Tętniaki mózgu są częstsze u kobiet, które palą papierosy
Katarzyna Szulik

Tętniaki mózgu są częstsze u kobiet, które palą papierosy

Palenie papierosów ma wiele negatywnych dla zdrowia skutków, do których właśnie dołączył tętniak mózgu. Z badania opublikowanego na łamach pisma Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry wynika, że kobiety palące papierosy są aż czterokrotnie bardziej narażone na wystąpienie tętniaka mózgu od tych, które nie palą i siedem razy bardziej w przypadku palaczek ze stwierdzonym nadciśnieniem. 

Palenie realnie zwiększa ryzyko tętniaka mózgu

Tętniaki są nazywane tykającą bombą, ponieważ w każdej chwili mogą pęknąć i spowodować zagrożenie zdrowia i życia. Ich rozmiary są zróżnicowane i mogą pojawić się w niemal w każdej tętnicy, w związku z czym często pozostają niewykryte przez bardzo długi czas. Szczególnie niebezpieczną grupą tętniaków są te ulokowane w mózgu, ponieważ ich pęknięcie może doprowadzić do śmiertelnego w skutkach krwotoku. Struktura ta, przez wzgląd na jej specyfikę, jest bardzo trudna, a wręcz niemożliwa do usunięcia. Szacuje się, że tylko w USA z takimi tętniakami żyje ponad 6 mln osób, często kompletnie tego nieświadomych.

Badanie amerykańsko–kanadyjskiego zespołu naukowców miało za zdanie określić, czy palenie papierosów przez kobiety także sprzyja powstawaniu tętniaków mózgu. W tym celu badacze poddali analizie skany mózgu 545 kobiet w wieku od 30 do 60 lat, wykonane w obu krajach między 2016 a 2018 rokiem. Na ich podstawie u 152 kobiet wykryto w sumie 185 tętniaków mózgu, co oznacza, że niektóre z nich miały więcej niż jednego guza. 

Spośród kobiet, u których stwierdzono tętniaki, 46 proc. zmagało się z nadciśnieniem, a niemal 60 proc. paliło papierosy. Tętniaki mózgu szczególnie często występowały u kobiet palących średnio 20 papierosów dziennie przez okres około 29 lat. Te z uczestniczek badania, u których wykryto tętniaki, często skarżyły się na ból głowy (62 proc.), podczas gdy u tych, nieposiadających tętniaków ta dolegliwość dotyczyła 44 proc.

Nadciśnienie kontra tętniak

Porównanie palaczek i kobiet niepalących w kontekście występowania tętniaków mózgu pokazało, że kobiety palące są czterokrotnie bardziej narażone na wystąpienie tętniaka mózgu od niepalących. Z kolei palaczki ze stwierdzonym nadciśnieniem muszą liczyć się z nawet siedmiokrotnie wyższym ryzykiem pojawienia się tętniaka od kobiet, które nie palą. 

Mimo to autorzy badania przestrzegają przed wyciąganiem wniosków o przyczynowo–skutkowym charakterze tej prawidłowości. Nie jest jasne, czy palenie papierosów i płeć w sposób bezpośredni łączą się z powstawaniem tętniaków w mózgu. Ponadto badanie uwzględniło dane pochodzące od kobiet z konkretnej grupy wiekowej, co także zawęża uniwersalność jego wyników. Mimo to, naukowcy zalecają, by kobiety palące były częściej wysyłane na skany mózgu w kierunku tętniaków, zwłaszcza gdy mają problem z nadciśnieniem i mają ponad 30 (i mniej niż 60 lat). 

Farmakologiczny sposób na tętniaka

W maju 2020 roku naukowcy z University of Sussex poinformowali, że zgodnie z ich badaniami jeden z leków przeciwnowotworowych mógłby znaleźć zastosowanie w leczeniu tętniaków. To ważna informacja, biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość tętniaków jest nieoperacyjna, a to waśnie zabieg chirurgiczny jest podstawowym sposobem leczenia tętniaków. Okazuje się, że można go zastąpić terapią z pomocą leków z rodziny inhibitorów receptorów kinazy tyrozynowej.

Ma ona wpływać na aktywność jednej z protein w DNA tętniaka, przez którą jest on w ciągłej gotowości do pęknięcia. Warto jednak dodać, że taka terapia byłaby możliwa wyłącznie w przypadku specyficznej formy tętniaka mózgu, spowodowanej mutacją PDGFRB.

  1. Ogilvy C. S, Gomez–Paz S., Kicielinski K. P., Cigarette smoking and risk of intracranial aneurysms in middle–aged women, “Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry” 2020, doi: 10.1136/jnnp–2020–323753, [dostęp:] 29.07.2020 r.
  2. Funnell R., "Ticking time bomb" brain aneurysm four times as likely in women who smoke compared to those who don't, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health–and–medicine/ticking–time–bomb–brain–aneurysm–four–times–as–likely–in–women–who–smoke–compared–to–those–who–don–t/, [dostęp:] 29.07.2020 r.
  3. Karasozen Y., Osbun J. W., Parada C. A. i in., Somatic PDGFRB activating variants in fusiform cerebral aneurysms, “The American Journal of Human Genetics” 2019; 104 (5): 968 DOI: 10.1016/j.ajhg.2019.03.014, [dostęp:] 29.07.2020 r.
  4. University of Sussex, Cancer drug could be repurposed to provide treatment for brain aneurysms, www.sciencedaily.com [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/05/190520103613.htm, [dostęp:] 29.07.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl