprofenu została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi. W Polsce dostępny jest w postaci doustnej (tabletki, kapsułki, formy o przedłużonym uwalnianiu), domięśniowej i do stosowania na skórę (maści, kremy, żele, aerozole). Dostępność bez recepty często postrzegana jest jako gwarancja bezpieczeństwa stosowania i niska toksyczność, ale niestety, nie zawsze tak jest. Ketoprofen, podobnie jak inne leki z grupy NLPZ, wykazuje szereg działań niepożądanych, a jego stosowanie w wielu przypadkach jest przeciwwskazane.

Mechanizm działania

Ketoprofen wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i hamujące agregację płytek krwi. Podstawą tego działania jest hamowanie aktywności enzymu cyklooksygenazy (COX-1 i COX-2) biorącego udział w syntezie prostaglandyn, hormonów będących m.in. czynnikami rozwoju stanu zapalnego (ból, obrzęk, zaczerwienienie).

COX-1 jest izoformą fizjologicznie występującą w wielu tkankach, m.in. w płytkach krwi, naczyniach krwionośnych, nerkach i żołądku. COX-2 natomiast zwiększa swoją aktywność w tkankach objętych procesem zapalnym, prowadząc do zwiększenia syntezy prostaglandyn. Hamowanie aktywności enzymu COX-2 hamuje rozwój stanu zapalnego i łagodzi dolegliwości bólowe, zaś hamowanie COX-1 to głównie działanie zmniejszające krzepliwość krwi.

Przeciwwskazania do stosowania

Ponieważ ketoprofen działa nieselektywnie na obie izoformy cyklooksygenazy, hamowanie aktywności COX-1 może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych zagrażających zdrowiu i życiu chorego.

Przed zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania w celu weryfikacji, czy istnieją przeciwwskazania do stosowania dotyczące naszego stanu zdrowia.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania ketoprofenu?

  • Występujące u pacjenta w przeszłości reakcje nadwrażliwości, takie jak skurcz oskrzeli, napad astmy oskrzelowej, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub innego rodzaju reakcje alergiczne wywołane podaniem ketoprofenu, salicylanów (w tym kwasu acetylosalicylowego) lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych.

  • Ciężka niewydolność serca.

Ketoprofen stosowany w dużych dawkach przez długi okres czasu, podobnie, jak wiele innych leków z grupy NLPZ może zwiększać ryzyko wystąpienia incydentów zakrzepowych, zawału serca czy udaru mózgu.

  • Ciężka niewydolność nerek.

Hamowanie aktywności prostaglandyn w nerkach może powodować zaburzenia przepływu krwi przez nerki prowadząc do zaburzenia czynności nerek, zaburzeń elektrolitowych i nadciśnienia tętniczego.

  • Ciężka niewydolność wątroby.

Wątroba jest głównym narządem metabolizującym leki, zaburzenia jej czynności mogą prowadzić do zatruć i nasilenia działań niepożądanych oraz toksycznych.

  • Trzeci trymestr ciąży.

Hamowanie syntezy prostaglandyn może mieć szkodliwy wpływ na przebieg ciąży i rozwój zarodka lub płodu. Ze względu na zwiększone ryzyko poronień i wystąpienia wad rozwojowych nie zaleca się stosowania tego leku również w I i II trymestrze oraz u kobiet planujących zajść w ciążę, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie zaleca się stosowania ketoprofenu u matek karmiących.

  • Czynna lub występująca w przeszłości nawracająca choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego (co najmniej dwa znaczące epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia).
  • Krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie, związane z wcześniejszym stosowaniem NLPZ.

Prostaglandyny wykazują działanie ochronne na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Hamowanie ich syntezy może prowadzić do podrażnień, owrzodzeń i krwawień z żołądka i dwunastnicy.

  • Skłonność do krwawień.

Działanie antyagregacyjne ketoprofenu może prowadzić do trudnych do zatrzymania krwawień spowodowanych uszkodzeniem skóry i tkanek. Nie zaleca się stosowania leku w okresie przedoperacyjnym.

Hamowanie COX-1 w oskrzelach prowadzi do nasilenia syntezy leukotrienów, substancji silnie kurczących skrzela, a to z kolei może wywołać napad tzw. astmy aspirynowej. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chore na astmę i alergicy, gdyż lek może nasilać lub wywoływać duszności i problemy z oddychaniem.

  • Planowana ekspozycja na słońce.

Istnieje duże ryzyko wystąpienia skórnych reakcji alergicznych po zażyciu leku i ekspozycji na światło słoneczne, nawet w pochmurne dni.

  • Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego.
  • Podeszły lub zbyt młody wiek.
  • Leczenie bólu po zabiegu wszczepienia pomostów naczyniowych (ang. CABG, coronary artery bypass graft).
Jako lek należący do grupy NLPZ, ketoprofen wchodzi w interakcje z wieloma grupami leków, w związku z tym przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, informując o wszystkich zażywanych lekach, ziołach i suplementach diety. Zminimalizuje to ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia i życia działań niepożądanych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl