Dlaczego terapia protonowa jest lepsza od radioterapii?
Katarzyna Szulik

Dlaczego terapia protonowa jest lepsza od radioterapii?

Jest równie skuteczna, jak naświetlania, ale zdecydowanie rzadziej prowadzi do skutków ubocznych wymagających hospitalizacji. Najnowsze badania naukowców z University of Pennsylvania School of Medicine pokazują kolejne zalety terapii protonowej stosowanej w leczeniu guzów nowotworowych, która powinna stać się realną alternatywą wobec standardowej terapii wykonywanej za pomocą naświetlania.

Mniejsze skutki uboczne

Autorami badania, które rozstrzyga o bezpieczeństwie terapii protonowej są lekarze związani z Perelman School of Medicine w Uniwersytecie w Pensylwanii. Ich celem było porównanie skutków terapii protonowej i radiacyjnej na podstawie częstotliwości hospitalizacji pacjentów w ciągu 90 dni jej trwania z powodu skutków ubocznych leczenia. Mowa między innymi o trudnościach z oddychaniem, połykaniem, nudnościach, biegunce czy przewlekłym bólu sklasyfikowanych jako skutki tzw. trzeciego stopnia, które wymagają pobytu w placówce ochrony zdrowia. W tym wypadku pod lupę wzięto stan zdrowia niemal 1500 pacjentów nowotworowych, którzy w analizowanym okresie otrzymywali zarówno radio– jak i chemioterapię. 391 spośród nich przechodziło terapię protonową, a reszta standardową, czyli fotonową. Pacjenci, którzy znaleźli się w grupie eksperymentalnej byli leczeni w kierunku raka mózgu, głowy, szyi, płuc, żołądka, jelit oraz damskich narządów płciowych, a w żadnym wypadku nie wystąpiły przerzuty do innych organów. 

Protonoterapia jest dwa razy bezpieczniejsza od radioterapii

Naukowcy sprawdzili, w jaki sposób występowanie skutków ubocznych trzeciego stopnia różniło się w zależności od otrzymywanej terapii.

Jak się okazało, u pacjentów leczonych protonami skutki uboczne pojawiły się w 11 proc. przypadków, podczas gdy w grupie leczonej fotonowo odsetek ten wyniósł niemal 28 proc.

Po uwzględnieniu czynników dodatkowych, które mogłyby wpłynąć na ogólną toksyczność obu terapii, potwierdzono, że stosowanie terapii protonowej zmniejszało ryzyko występowania skutków ubocznych leczenia aż o dwie trzecie, co stanowi o jej wyższości nad standardową radioterapią.

Lekarze już od dawna apelują o stosowanie terapii protonowej na większą skalę, ze względu na jej wysoką skuteczność połączoną z niższym ryzykiem skutków ubocznych dla pacjentów.

Od standardowej radioterapii, tą protonową odróżnia przede wszystkim to, że jest ona skoncentrowana wyłącznie na guzie nowotworowym, natomiast podczas standardowej radioterapii wiązka fotonów trafia nie tylko do guza, ale do wszystkich, również zdrowych tkanek, które znajdą się w jej zasięgu, często prowadząc do ich zniszczenia. Z tego względu terapia protonowa znacząco obniża ryzyko wystąpienia skutków ubocznych w porównaniu z naświetlaniem. 

Polskie problemy z protonoterapią

Amerykańska Agencja ds. Leków już dawno zatwierdziła protonoterapię jako realną alternatywę wobec klasycznej chemioterapii. W Polsce do niedawna dostęp do niej był ograniczony ze względu na brak refundacji, co jednak uległo zmianie w czerwcu 2019 roku. Protonoterapia w Polsce jest stosowana w dedykowanym tej metodzie Centrum Cyklotronowym Bronowice pod Krakowem, które 1 czerwca otrzymało refundację terapii dla wybranych grup pacjentów spełniających wskazania do jej przeprowadzenia. Trudność w tym wypadku stanowił fakt, że pacjenci z nowotworem są kierowani na właśnie tę terapię stosunkowo rzadko, w polskich warunkach mowa o 1 na 50 chorych. Ci, którzy mogli z niej skorzystać, do tej pory musieli leczyć się za granicą, gdzie koszty tej procedury są znacznie wyższe niż w Polsce posiadającej dedykowany ośrodek.

Do chwili otrzymania refundacji, w ośrodku w Bronowicach, będącym jednostką leczniczą o charakterze naukowo–badawczym, leczone były przede wszystkim osoby dotknięte nowotworami zlokalizowanymi w gałce ocznej. Refundacja pozwoli na rozszerzenie zakresu leczenia również na inne trudno dostępne obszary ciała. NFZ wyceniło koszt terapii na 50 tys. zł w przypadku dorosłych oraz 73 tys. w przypadku dzieci. 

Starania o utworzenie własnego ośrodka terapii protonowej podjęli również mieszkańcy Wielkopolski. Radni województwa wielkopolskiego chcą wystosować apel do premiera i ministra zdrowia w celu pomocy w utworzeniu go z myślą o mieszkańcach zachodniej Polski. Terapia miałaby się odbywać pod egidą Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Pomysł zrodził się po ujawieniu informacji, że zespół do spraw opracowania strategii protonoterapii w Polsce działający przy Ministerstwie Zdrowia nie uwzględnił przedstawicieli zachodniej Polski, a informacje o potencjalnym otwarciu nowych ośrodków tego typu dotyczą Warszawy i Bydgoszczy.

  1. Perelman School of Medicine at the University of Pennsylvania, Proton therapy lowers risk of side effects in cancer compared to traditional radiation, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019–12/uops–ptl122319.php, [dostęp:] 27.12.2019 r.
  2. M. Solecka, Ministerstwo Zdrowia w końcu ogłosiło refundację terapii protonowej, "mp.pl" [online], https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/aktualnosci/142265,ministerstwo–zdrowia–w–koncu–oglosilo–refundacje–terapii–protonowej, [dostęp:] 27.12.2019 r.
  3. Wielkopolska: radni zaapelują do premiera w sprawie najnowocześniejszej metody leczenia raka, "portalsamorzadowy.pl" [online], https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona–zdrowia/wielkopolska–radni–zaapeluja–do–premiera–w–sprawie–najnowoczesniejszej–metody–leczenia–raka,140232.html, [dostęp:] 27.12.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl