Arechin: polski lek, który pomoże zarażonym koronawirusem SARS-CoV-2
Katarzyna Szulik

Arechin: polski lek, który pomoże zarażonym koronawirusem SARS-CoV-2

Lek Arechin uzyskał nowe wskazanie terapeutyczne – leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta, takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2. Preparat był już dostępny na polskim rynku, jednak do tej pory służył między innymi pacjentom z reumatoidalnym zapaleniom stawów i był stosowany w leczeniu malarii. 

Chlorochina na koronawirusa?

Substancją aktywną leku jest chlorochina, która, jak pokazały badania prowadzone na pacjentach zarażonych wirusem Covid-19, zapobiega zaostrzaniu zapaleń płuc i pozwala skrócić czas trwania choroby dzięki zdolności do hamowania replikacji wirusa. Nie stwierdzono również żadnych poważnych działań niepożądanych, co pozwoliło Urzędowi Rejestracji Produktów Leczniczych nadać Arechinowi nową kwalifikację. Zalecane dawkowanie w przypadku koronawirusów typu beta to zwykle 500 mg na dobę przez 7 do 10 dni, ewentualnie, w uzasadnionych przypadkach, 1000 mg przez 7 do 10 dni.

Wspomniane w komunikacie badania prowadzono między innymi w Chinach.

Działanie fosforanu chlorochiny przetestowano na grupie 100 pacjentów chorujących na Covid-19 (mowa o osobach w ciężkim stanie). Badanie wykazało, że ma on widoczną skuteczność i zarazem jest bezpieczny w stosowaniu u pacjentów z zapaleniem płuc związanym z nowym koronawirusem. Pacjenci otrzymywali lek przez okres 10 dni w dawce 500 mg.

Zwiększona produkcja Arechinu

W Polsce lek ten jest dostępny pod nazwą Arechin i do tej pory był stosowany w leczeniu rożnych odmian reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego oraz w ostrych napadach czy jako leczenie podtrzymujące w malarii. Arechin został zabezpieczony na potrzeby Ministerstwa Zdrowia i Agencji Rezerw Materiałowych, a o jego dystrybucji ma od tej chwili decydować właśnie szef resortu zdrowia.

Pacjenci nie będą mogli więc samodzielnie go kupić, a decyzję o jego zastosowaniu podejmie lekarz w szpitalu. By sprostać zapotrzebowaniu, Adamed Pharma zwiększył produkcję leku, która obecnie odbywa się na trzy zmiany. 

Chlorochina profilaktycznie?

Istnieją przesłanki, że chlorochina może także działać profilaktycznie i niektórzy lekarze mający do niej dostęp przyjmują ją właśnie w tym celu na własną rękę. W Wielkiej Brytanii trwają badania mające na celu potwierdzić, że przyjmowanie preparatu rzeczywiście pozwala zapobiec zakażeniu. 

Wiadomo już również, że pacjenci z koronawirusem będą mogli być leczeni także innymi lekami, dotąd podawanymi wyłącznie chorym z malarią oraz z wirusem HIV. W tym wypadku jednak ich zastosowanie będzie wymagało zgody pacjenta. Argumentem za ich przyjęciem jest fakt, ze wdrożenie takiego leczenia u pacjentów w Chinach i Japonii obniżało śmiertelność o około 30 proc. Taką strategię w Polsce wdrożono między innymi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

  1. PAP, tvn24.pl, Produkowany w Polsce lek ma wspomagać walkę z koronawirusem, "tvn24.pl" [online], https://tvn24.pl/polska/koronawirus-arechin-lek-produkowany-w-polsce-ma-pomoc-w-walce-z-wirusem-4353710, [dostęp:] 16.03.2020 r.
  2. Puls Medycyny, Chlorochina: lek na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2, „pulsmedycyny.com” [online], https://pulsmedycyny.pl/chlorochina-lek-na-malarie-moze-zwalczac-koronawirusa-sars-cov-2-985130, [dostęp:] 16.03.2020 r.
  3. J. Gao, Z. Tian, X. Yang, Breakthrough: chloroquine phosphate has shown apparent efficacy in treatment of COVID-19 associated pneumonia in clinical studies, "BioScience Trends" 2020, t. 14, nr 1, s. 72–73.
  4. M. Majewska, Chlorochina: lek na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2, "pulsmedycyny.pl" [online], https://pulsmedycyny.pl/chlorochina-lek-na-malarie-moze-zwalczac-koronawirusa-sars-cov-2-985130, [dostęp:] 16.03.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl