Kofeina pozostaje we krwi na długo
Katarzyna Szulik

Kofeina pozostaje we krwi na długo

W czasie badania próbek krwi pobranej od dawców w celu transfuzji, naukowcy z Oregon State University dokonali nietypowego odkrycia. We wszystkich próbkach pozyskanych z banków krwi, które w teorii powinny być oczyszczone, znaleźli kofeinę, jak również śladowe ilości niektórych substancji pochodzących z leków. Oznacza to, że kofeina raz wprowadzona do organizmu pozostaje w nim na dobre, a przynajmniej na długo. 

Kofeina i leki w próbkach krwi

Fakt obecności kofeiny we krwi w żaden sposób nie szkodzi zdrowiu odbiorcom transfuzji, ale może stanowić ciekawy przyczynek do dyskusji. W przypadku leków kwestia jest bardziej skomplikowana – chodzi o składniki preparatów na kaszel oraz przeznaczonych do leczenia stanów lęku i niepokoju. Naukowcu badali próbki pod kątem zawartości alprazolamu, stosowanego jako lek psychotropowy, dekstrometorfanu obecnego w lekach na kaszel oraz tolbutamidu stosowanego w terapii cukrzycy typu 2. Ostatniego składnika nie odnaleziono w żadnej z 18 próbek, ale 13 z nich zawierało alprazolam, natomiast 8 lek, stosowany w leczeniu kaszlu. Naukowcy podkreślają, że fakt odnalezienia akurat tych substancji leczniczych w próbkach krwi nie oznacza, że nie zawierają one także innych – po prostu testowano je wyłącznie pod kątem obecności tych konkretnych składników. 

Przyczynkiem do takich badań była chęć przetestowania nowej metody ewaluacji potencjalnych interakcji zachodzących między suplementami pochodzenia roślinnego oraz lekami. Celem tego eksperymentu było sprawdzenie, czy łączenie konkretnych leków z suplementami roślinnymi wpłynie na ich metabolizowanie, w sposób pozytywny lub negatywny. Wiedza ta ma znaczenie, ponieważ interakcje między nimi mogą wpływać na skuteczność terapii. 

Kawa kontra migrena

Kofeina służy przede wszystkim pobudzeniu organizmu, a sama kawa, zgodnie z wynikami najnowszych badań, może wspierać nasze zdrowie, pod warunkiem, że pijemy ją z umiarem. O przyjęcie zbyt dużych dawek kofeiny jednak nietrudno, ponieważ znajdziemy ją nie tylko w kawie, ale też w herbacie (jako teinę), napojach typu cola oraz energetykach czy niektórych lekach. Wokół kofeiny krąży wiele mitów, a jeden z nich mówi o jej wpływie na zwiększenie ryzyka migreny. Badania naukowców z Beth Israel Deaconess Medical Center częściowo rozwiewają te obawy.

Jak się okazuje, kofeina może zwiększać prawdopodobieństwo występowania bólów głowy jedynie, gdy przyjmiemy ją w dużych ilościach, przekraczających trzy porcje dziennie. Wówczas znacząco rośnie ryzyko wystąpienia migreny nawet tego samego dnia.

Jednak w przypadku osób, które nigdy lub rzadko sięgają po napoje z kofeiną, już dwie porcje mogą znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia migreny. Na potrzeby badania przyjęto, że porcja kawy równa się jednej szklance (około 250 ml), 200 ml herbaty, 330 ml napoju gazowanego lub około 50 ml napoju energetycznego. 

W ciąży zrezygnuj z kawy

Ograniczenie spożycia kofeiny jest zalecane również u kobiet w ciąży. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez naukowców związanych z Amerykańskim Stowarzyszeniem Endokrynologicznym, może ona prowadzić do uszkodzeń wątroby i większej podatności organu na stłuszczeniową chorobę alkoholową.

Już wcześniej dowiedziono, że spożywanie około 300 mg kofeiny dziennie, co odpowiada około dwóm porcjom kawy, może prowadzić do wydania na świat dziecka o niskiej masie urodzeniowej.

Wspomniane wyniki badań zostały uzyskane na drodze badań na myszach, jednak stanowią kolejną sugestię, by w newralgicznym czasie ciąży znacząco obniżyć lub wręcz wyeliminować kawę. 

  1. Oregon State University, We love coffee, tea, chocolate and soft drinks so much, caffeine is literally in our blood, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/11/191126092718.htm, [dostęp:] 27.11.2019 r.
  2. L. Chen, R. B. van Breemen, Validation of a sensitive UHPLC-MS/MS method for cytochrome P450 probe substrates caffeine, tolbutamide, dextromethorphan, and alprazolam in human serum reveals drug contamination of serum used for research, "Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis" 2019; 112983 DOI: 10.1016/j.jpba.2019.112983.
  3. E. Mostofsky, M. A. Mittleman, C. Buettner i in., Prospective Cohort Study of Caffeinated Beverage Intake as a Potential Trigger of Headaches among Migraineurs, "The American Journal of Medicine" 2019; DOI: 10.1016/j.amjmed.2019.02.015.
  4. Beth Israel Deaconess Medical Center, 1–2 caffeinated drinks not linked with higher risk of migraines; 3+ may trigger them “sciencedaily.com” [online] www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190808091422.htm> [dostęp] 27.11.2019 r.
  5. Society for Endocrinology, Too much caffeine during pregnancy may damage baby's liver, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190724155937.htm, [dostęp:] 27.11.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl