Masaż tensegracyjny – czym jest tensegracja? Na czym polega masaż tensegracyjny, komu jest zalecany?
Mateusz Burak

Masaż tensegracyjny – czym jest tensegracja? Na czym polega masaż tensegracyjny, komu jest zalecany?

Masaż tensegracyjny opiera swoje założenia na koncepcji tensegracji, która zakłada, że tkanki miękkie poprzez kompresję lub rozciąganie oddziałują wzajemnie na siebie. Problemy i dysfunkcje pacjenta rozpatruje się całościowo, zwraca uwagę nie tylko na miejsce bólu, ale na rozkład napięć w całym ciele. Masaż tensegracyjny polega na wykonywaniu ucisków (miejsce i siłę ucisku dobiera fizjoterapeuta indywidualnie do stanu pacjenta), zabieg rozpoczyna się od miejsc najodleglejszych od źródła dolegliwości. Jakie są efekty masażu tensegracyjnego?

Masaż tensegracyjny – co to jest tensegracja?

Masaż jest to forma oddziaływania na tkanki wykorzystująca w tym celu bodziec mechaniczny. Najczęściej jest to kombinacja technik aplikowanych przy pomocy rąk terapeuty. Tensegracja oznacza dokładnie integralność. W odniesieniu do ludzkiego ciała należy to rozumieć jako przenikanie i współzależność struktur miękkotkankowych, z których zbudowane jest ciało. Harmonia rozkładu napięć pomiędzy mięśniami, narządami wewnętrznymi oraz trójwymiarową strukturą powięzi jest możliwa tylko dzięki równomiernemu rozkładowi napięć w całym ciele. 

Stworzony w ten sposób model tensegracyjny zmusza do rozpatrywania dysfunkcji pacjenta w sposób całościowy, a nie lokalny. W skrócie oznacza to, że miejsce dolegliwości wcale nie musi być przyczyną. Przykładowo bóle pięty mogą wynikać z dysharmonii napięć mięśniowo–powięziowych w obszarze małego palca u ręki. Zostało to potwierdzone badaniami naukowymi.

Twórcą modelu tensegracyjnego jest Kenteh Snelson oraz Richard Buckminster Fuller. Natomiast prekursorami masażu tensegracyjnego są dr hab. Krzysztof Kassolik i dr hab. Waldemar Andrzejewski będący pracownikami AWF we Wrocławiu. 

Masaż tensegracyjny – na czym polega?

Masaż tensegracyjny czerpie dużo z masażu klasycznego, występuje wiele podobieństw w wykorzystywanych technikach leczniczych. Proces diagnostyczno–terapeutyczny również wygląda bardzo podobnie. Po zebraniu informacji z wywiadu przystępuje się do palpacji przyczepów mięśni oraz struktur więzadłowych, diagnostyka uwzględnia także wykonanie testów. Tkliwość i zwiększone napięcie w badaniu sugeruje konieczność poddania ich terapii z wykorzystaniem masażu leczniczego

Masaż tensegracyjny – zasady

Metodyka masażu tensegracyjnego nakazuje zastosowanie 4 bardzo ważnych zasad:

  1. Zasada dozowania bodźca oznacza, że siła nacisku terapeuty podlega gradacji i jest uzależniona od stanu pacjenta. Wykorzystywane techniki nie mogą potęgować bólu. 
  2. Zasada kierunkowości, podobnie jak w masażu klasycznym, mówi o konieczności przebiegu rękoczynów zgodnym z topografią naczyń krwionośnych i limfatycznych. 
  3. Zasada warstwowości traktuje o tym, że w przypadku dolegliwości o charakterze ostrym, należy masować tkanki położone powierzchownie i dopiero stopniowo, w miarę redukcji bólu przesuwać się w głąb. 
  4. Zasada kolejności opracowywanych struktur rekomenduje zabieg lokalny w momencie bardzo dużego bólu, większy obszar zostaje poddany terapii w sytuacji mniejszych napięć w obrębie taśm mięśniowo–powięziowych. 

Masaż tensegracyjny uwzględnia podziała na 4 układy. Wśród nich wyróżnia się: 

  • układ mięśnia najszerszego grzbietu, w którego skład wchodzi m.in. powięź piersiowo–lędźwiowa, 
  • układ mięśnia piersiowego większego obejmujący powięź piersiową, 
  • układ mięśnia zębatego przedniego górnego, 
  • układ więzadła krzyżowo–biodrowego obejmujący m.in. powięź goleni.

Masaż tensegracyjny – wskazania

Wskazania do masażu tensegracyjnego obejmują:

  • choroby o podłożu reumatycznym,
  • wady postawy,
  • uszkodzenie splotu ramiennego,
  • zespoły bólowe narządu ruchu,
  • nerwobóle,
  • stany pourazowe,
  • niektóre schorzenia dermatologiczne,
  • profilaktykę zaników mięśni,
  • przewlekłą niewydolność krążenia,
  • nietrzymanie moczu,
  • zaparcia,
  • astmę oskrzelowa,
  • stany pooperacyjne narządu ruchu,
  • przewlekłe zapalenie stawów, ścięgien, mięśni,
  • blizny,
  • zaburzenia cyrkulacji chłonki,

Należy zaznaczyć, że są to jedynie główne wskazania do przeprowadzenia terapii. Wśród pozostałych znajduje się znacznie więcej schorzeń oraz dysfunkcji, których nie sposób wymienić.

Do przeciwwskazań masażu tensegracyjnego zaliczamy:

  • ciążę,
  • menstruację,
  • ostre infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • choroby zakaźne,
  • nowotwór,
  • padaczkę,
  • świeże złamania,
  • tętniaki,
  • niektóre wady serca,
  • nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze.

Lekarz lub fizjoterapeuta może podjąć decyzję o niezakwalifikowaniu do tego rodzaju zabiegu również z innych powodów, np. bardzo złej tolerancji terapii przez pacjenta czy skłonność do łamliwości kości. 

Masaż tensegracyjny – przebieg zabiegu

Zabieg wykonuje się w wygodnej pozycji, na kozetce. Zaczyna się od opracowywania miejsc odległych od źródła bólu, stopniowo podążając w jego kierunku. W tym celu stosuje się sprężyste odkształcanie skóry, sprężyste odkształcanie struktur podskórnych oraz sprężyste odkształcanie narządów wewnętrznych

Pierwsza z nich polega na oddziaływaniu na tkanki położone powierzchownie, tj. skóra, naczynia limfatyczne. Wykorzystuje się tutaj głaskanie powierzchowne oraz głębokie. Druga technika wykorzystuje rozcieranie i jest ukierunkowana głównie na powięź, ścięgna i pochewki ścięgniste. Ostatnia umożliwia wpływ na jelito grube czy wątrobę. Stosowanie ugniatania pomaga tutaj wpływać na regulację napięcia, stymulując także propriocepcję. 

Stosowane pozycje ułożeniowe oraz czas trwania zabiegu jest dostosowany do pacjenta. Przygotowując się do terapii, należy odsłonić obszar ciała, który będzie poddawany masażowi. Po zakończonej sesji warto odpocząć kilka minut. Należy pamiętać, aby przed opuszczeniem gabinetu ciepło się okryć, gdyż ewentualna duża różnica temperatur może wpłynąć niekorzystnie. 

Masaż tensegracyjny – efekty

Ten rodzaj zabiegu wykazuje bardzo korzystne oddziaływanie na struktury powięziowe, pozwala na usuwanie dysfunkcji w oparciu o filozofię taśm mięśniowych i powięziowych Myersa. Jego niewątpliwą zaletą jest podejście holistyczne. Wśród efektów masażu tensegracyjnego obserwuje się poprawę siły mięśniowej, zakresu ruchomości, uśmierzenie bólu. Następuje poprawa funkcjonowania narządów wewnętrznych, zmniejszanie obrzęków oraz przyspieszenie procesu regeneracji tkankowej. Tak, jak inne metody mięśniowo–powięziowe zabieg ten pomaga uelastycznić mięśnie oraz powięź. W ten sposób można wykonać np. masaż grzbietu. 

Wykorzystując podobne oddziaływanie innych form terapii, można zastosować procedury, takie jak np. rolowanie mięśni czy techniki poizometrycznej relaksacji mięśni w domu. Oczywiście takie formy autoterapii mięśniowo–powięziowej wymagają wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Warto jednak z tego skorzystać, gdyż może to przynieść wspaniałe rezultaty szczególnie w przypadku dolegliwości i bólów kręgosłupa. 

Aby móc wykonywać masaż tensegracyjny, należy ukończyć specjalistyczny kurs. Żeby przejść wstępną kwalifikację trzeba spełniać pewne wymogi, którymi są ukończenie studiów na kierunku fizjoterapia, co pozwala także na szczegółową znajomość anatomii oraz przebiegu i sposobów leczenia różnych dolegliwości.

  1. Kassolik K., Andrzejewski W., Masaż tensegracyjny, „Fizjoterapia” 2010, nr 18, s. 67–72.
  2. Kassolik, K., Andrzejewski, W., Trzęsicka, E., Charlton, G., Anatomical grounds for the use of the tensegrity rule in massage, “Polish Journal of Physiotherapy” 2007, nr 7, s. 332–343.
  3. Kassolik, K., Andrzejewski, W., Trzęsicka, W., Role of the tensegrity rule in theoretical basis of massage therapy, “Journal of Back and Musculoskeletal Rehabilitation” 2007, nr 20, s. 15–20.
     

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl