Probiotyki pomagają w zwalczaniu depresji
Katarzyna Szulik

Probiotyki pomagają w zwalczaniu depresji

Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu w wielu jego aspektach, od zdrowia jelit począwszy, kończąc na prawidłowym funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Mowa oczywiście o zasiedlających nasze jelita probiotykach, którym od pewnego czasu przypisuje się także zdolność do wpływania na naszą psychikę, w tym związek z występowaniem schizofrenii. Jak się okazuje, probiotyki i prebiotyki mogą okazać się pomocne również w zwalczaniu depresji.

Depresja i probiotyki – w czym tkwi związek?

Najnowsze badania pokazują, że probiotyki, w pojedynkę lub połączone z działaniem prebiotyków, czyli niestrawionych cząstek żywności, które stymulują wzrost dobroczynnych bakterii jelitowych, są w stanie redukować objawy depresji. Naukowcy zauważyli także, że same prebiotyki nie odnosiły podobnego skutku. Badacze sprawdzali działanie probiotyków i prebiotyków również pod kątem redukcji stanów lękowych, jednak w tym wypadku nie zaobserwowali znaczących zmian. 

Depresja jest problemem o szerokim zasięgu, dotykającym około 10 proc. populacji w różnym natężeniu, od okazyjnych zaburzeń nastroju po trwały spadek samopoczucia i próby samobójcze. Jej skuteczne leczenie jest kombinacją terapii prowadzonej przez specjalistę (psychologa lub psychiatrę) oraz leków, często o bardzo silnym działaniu, których stosowanie miewa dotkliwe skutki uboczne. 

Co wywołuje depresję? Nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. Zdaniem ekspertów to miks czynników genetycznych, biologicznych i środowiskowych, a zgodnie z najnowszymi analizami, udział w powstaniu depresji może mieć również oś mózg–jelita. Jej istnienie dowodzi związku między składem mikrobioty jelitowej oraz funkcjonowaniem naszego mózgu. Analogicznie, jeśli środowisko jelitowe jest zaburzone, negatywne zmiany mogą dotknąć także mózg i układ nerwowy, skutkując rozmaitymi schorzeniami. Kluczem do utrzymania zdrowiej mikroflory jelitowej są probiotyki i prebiotyk.

Probiotyki są naturalną częścią naszej flory jelitowej, której skład można modyfikować za pomocą pokarmów probiotycznych, takich jak jogurty czy rozmaite produkty fermentowane, można je również przyjmować w formie gotowych preparatów aptecznych preparaty zawierających w swym składzie żywe bakterie lub drożdże. Z kolei prebiotyki zazwyczaj pochodzą z roślin – jest to między innymi błonnik czy celuloza.

Probiotyczna terapia przeciwdepresyjna

By sprawdzi, czy probiotyki i prebiotyki mogą przyczyniać się do poprawy stanu flory jelitowej, naukowcy z Uniwersytetu w Brighton przeanalizowali anglojęzyczne publikacje na ten temat opublikowana w latach 2003–2019, opisujące wyniki badań, których uczestnicy byli pełnoletni, posiadali zdiagnozowaną depresję lub zaburzenia lękowe oraz przyjmowali prebiotyki i prebiotyki w ramach leczenia. W ten sposób udało się wyodrębnić siedem badań o bardzo różnym charakterze, połączonych wspólnotą wniosków dotyczących diety – w każdym wypadku przyjmowanie probiotyków samodzielnie lub w kombinacji z prebiotykami prowadziło do złagodzenia objawów depresji. 

Uczestnicy wspomnianych badań przyjmowali probiotyki w różnych odmianach i dawkach, wahających się od 2 do 20 miliardów bakterii probiotycznych. Dla porównania, 100 gramów jogurtu naturalnego zawiera 100 mln mikrobów w gramie, natomiast fermentowana kapusta kimchi aż 1 miliard mikrobów na gram. We wszystkich badań zastosowano w sumie 12 szczepów różnych bakterii probiotycznych w formie tabletek, a 11 z nich zostało powiązanych z łagodzeniem konsekwencji depresji. Jedyne z bakterii jelitowych, które nie miały wpływu na samopoczucie psychiczne uczestników, pochodziły ze szczepu L. plantarum, często występujące w koreańskiej potrawie – kapuście kimchi. 

Szansa na nową terapię

Ta analiza dostarcza pewnej wiedzy na temat mechanizmów depresyjnych i nowych strategii ich zwalczania, aczkolwiek nie rozstrzyga, czy probiotyki i prebiotyki można uznać za środki terapeutyczne w przypadku depresji. Wysnucie takiej tezy uniemożliwia między innymi fakt istnienia znaczących różnych między poszczególnymi badaniami, zarówno w kwestii ich zakresu, jak i zastosowanych metod. Mimo to obserwacje naukowców wydają się być obiecujące i sugerują, że ta sfera wymaga dalszych badań mogących odpowiedzieć na pytanie o naturę relacji między mikroorganizmami zasiedlającymi jelita a zdrowiem psychicznym. 

Wiemy już, że zdrowa mikroflora jelitowa ma wszechstronny wpływ na funkcjonowanie organizmu, w tym łagodzi stany powiązane z depresją, jak chociażby syndrom jelita drażliwego. Kolejne badania nad tym zagadnieniem powinny uwzględniać większą próbę badawczą i dłuższy czas trwania, co pozwoli ustalić zarówno krótko-, jak i długotrwałe efekty terapii probiotycznej w kontekście zdrowia psychicznego.

  1. T. Huzar, Probiotics may reduce symptoms of depression, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/probiotics–may–reduce–symptoms–of–depression, [dostęp:] 13.07.2020 r.
  2. S. Noonan, M. Zaveri, E. Macaninch i in., Food & mood: a review of supplementary prebiotic and probiotic interventions in the treatment of anxiety and depression in adults, “BMJ Nutrition. Prevention & Health” 2020, doi: 10.1136/bmjnph–2019–000053, [dostęp:] 13.07.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl