Kwas mlekowy – właściwości, zastosowanie, suplementacja. Rola kwasu mlekowego w organizmie
Piotr Gmachowski

Kwas mlekowy – właściwości, zastosowanie, suplementacja. Rola kwasu mlekowego w organizmie

Kwas mlekowy to organiczny związek chemiczny zaliczany do hydroksykwasów. Powstaje w mięśniach podczas intensywnego wysiłku fizycznego, znajduje się także w fermentowanych produktach mlecznych i kiszonkach (jest produktem pośrednim w metabolizmie cukru). Kwas mlekowy jest wykorzystywany w medycynie, posiada bowiem właściwości przeciwbakteryjne, alkalizujące, keratolityczne. Pałeczki kwasu mlekowego znajdziemy w probiotykach i probiotykach ginekologicznych, preparatach stosowanych w miejscowym leczeniu brodawek i innych zmian skórnych, a także kosmetykach o działaniu nawilżającym i złuszczającym.

Kwas mlekowy – czym jest kwas mlekowy? Jego właściwości i działanie

Kwas mlekowy (łac. acidum lacticum) jest związkiem, który jest często wykorzystywany w lecznictwie, szczególnie w chorobach i problemach skórnych, a także w dolegliwościach ginekologicznych. Kwas mlekowy jest produkowany również w mięśniach podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Związek ten powstaje również w produktach spożywczych, podczas procesu kwaszenia. 

Pałeczki kwasu mlekowego wykorzystywane są jako probiotyki, wykazują one skuteczność w chorobach układu pokarmowego. Kwas mlekowy posiada także właściwości keratolityczne, dzięki czemu stosowany jest do usuwania zbędnych zgrubień naskórka. Często jest łączony z kwasem salicylowym i wykorzystywany w preparatach na odciski, w maściach lub płynach. Kwas mlekowy, oprócz właściwości złuszczających, dzięki którym znalazł zastosowanie w dermatologii, wykorzystywany jest również w ginekologii.

Leki i probiotyki ginekologiczne zawierające acidum lacticum znalazły zastosowanie między innymi w leczeniu takich dolegliwości jak grzybice pochwy, gdzie kwas mlekowy ma zadanie utrzymać prawidłowe pH, a także przywrócić prawidłową równowagę fizjologiczną (w sytuacjach po zakończeniu terapii przeciwgrzybiczej).

Literatura fachowa zwraca również uwagę na wykorzystanie preparatów z kwasem mlekowym w dolegliwościach związanych z przekwitaniem. W wymienionych dolegliwościach stosuje się często preparaty do higieny intymnej, które miejscowo poprawiają środowisko pochwy.

Kwas mlekowy – zastosowanie w leczeniu chorób

Pałeczki kwasu mlekowego – zastosowanie w ginekologii

Pałeczki kwasu mlekowego znalazły zastosowanie w ginekologii. Kwas mlekowy wytwarzają bakterie z rodzaju Lactobacillus. To dzięki nim produkowany jest związek, który zapewnia utrzymanie odpowiedniego pH wydzieliny pochwowej, a także przyczynia się do ograniczenia nadmiernego wzrostu innych bakterii. Piśmiennictwo zwraca również uwagę na fakt, iż bakterie kwasu mlekowego produkują również inne związku przyczyniające się do utrzymania prawidłowego środowiska pochwy. 

Szczepy probiotyczne Lactobacillus charakteryzują się:

  • działaniem antagonistycznym w stosunku do patogenów, które wywołują infekcję układu moczowo-płciowego,
  • możliwością kolonizacji pochwy i układu pokarmowego,
  • hamowaniem przylegania patogenów do nabłonka pochwy.

Preparaty, które zawierają bakterie kwasu mlekowego wykorzystywane są u pacjentek:

  • z zaburzeniami środowiska pochwy (np. po antybiotykoterapii, chemioterapii lub radioterapii),
  • po terapii lekami dopochwowymi (leczenie przeciwrzęsistkowe, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne),
  • w dolegliwościach przekwitania, w miejscowej poprawie środowiska pochwy,
  • w leczeniu stanów zapalnych pochwy, jako środek wspomagający.

Pałeczki kwasu mlekowego a flora bakteryjna jelit

Pałeczki produkujące kwas mlekowy należą do drobnoustrojów o działaniu probiotycznym. Bakterie z rodzaju Lactobacillus, które produkują kwas mlekowy to: L. acidophilus, L. casei, L. reuteri, L. rhamnosus). Warto przypomnieć, iż probiotykiem nazywamy drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach przynoszą korzystny efekt zdrowotny. 

W badaniach wykazano udokumentowaną skuteczność bakterii z rodzaju Lactobacillus w następujących sytuacjach klinicznych:

  • w ostrej biegunce infekcyjnej,
  • w zapobieganiu biegunce związanej ze stosowaniem antybiotyków,
  • w zakażeniach Helicobacter pylori.

Mechanizm działania probiotyków może być zróżnicowany. Piśmiennictwo określa przypuszczalne mechanizmy, które mogą mieć znaczenie w obrębie światła jelita. Wśród wspomnianych mechanizmów działania wymienia się zakwaszanie treści jelitowej.

Kwas mlekowy w dermatologii

Kwas mlekowy wykorzystywany jest w dermatologii jako środek keratolityczny. Środki te mają za zadanie likwidować zrogowaciałą część skóry, dzięki czemu łatwiejsze staje się mechaniczne jej usunięcie. Kwas mlekowy w tego typu dolegliwościach stosuje się razem z kwasem salicylowym, substancje muszą być w odpowiednich stężeniach. W leczeniu nagniotków (ogniskowych rogowaceń naskórka na palcach stóp i podeszwach) i modzeli (powierzchownych, ograniczonych ognisk nadmiernego rogowacenia) wykorzystuje się preparaty w postaci: plastrów, płynu do pędzlowania lub maści.

Kwas mlekowy w kosmetyce

Kwas mlekowy jest również składnikiem wielu kosmetyków. Wykorzystuje się go głównie w preparatach złuszczająco-nawilżających, na przykład w terapiach zaburzeń rogowacenia skóry, które pojawiają się w licznych chorobach dermatologicznych.

Kwas mlekowy znalazł również zastosowanie w preparatach żelowych do higieny intymnej jako środek nawilżająco-ochronny. Są one w szczególności wykorzystywane do łagodzenia objawów, które towarzyszą nadmiernej suchości pochwy (np. świąd i pieczenie). Oprócz preparatów żelowych, kwas mlekowy jest także składnikiem pianek do higieny intymnej.

  1. R. Jachowicz, Farmacja praktyczna, PZWL, Warszawa 2007, s. 291.
  2. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, Medpharm Polska, Wrocław 2012, s.106, 207.
  3. H. Szajewska, Probiotyki w Polsce – kiedy, jakie i dlaczego?, „Gastroenterologia Kliniczna” 2010, nr 1, s. 1–9 .
  4. R. D. Rolfe, The role of probiotic cultures in the control of gastrointestinal health, „J. Nutr.” 2020, nr 130, s. 396–402.
  5. B. R. Goldin, S. Salminen, Lactic acid bacteria and gut mucosalbarrier function, „Gastroenterology Inter.” 1998, nr 11, s. 69–73.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl