Nowy sposób na walkę z alergią na orzeszki ziemne
Katarzyna Szulik

Nowy sposób na walkę z alergią na orzeszki ziemne

Alergia na orzeszki ziemne należy do najbardziej dotkliwych i niebezpiecznych uczuleń na żywność znanych medycynie. Spożycie orzeszków ziemnych przez osoby z alergią może doprowadzić nawet do śmierci. Z tego względu uczuleni na orzeszki muszą stale przyjmować leki. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda pracują nad lekiem w formie zastrzyku, który byłby w stanie hamować alergię przez co najmniej dwa tygodnie. 

Skuteczność leku jak na razie została potwierdzona w niewielki badaniu klinicznym, w którym uczestniczyło 15 osób. 11 z nich było w stanie zjeść niewielką ilość protein orzechowych bez reakcji alergicznej (odpowiednik jednego orzeszka) w dwa tygodnie po przyjęciu zastrzyku. To ważne, ponieważ u osób z uczuleniem na ten składnik reakcja alergiczna może wystąpić nawet po zjedzeniu śladowych ilości orzechów ziemnych. Z kolei po 45 dniach od podania na ponowne zjedzenie orzeszków zdecydowało się 7 osób, a u 4 z nich nie wystąpiły żadne symptomy reakcji alergicznej.  

Skuteczny lek na niebezpieczną alergię

Wspomniany lek zawiera przeciwciało, etokimab, który wprowadzony do organizmu działa bezpośrednio na czynniki uczulające w orzeszkach ziemnych.  Pierwsze testy wykazały, że jest on nie tylko skuteczny, ale też bezpieczny, niemniej potwierdzenie tych obserwacji wymaga dalszych badań. Badania krwi pobranej od uczestników eksperymentu wykazały mniejszą obecność przeciwciał immunoglobuliny E, charakterystycznych dla osób uczulonych, co sugeruje, że przyjmowanie leków  z etokimabem jest w  stanie zmodyfikować profil immunologiczny alergika w sposób, który umożliwia złagodzenie lub wręcz wyłączenie reakcji alergicznej organizmu.

Zdaniem naukowców obiecujące wyniki w przypadku orzeszków ziemnych dają szansę na wykorzystanie tego samego leku również w innych alergiach pokarmowych. 

To istotna informacja dla chorych, ponieważ doustne przyjmowanie preparatów antyhistaminowych ma wiele słabych punktów. Przede wszystkim wiąże się z koniecznością zjadania określonej ilości produktów wywołujących uczulenie podczas terapii, by wypracować odporność. Ten proces może trwać od 6 miesięcy do nawet roku, a w tym czasie cały czas istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. 

Czym jest wstrząs anafilaktyczny?

Autorzy badania szacują, że na alergie różnego typu cierpi średnio 8 proc. dzieci i 11 proc. dorosłych, natomiast alergia na orzeszki ziemne dotyka nawet 3 proc. populacji. Co więcej, zgodnie z badaniami 4 na 7 zgonów z powodu alergii pokarmowej powoduję właśnie uczulenie na orzeszki ziemne. Reakcja alergiczna może pojawić się nawet po zaledwie kilku sekundach. Dochodzi do niej w wyniku gwałtownej odpowiedzi organizmu na alergen, który dla osób bez uczulenia nie stanowi żadnego zagrożenia. Skrajną postacią reakcji alergicznej jest wstrząs anafilaktyczny, który jest realnym zagrożeniem życia. Wystąpienie tej reakcji może wiązać się z gwałtownym obniżeniem ciśnienia tętniczego  oraz obrzękiem tkanek gardła, co może spowodować zamknięcie krtani i niemożność oddychania. Alergia na orzeszki ziemne znajduje się w gronie tych, które najczęściej wywołują wstrząs anafilaktyczny, obok leków i jadów pszczoły lub osy. 

W razie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego choremu niezwłocznie trzeba podać adrenalinę. Bardzo ważne jest, by zrobić to jak najszybciej, nie czekając na przyjazd karetki.

Podanie adrenaliny zmniejsza obrzęk tkanek, podnosi ciśnienie i zmniejsza wydzielanie substancji zapalnych, pozwalając odwrócić skutki wstrząsu. Lek podaje się domięśniowo w udo – docelowo powinien to zrobić sam uczulony, ewentualnie inna osoba przeszkolona w tym kierunku. 

Terapia „klin klinem”

Nad nową terapią dla uczulonych na orzeszki ziemne pracuje wielu naukowców. W 2018 r. wyniki swoich badań w tym kierunku przedstawili pracownicy University College London i Evelina Children’s Hospital w Wielkiej Brytanii. Udało im się stworzyć terapię uodparniającą na alergen, kierowaną przede wszystkim do dzieci. Ich plan był prosty – podawali uczulonym dzieciom ekstrakt z orzeszków ziemnych, stopniowo zwiększając jego ilość przez okres 6 miesięcy. Jak się okazało, po zakończeniu eksperymentu aż 60 proc. dzieci, które wcześniej nie mogły zjeść nawet orzechowego okruszka, było w stanie spożyć nawet dwa całe orzechy bez wystąpienia reakcji alergicznej. Jeśli skuteczność terapii potwierdzi się na większej próbie badanych (ta wyniosła niecałe 500 w wieku od 4 do 17 lat), terapia mogłaby ułatwić codzienne funkcjonowanie milionom alergików.

  1. S. Chinthrajah, S. Cao, Ch. Liu i in., Phase 2a randomized, placebo-controlled study of anti–IL-33 in peanut allergy, Published November 14, 2019, CI Insight. 2019;4(22):e131347 doi: 0.1172/jci.insight.131347.
  2. C. Paddock, New injection halts peanut allergy for at least 2 weeks, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/327047.php#1, [dostęp:] 21.11.2019 r.
  3. M. Świerczyńska–Krępa, Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja) "mp.pl" [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59318,wstrzas-anafilaktyczny-anafilaksja, [dostęp:] 21.11.2019 r.
  4. K. Aplecionek, Masz alergię na orzeszki ziemne? Lekarze znaleźli rozwiązanie! "zdrowie.radiozet.pl" [online], https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Alergie/Masz-alergie-na-orzeszki-ziemne-Lekarze-znalezli-rozwiazanie, [dostęp:] 21.11.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl