Leki na uspokojenie bez recepty – co zawierają i czy są skuteczne?
Krzysztof Słomiak

Leki na uspokojenie bez recepty – co zawierają i czy są skuteczne?

Żyjemy we względnie dynamicznych czasach. Szybkość zmian odbija się na sferze emocjonalnej człowieka. Statystyki mówią, że co druga osoba, odczuwa częste napady złości, stresu lub agresji w ciągu dnia. W aptekach istnieją leki bez recepty, które mają wykazywać działanie uspokajające. Najczęściej są to preparaty ziołowe. Środki te ze względu na zawartość substancji czynnych wykorzystuje się w lecznictwie. Co najczęściej znajduje się w składzie leków uspokajających bez recepty? Jaka jest skuteczność ziołowych środków na uspokojenie? 

Ziołowe leki uspokajające bez recepty: tabletki, krople, herbatki, proszki i inne

Leki na uspokojenie bez recepty są oparte (w większości) na naturalnych składnikach roślinnych. Dużą zaletą produktów leczniczych, które zawierają surowce roślinne lub wyciągi ziołowe, jest relatywnie mała ilość skutków ubocznych, w porównaniu z innymi lekami syntetycznymi. Pod względem siły działań niepożądanych można je określić jako środki o znikomej inwazyjności. Leki na nerwy występują pod różnymi postaciami, najczęściej w formie tabletek i syropów, ale też jako krople czy proszki uspokajające.

Najczęściej wykorzystywanymi surowcami roślinnymi w lekach uspakajających bez recepty są: waleriana, melisa lekarska, żeń-szeń, dziurawiec i lawenda.  

Waleriana w preparatach ziołowych na nerwy – jak działa? 

Kozłek lekarski, potocznie nazywany walerianą, to roślina stosowana w lecznictwie od dawna. Przyjmowana wewnętrznie najczęściej w postaci naparów lub wyciągów zwalcza niepokój, stany zdenerwowania, napięcia i pobudzenia nerwowego. Działa rozluźniająco i zmniejsza trudności w zasypianiu. Nieodpowiednio przyjmowana może wywoływać działania niepożądane. W przypadku przewlekłego stosowania dużych dawek preparatów z walerianą pojawić się mogą bóle głowy oraz niepokój. Przy stosowaniu leku uspokajającego mającego w składzie tę roślinę powyżej miesiąca zaleca się zrobić dwutygodniową przerwę.

Zioła w środkach uspokajających: melisa lekarska 

Melisa lekarska jest często wykorzystywana jako przyprawa kuchenna. Swój lekko cytrynowy smak i świeży zapach zawdzięcza obecności olejku eterycznego. W lecznictwie znana jest głównie ze swoich właściwości odprężających i dlatego stanowi składnik m.in. tabletek na uspokojenie.  

Liście melisy, wykorzystywane jako surowiec apteczny, działają relaksująco oraz pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych i żółci (poprawiają apetyt). Zawarte w nich składniki hamują rozwój bakterii, wirusów i grzybów oraz w niewielkim stopniu wykazują działanie przeciwzapalnie.

Preparaty na uspokojenie z żeń-szeniem 

Czasami stres, niepokój i złe samopoczucie wynikają z braku koncentracji. Brak energii, osłabienie, znużenie oraz mniejsza wydolność fizyczna to niezbyt przyjemne objawy. Aby im przeciwdziałać można sięgnąć po preparaty dodające witalności, np. środki zawierające korzeń żeń-szenia. Przyjmowanie ich korzystnie wpływa na kontrolę wagi, metabolizm, pomaga w walce ze stresem oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Co więcej, żeń-szeń wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i utrzymanie sprawności fizycznej, w tym seksualnej i umysłowej na właściwym poziomie. 

Leki na uspokojenie z dziurawcem bez recepty  

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną o wielokierunkowym działaniu. Stosowany wewnętrznie rozluźnia i rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz naczyń krwionośnych. Substancje aktywne korzystnie wpływają na pracę wątroby i nerek. Hiperycyna zawarta w dziurawcu wykazuje działanie uspokajające i przeciwdepresyjne. Wykorzystywane jest to w leczeniu zaburzeń typu depresyjnego, zmian nastroju związanych z przekwitaniem, niepokoju nerwowego, stanów lękowych, bezsenności, a także w stanach wyczerpania nerwowego. 

W jaki sposób przyjmować preparaty z dziurawcem? Nie zaleca się go stosować w połączeniu z innymi produktami leczniczymi i ziołami. Stosowanie środków zawierających dziurawiec powinno w zasadzie dotyczyć tylko monoterapii. Tylko wtedy istnieje pewność, że nie dojdzie do niebezpiecznych interakcji.  

Dziurawiec wykazuje również działanie fotouczulające. Podczas jego stosowania należy unikać przebywaniu na słońcu i solarium. Nie należy podawać go dzieciom poniżej 7. roku życia, kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym. 

Lawenda jako składnik leków uspokajających bez recepty

Ta roślina potrafi wypełnić cały dom łagodnym zapachem. Kwiaty lawendy oraz olejek eteryczny wykazują szereg działań wykorzystywanych przez lekarzy i pacjentów.

Związki zawarte w lawendzie wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszają nadreaktywność ruchową, łagodzą stany napięcia nerwowego, zmniejszają niepokój oraz ułatwiają zasypianie. Poza tym surowiec ten poprawia apetyt, zwiększa wydzielanie żółci w wątrobie, wspomaga wydzielanie kwasu żołądkowego oraz usprawnia procesy trawienne. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane ziołowych leków uspokajających  

Trzeba pamiętać, że pomimo zaklasyfikowania tych preparatów do grupy ziół, wciąż są one aktywnie biologicznymi produktami leczniczymi. Interakcje z innymi stosowanymi lekami oraz skutki uboczne mogą się pojawić jak w przypadku każdego leku. Najczęściej są to reakcje alergiczne, na składniki przyjmowanego preparatu lub sytuacje przedawkowania, kiedy nie stosujemy się do zaleceń dotyczących dawkowania.

Warto być świadomym, że leki uspokajające bez recepty są skuteczne, lecz bez konsultacji lekarskiej – można je przyjmować jedynie przez krótki czas. W przypadku stresu i niepokoju, które trwają długo, ziołowe preparaty mogą nie dawać zadowalających rezultatów. Warto wówczas skorzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty: lekarza lub psychologa.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl