Bóle głowy i pleców są ze sobą powiązane
Katarzyna Szulik

Bóle głowy i pleców są ze sobą powiązane

Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Warwick, osoby doświadczające nawracających bólów pleców lub głowy są dwukrotnie bardziej narażone na współistnienie tych dolegliwości. To oznacza, że oba rodzaje bólu mogą być ze sobą powiązane, a znalezienie przyczyny tego związku może być pomocne w leczeniu i jednej, i drugiej przypadłości. 

Ból kręgosłupa a migrena

Wspomniane wnioski zostały sformułowane na podstawie analizy wyników 14 badań, w których udział wzięło ponad 460 tys. uczestników. Wykazała ona związek między nawracającymi bólami dolnego odcinka kręgosłupa oraz chronicznymi bólami głowy. Badani, którzy cierpieli na jedną z tych dolegliwości byli dwa razy bardziej narażeni na wystąpienie drugiej od tych, którym nie dokuczały bóle głowy ani kręgosłupa. Związek jest szczególnie silny u tych osób, u których bóle głowy mają charakter migrenowy

W badaniu naukowcy skupili się na osobach doświadczających chronicznych bólów głowy, które występowały przez większość dni z trzymiesięcznego okresu poprzedzającego analizę oraz na tych, u których ból pleców występował niemal każdego dnia. Statystycznie liczba osób cierpiących na te dolegliwości była znacząca, zwłaszcza w przypadku bólów pleców, których doświadcza co piąty z nas. Z kolei ból głowy występował u 1 na 30 osób. Jeszcze rzadszą sytuacją było współistnienie obu tych dolegliwości, dotykające 1 na 100 osób. 

Nowa wiedza i nowe terapie

Badanie dostarcza podstaw, aby sądzić, że te pozornie niepowiązane dolegliwości bólowe mają ze sobą coś wspólnego, przynajmniej u części dotkniętych nimi osób. Naukowcy przypuszczają, że ten fakt może mieć związek ze sposobem, w jaki mózg interpretuje sygnały bólowe, a w konsekwencji, w jaki sposób reaguje na nie organizm. 

Obecnie obie dolegliwości są leczone w zupełnie inny sposób. W przypadku bólów głowy mowa przede wszystkim o środkach farmakologicznych, natomiast w przypadku bólów pleców istotnym elementem leczenia jest również rehabilitacja, nierzadko połączona ze wsparciem psychologicznym, ponieważ bóle pleców mogą prowadzić do ograniczenia sprawności, która rzutuje również na kondycję psychiczną chorego. Zdaniem lekarzy także osoby doświadczające chronicznych bólów głowy powinny korzystać z pomocy psychologicznej, ponieważ ich stan może skutkować problemami w codziennym życiu. Warto pamiętać, że migreny potrafią trwać nieprzerwanie przez kilka tygodni, wywołując ból głowy, ale też jego promieniowanie na resztę ciała, co wiąże się z uporczywymi wymiotami i dusznościami.

Wiedza o tym, że wspomniane schorzenia są powiązane, mogłaby pomóc w opracowaniu nowych terapii skierowanych na leczenie obu dolegliwości. Warto również uświadamiać o tym stanie rzeczy lekarzy, chociażby chcąc uniknąć działań niepożądanych mogących wystąpić po połączeniu konkretnych rodzajów leków. 

Bóle pleców a cukrzyca

W lutym 2019 r. naukowcy z Uniwersytetu w Sydney odkryli kolejne nietypowe powiązanie bólu pleców, tym razem z cukrzycą. Jak się okazuje, osoby chorujące na cukrzycę mają o 35 proc. wyższe prawdopodobieństwo występowania bólów pleców w stosunku do tych, które nie są dotknięte tą chorobą. Tą samą asocjację odkryto w przypadku bólów karku, na które diabetycy są narażeni o jedną czwartą bardziej od nie–diabetyków. Mowa przede wszystkim o związku bólów dolnego odcinka kręgosłupa z cukrzycą typu 2. Jej z kolei często towarzyszy nadwaga lub otyłość powiązane z niedostarczającą ilością ruchu, co również sprzyja występowaniu bólów kręgosłupa. 

Badanie wykazało także, że leki na cukrzycę mogą wpływać na odczuwanie bólu, co wiąże się z ich wpływem na poziom cukru we krwi. Lekarze powinni mieć świadomość tego związku i kierować osoby doświadczające chronicznych bólów kręgosłupa lub szyi na badania w kierunku diagnostyki cukrzycowej. Naukowcy wskazują na relację przyczynowo–skutkową między cukrzycą a wspomnianymi rodzajami bólu, co wymaga dalszych analiz w celu sprawdzenia, czy sposoby leczenia tych dolegliwości ze sobą nie kolidują.

  1. A.    Vivekanantham, C. Edwin, T. Pincus i in., The association between headache and low back pain: a systematic review, "The Journal of Headache and Pain" 2019; 20 (1) DOI: 10.1186/s10194-019-1031-y.
  2. University of Warwick, Persistent headache or back pain 'twice as likely' in the presence of the other "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190919114854.htm, [dostęp:] 20.09.2019 r.
  3. D. Pozzobon, P. H. Ferreira, A. B. Dario i in., Is there an association between diabetes and neck and back pain? A systematic review with meta-analyses "PLOS ONE" 2019; 14 (2): e0212030 DOI: 10.1371/journal.pone.0212030.
  4. University of Sydney, Diabetes linked to back pain, "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190221142302.htm, [dostęp:] 20.09.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl