Miłorząb japoński – właściwości i przeciwwskazania do suplementacji Ginkgo biloba
Alicja Świątek

Miłorząb japoński – właściwości i przeciwwskazania do suplementacji Ginkgo biloba

Miłorząb japoński (dwulistny) wspomaga pamięć i koncentrację. W aptekach i sklepach zielarskich można go kupić w formie tabletek, kapsułek, herbat i ekstraktów. Zaleca się jego stosowanie w momentach wzmożonego wysiłku umysłowego, na przykład przed egzaminem maturalnym, na prawo jazdy lub sesją. Ponadto Ginkgo biloba przeciwdziała tworzeniu się złogów beta-amyloidowych w neuronach, które są przyczyną powstawania choroby Alzheimera. Miłorząb japoński wykorzystywany jest także do produkcji kosmetyków przeciwzmarszczkowych, ujędrniających i tych dla cery naczynkowej.


Tego dowiesz się z niniejszego artykułu:

  • Czym jest i jak działa Ginkgo biloba
  • Jak dawkować tabletki z Ginkgo biloba?
  • Na co pomaga miłorząb japoński?
  • Które suplementy i kosmetyki z Ginkgo biloba wybrać?
  • Kto nie powinien stosować miłorzębu japońskiego?


Miłorząb japoński jest gatunkiem drzewa, którego prawidłowa nazwa systematyczna to miłorząb dwuklapowy. Jest uznawany za żywą skamielinę, potrafiącą przetrwać nawet 4000 lat. W medycynie ludowej od setek lat stosowane są preparaty i napary z miłorzębu japońskiego, który jest uznawany za drzewo dające długowieczność, znakomitą pamięć i piękny wygląd skóry, ponieważ spowalnia działanie wolnych rodników i opóźnia proces powstawania zmarszczek. Ginkgo biloba występuje w formie tabletek, kapsułek, ekstraktów i herbat.

Miłorząb japoński – co to jest Ginkgo biloba?

Miłorząb japoński (łac. Ginkgo biloba) jest rośliną od setek lat stosowaną w tradycyjnej medycynie chińskiej. W krajach azjatyckich nazywany jest boskim drzewem życia. Charakteryzuje się długowiecznością oraz znaczną odpornością na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Liść miłorzębu japońskiego zawiera cenne substancje lecznicze, wykazujące aktywność neuroprotekcyjną i przeciwutleniającą. Ekstrakty z Ginkgo biloba poprawiają przepływ krwi i funkcjonowanie układu krążenia oraz pracę mózgu. Preparaty z miłorzębu japońskiego rekomendowane są do stosowania we wspomaganiu leczenia wielu chorób i dolegliwości zdrowotnych, a zwłaszcza zaburzeń pamięci, koncentracji, objawach demencji oraz w chorobie Alzheimera.

Właściwości miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba)

Wyciąg z Ginkgo biloba zawiera liczne substancje czynne. Najważniejsze z nich to flawonoidy i terpenoidy, a ponadto kwas fenolowy, fotosterole, selen, karoten oraz witamina C i E. Preparat wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, wykazuje działanie antyoksydacyjne i wymiata wolne rodniki, ograniczając ich niekorzystne działanie. Miłorząb japoński działa ochronnie na komórki nerwowe, wywiera działanie ochronne wobec neurotoksycznej aktywności glutaminianów oraz przeciwdziała uszkodzeniom neuronalnym w mózgu, związanym z reperfuzją, czyli przywróceniem przepływu krwi w niedokrwionym narządzie. Zarówno ekstrakt, jak również inne preparaty z Ginkgo biloba poprzez zmniejszenie lepkości krwi, hamowanie agregacji krwinek i tworzenia skrzepów, powodują poprawę krążenia obwodowego oraz mózgowego. Działając przeciwzakrzepowo oraz poprawiając przepływ krwi, miłorząb japoński zmniejsza ryzyko udaru, poprawia dotlenienie oraz odżywienie mózgu, co usprawnia jego funkcjonowanie.

Odpowiednio odżywione komórki nerwowe, są bardziej wydajne, dzięki czemu poprawia się pamięć i koncentracja. Substancje aktywne występujące w miłorzębie japońskim poprawiają przepływ krwi. Wpływa to na poprawę krążenia obwodowego oraz mózgowego. Dzięki czemu komórki w organizmie są lepiej zaopatrywane w tlen oraz składniki odżywcze, co usprawnia ich funkcjonowanie.

Stąd też kapsułki z Ginkgo biloba są wskazane w okresie wzmożonej pracy umysłowej, np. przed egzaminami maturalnymi, sesją czy testami sprawnościowymi.

Na co stosować Ginkgo biloba? Jakie działanie ma miłorząb japoński?

Miłorząb japoński wpływa na poprawę przepływu krwi w mózgu, zwiększa dopływ tlenu oraz substancji odżywczych do komórek nerwowych. Usprawnia to pracę układu nerwowego, dzięki czemu poprawiają się procesy poznawcze oraz myślowe. Dlatego stosowanie preparatów z surowca zalecane jest w problemach z pamięcią, uczeniem się oraz skupieniem uwagi. W badaniach wykazano, że substancje czynne zawarte w Ginkgo biloba przeciwdziałają tworzeniu się złogów beta-amyloidowych w neuronach, które są przyczyną powstawania choroby Alzheimera. Dodatkowo u osób cierpiących na tę chorobę hamują rozwój schorzenia. Ekstrakty z miłorzębu japońskiego zalecane są także mężczyznom, którzy borykają się z zaburzeniami funkcji seksualnych. Składniki czynne zawarte w surowcu powodują rozluźnienie mięśni gładkich i większy napływ krwi do narządów rozrodczych, co w efekcie ułatwia proces erekcji. Poprawa krążenia obwodowego po zastosowaniu Ginkgo biloba przekłada się na lepsze odżywienie i dotlenienie każdej komórki w organizmie. Dlatego stosowanie miłorzębu japońskiego zalecane jest przy zwiększonej aktywności fizycznej, podczas której następuje znaczny wzrost zapotrzebowania komórek na tlen i  substancje odżywcze.

Miłorząb japoński – przeciwwskazania do stosowania. Kto nie powinien zażywać Ginkgo biloba?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania Ginkgo biloba jest jednoczesnie przyjmowanie leków przeciwpłytkowych, rozrzedzających krew, takich jak aspiryna, warfaryna i cała gama leków przeciwzakrzepowych. Skutki uboczne po podaniu preparatów z miłorzębu japońskiego występują rzadko. Wówczas mogą pojawić się: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia jelitowe, osłabienie, niemiarowa praca serca. Dodatkowo miłorząb nasila działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, paracetamolu i leków moczopędnych. Niekiedy zdarzają się przypadki wydłużenia czasu krwawienia oraz zwiększenia ryzyka krwawień. Z tego względu preparatów z Ginkgo biloba nie wolno stosować minimum tydzień przez planowaną operacją lub zabiegiem. Miłorząb japoński jest również przeciwwskazany u kobiet w ciąży, ponieważ może spowodować drgawki oraz stan przypominający napad padaczki.

Ginkgo biloba – który preparat wybrać? Gdzie kupić? Kosmetyki z miłorzębem japońskim

Surowcem stosowanym w lecznictwie są liście Ginkgo biloba. Stanowią one najbogatszą w składniki czynną część rośliny. W aptekach dostępnych jest wiele form tego preparatu. Najczęściej spotykane są produkty z miłorzębem japońskim w postaci: kapsułek, tabletek, nalewek, ekstraktów oraz suszu do zaparzania. Zazwyczaj rekomendowana dawka Ginkgo biloba wynosi od 500 do 800 mg na dobę. Najkorzystniej preparat spożywać w dawkach podzielonych na 2–3 porcje w ciągu dnia. Pierwsze efekty obserwowane są już po tygodniu systematycznej suplementacji, przy czym najlepsze rezultaty osiąga się po kilku miesiącach stosowania. Warto jednak pamiętać, że każdorazowo po 3. tygodniach przyjmowania miłorzębu japońskiego należy zrobić tygodniową przerwę, po której ponownie można kontynuować terapię.  Wybierając odpowiedni preparat z Ginkgo biloba trzeba zwrócić uwagę na poziom szkodliwych kwasów ginkgolowych, których zawartość nie może przekraczać 5 ppm.

Cenne właściwości miłorzębu japońskiego zostały wykorzystane także w preparatach kosmetycznych. Zastosowany w kosmetykach wzmacnia tkankę łączną skóry i stymuluje proces powstawania kolagenu, co powoduje spowolnienie procesów starzenia. Dodatkowo poprzez wpływ na poprawę krążenia oraz wzmocnienie naczyń krwionośnych Ginkgo biloba jest używane w produkcji kremów przeznaczonych do cery naczynkowej, ponieważ zmniejszają widoczność „pajączków”.

  1. J. V. Smith i in., Studies on molecular mechanisms of Ginkgo biloba extract, „link.springer.com” [online], http://link.springer.com/article/10.1007/s00253-003-1527-9, [dostęp:] 07.05.2021.
  2. T. Bodalski i in., Ginkgo biloba  L. – miłorząb dwuklapowy (chemizm i działanie biologiczne) „czytelniamedyczna.pl” [online], http://www.czytelniamedyczna.pl/2401,ginkgo-biloba-l-milorzab-dwuklapowy-chemizm-i-dzialanie-biologiczne.html, [dostęp:] 07.05.2021.
  3. O. Kalisz i in., Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) i jego preparaty w terapii zaburzeń krążenia mózgowego i obwodowego,  [online], https://www.up.lublin.pl/files/wydawnictwo-czasopisma/annales/Veterinaria/2006/annales_2006_vet_art_02.PDF, [dostęp:] 07.05.2021.
  4. L. Giri i in., Ginkgo biloba, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/329235429_Ginkgo_biloba, [dostęp:] 07.05.2021.
  5. A. Nowak, Ocena właściwości antyoksydacyjnych liści Ginkgo biloba L. po zakończeniu wegetacji, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/318879709_Ocena_wlasciwosci_antyoksydacyjnych_lisci_Ginkgo_biloba_L_po_zakonczeniu_wegetacji, [dostęp:] 07.05.2021.
  6. W.  Zuo i in., Advances in the Studies of Ginkgo Biloba Leaves Extract on Aging-Related Diseases, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/321693416_Advances_in_the_Studies_of_Ginkgo_Biloba_Leaves_Extract_on_Aging-Related_Diseases, [dostęp:] 07.05.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl