Nowa terapia pozwoli wyleczyć HIV?
Katarzyna Szulik

Nowa terapia pozwoli wyleczyć HIV?

Choć obecnie medyczny świat skupia się przede wszystkim na walce z koronawirusem, wciąż nie udało się wygrać z wieloma innymi drobnoustrojami, które sieją zdrowotne spustoszenie na całym świecie. Jednym z groźniejszych przeciwników nadal pozostaje wirus HIV, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Choć dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, AIDS obecnie uznać można za chorobę przewlekłą, z którą można żyć względnie dobrze i długo, zwalczenie samego wirusa pozostaje niedoścignionym celem. Czy nowa terapia da nadzieję chorym?

Trzeci wyleczony na świecie?

Jak dotąd, trwale wyleczyć z wirusa HIV wywołującego AIDS udało się zaledwie dwie osoby na całym świecie, co jednak wynikało z bardzo specyficznych uwarunkowań zdrowotnych. Wspomniane terapie były kombinacją kilku strategii związanych z dodatkowymi schorzeniami posiadanymi przez pacjenta, które należało zastosować w celu ratowania jego życia. Pozbycie się wirusa z organizmu w tym wypadku było więc poniekąd skutkiem ubocznym leczenia. 

Przypadek, o którym mowa jest inny. Dotyczy on mężczyzny z HIV pochodzącego z Brazylii, który przez niemal rok otrzymywał standardową terapię antyretrowirusową, równocześnie regularnie przyjmując witaminę B3. W marcu 2019 r. przerwał terapię i od tamtej pory w jego krwi nie wykryto śladu wirusa ani jego przeciwciał. 

Taki obrót spraw zaskoczył naukowców, przynosząc nie tylko nadzieję, ale również sceptycyzm wobec rzekomego, nagłego wyzdrowienia. Jak podkreślają lekarze, od chwili stwierdzenia braku wirusa w organizmie mężczyzny minęło zbyt mało czasu, by można było mówić o wyzdrowieniu. 

Intensywne uderzenie w wirusa HIV

Jeśli jednak pacjent pozostanie zdrowy, byłby trzecią osobą na świecie, u której udało się osiągnąć długotrwałą remisję choroby oraz pierwszą, u której było to możliwe bez przeszczepu szpiku kostnego i transplantacji komórek macierzystych. Jak informują naukowcy z Uniwersytetu w Sao Paulo, którzy nadzorowali leczenie mężczyzny, 36–latek rozpoczął standardowe leczenie na HIV w dwa miesiące po postawieniu diagnozy, w październiku 2012 r. We wrześniu 2015 roku stał się jednym z pięciu uczestników eksperymentalnego programu terapeutycznego i jedynym, u którego zaobserwowano pozytywne rezultaty leczenia. Polegało ono na dodaniu do ich standardowej terapii kombinacji trzech dodatkowych leków: maraviroku, który uniemożliwia wirusowi wniknięcie do komórek, dolugetaviru o działaniu antyretrowirusowym oraz witaminy B pod postacią nikotynamidu. Dodatek tego ostatniego miałby, przynajmniej w teorii, uszkodzić komórki wióra, by w razie wybudzenia uległy samozniszczeniu lub stały się bardziej wrażliwe na immunoterapię. 

Intensywna terapia antyretrowirusowa trwała 48 tygodni, po których pacjenci na kolejne trzy lata powrócili do standardowej terapii antyretrowirusowej, by następnie całkowicie jej zaprzestać. U czterech z nich wirus bardzo szybko się odrodził, ale pacjent z Sao Paulo pozostaje od niego wolny już od ponad roku. Wykonywane testy nie wykazały obecności wirusa w jego krwi nawet na poziomie komórkowym. Co ciekawe, mężczyzn był jedynym, u którego w trakcie intensywnej terapii antywirusowej wykryto obecność wirusa we krwi i to dwukrotnie. 

Terapia ratująca życie

Osoby zakażone wirusem HIV standardowo przyjmują leki antyretrowirusowe, które zapobiegają replikacji wirusa w ciele i chronią przed jego najcięższymi konsekwencjami zdrowotnymi, a ponadto niemal do zera minimalizują ryzyko zakażenia nim innych, w tym partnerów seksualnych. Ochronę dają jedynie leki – jeśli pacjent przestanie je przyjmować, infekcja może się odrodzić i zaatakować z pełną siłą. Właśnie ta zdolność do błyskawicznej regeneracji czyni z wirusa HIV tak groźnego przeciwnika. 

Konieczne dalsze badania

Jeśli ozdrowienie pacjenta z Sao Paulo się potwierdzi, przed medycznym światem otwiera się nowa szansa na całkowite wyleczenie osób zarażonych wirusem HIV. Póki co jednak, pełną wiedzę na temat tego przypadku mają wyłącznie lekarze z Brazylii, więc dla uwiarygodnienia ich tez konieczne byłoby zrewidowanie przypadku przez innych specjalistów. 

Lekarze muszą również być pewni co do tego, kiedy pacjent faktycznie przestał przyjmować leki antyretrowirusowe i w jakim momencie rozpoczął terapię. W tym wypadku kluczowe znaczenie ma to, ile czasu upłynęło od zakażenia do rozpoczęcia leczenia, ponieważ wcześniejsze badania wykazywały, że zrobienie tego szybko znacząco zwiększa szanse na trwałe pozbycie się wirusa z organizmu na drodze terapii antyretrowirusowej. Obecnie naukowcy bazują wyłącznie na deklaracjach pacjenta, który podejrzewa, że do zakażenia doszło w czerwcu 2012 r., a w grudniu tego samego roku rozpoczął leczenie. 

  1. J. Coen, An intriguing-but far from proven-HIV cure in the São Paulo Patient, "sciencemag.org" [online], https://www.sciencemag.org/news/2020/07/intriguing–far–proven–hiv–cure–s–o–paulo–patient, [dostęp:] 09.07.2020 r. 
  2. M. Marchione, Doctors say experimental treatment may have rid man of HIV, "apnews.com" [online], https://apnews.com/32171d5b5edb3babe25ba6edc4b505d6, [dostęp:] 09.07.2020 r. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl