Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?
Alicja Świątek

Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  1. Cytrynian magnezu – czym jest? Jakie ma działanie?
  2. Czym różni się cytrynian magnezu od zwykłego magnezu i od magnezu z witaminą B6?
  3. Cytrynian magnezu – wskazania do suplementacji
  4. Cytrynian magnezu – skutki uboczne suplementacji
  5. Cytrynian magnezu – proszek czy tabletki? Cena suplementu

Magnez jest niezwykle istotnym związkiem dla przebiegu licznych procesów metabolicznych, a jego długotrwały obniżony poziom może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i depresji. Spożywanie wysokoprzetworzonej żywności, uboższej w składniki odżywcze, zmniejszone wchłanianie lub nadmierne usuwanie podczas dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz stosowanie leków moczopędnych to możliwe przyczyny niedoboru magnezu. W takich sytuacjach warto rozważyć suplementację tego pierwiastka.

Cytrynian magnezu – czym jest? Jakie ma działanie?

Magnez to elektrolit, mikroelement i pierwiastek, który odgrywa wyjątkową rolę w procesie przemian metabolicznych. Związek ten katalizuje reakcje przemiany węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej. Magnez wpływa również na układ sercowo-naczyniowy. Rozluźnia śródbłonek naczyń, regulując napływ jonów wapnia (Ca2+) do wnętrza komórki. Powoduje także obniżenie ryzyka rozwoju chorób metabolicznych takich jak cukrzyca. Dzięki zdolności do tworzenia połączeń chelatowych z fosfolipidami jest także elementem błon komórkowych.

Magnez magazynowany jest w organizmie głównie w kościach (53%) oraz mięśniach i tkankach miękkich (46%), a jedynie ok. 1% znajduje się we krwi. Dlatego podstawowe badanie krwi nie jest zbyt dobrym wskaźnikiem poziomu tego pierwiastka. Nawet w sytuacjach ciężkiego niedoboru stężenie magnezu w surowicy może utrzymywać się w granicach normy.

Może to maskować jego obniżony poziom w kościach i mięśniach, a przewlekły niedobór może prowadzić do rozwoju chorób metabolicznych oraz sercowo-naczyniowych. Alternatywą może być wykonanie badania poziomu magnezu w dobowej zbiórce moczu, ponieważ podczas niedoboru tego pierwiastka jest on wydalany w mniejszych ilościach.

Czym różni się cytrynian magnezu od zwykłego magnezu i od magnezu z witaminą B6?

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów witaminowych lub z minerałami, jak np. magnez w tabletkach, kapsułkach, saszetkach, płynie, a nawet w formie żelek. Różnią się one postacią magnezu, jaki jest w nich zastosowany. Pierwiastek ten może występować w formie nieorganicznej, w postaci węglanu, wodorotlenku, tlenku, chlorku lub siarczanu. Jednakże mają one ograniczone wchłanianie. Znacznie lepszą przyswajalność mają organiczne sole. W tej grupie możemy wyróżnić m.in.: cytrynian, glukonian, mleczan, asparaginian i pikolinian.

Spośród wymienionych postaci cytrynian magnezu uważany jest za najlepiej dostępną formę. Wykazuje on bardzo dobrą rozpuszczalność, stabilność oraz biodostępność, dlatego jest jednym z najczęściej rekomendowanych preparatów magnezu do suplementacji. Dodatek witaminy B6 powoduje zwiększone przyswajanie (wchłanianie komórkowe) nawet do 40%. Ponadto umożliwia właściwy transport mikroelementu do tkanek organizmu i utrzymanie optymalnego stężenia magnezu. Z tego powodu witamina B6 tak często jest stosowana w preparatach z magnezem, niezależnie od jego formy dostępnej w sprzedaży.

Cytrynian magnezu – wskazania do suplementacji

Niedobory magnezu mogą się objawiać w różny, często mało charakterystyczny sposób. Zazwyczaj obserwowane są zaburzenia pracy serca w postaci niemiarowości rytmu, arytmii oraz migotania przedsionków. Może także dochodzić do powstania nadciśnienia tętniczego krwi. Często obniżonemu poziomowi magnezu towarzyszy uczucie permanentnego zmęczenia, osłabienie, pogorszenie samopoczucia, drażliwość, nerwowość oraz spadek koncentracji. Specyficznym objawem niedoboru magnezu są mimowolne skurcze, np. drganie powieki, skurcze łydek, uczucie mrowienia w obrębie stóp, wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci. W przypadku zaobserwowania któregoś z powyższych objawów warto rozważyć suplementację cytrynianu magnezu, najlepiej wraz z witaminą B6. Dodatkowo zapotrzebowanie na magnez wzrasta wyraźnie w stanach zwiększonego narażenia na stres, podczas wzmożonej aktywności fizycznej, w ciąży i okresie laktacji.

Cytrynian magnezu – skutki uboczne suplementacji

Magnez jest przeważnie dobrze tolerowany, a jego nadmiar spowodowany zbyt dużą podażą z pożywieniem jest usuwany przez nerki wraz z moczem. Z tego powodu stosowanie diety bogatej w ten składnik nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, z wyjątkiem pacjentów mających problemy z nerkami. Należy jednak dodać, że długotrwała suplementacja magnezu gotowymi preparatami aptecznymi w dawkach przekraczających zapotrzebowanie organizmu może prowadzić do pojawienia się: biegunek, nudności, osłabienia, zaburzeń widzenia i mowy oraz odwodnienia. Jednakże działania niepożądane pojawiały się bardzo rzadko i zazwyczaj u osób, którym podawano sole magnezu dożylnie.

Cytrynian magnezu – proszek czy tabletki? Cena suplementu

Magnez występuje w preparatach aptecznych w różnorodnych postaciach zarówno organicznych, jak i nieorganicznych. Suplementacja pozwala podwyższyć obniżony poziom magnezu i zapewnić prawidłowy przebieg wielu procesów metabolicznych, w których bierze udział. Wybierając odpowiedni preparat z cytrynianem magnezu, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, od których zależy jego wchłanianie.

co utrudnia przyswajanie magnezu?
Liczne badania wskazują, że magnez jest lepiej przyswajany, gdy jest przyjmowany z jedzeniem.
Należy również zachować odstęp pomiędzy przyjmowaniem preparatów z żelazem, suplementów z wapniem
lub fosforanem, które ograniczają wchłanianie magnezu.

Kluczowa jest jego dawka, sposób podania, dodatek substancji wspomagających jego przyswajanie, jak witamina B6 lub witamina D. Warto wybierać preparaty z magnezem w postaci leku, które są najlepiej przebadane, a ilość substancji aktywnej podlega standaryzacji. W jednej porcji leku zazwyczaj zawarte jest ok. 50 mg jonów magnezu, przy czym zalecana dobowa dawka dla osoby dorosłej wynosi 375 mg. Liczne badania wskazują, że magnez jest lepiej przyswajany, gdy jest przyjmowany z jedzeniem. Należy również zachować odstęp pomiędzy przyjmowaniem preparatów z żelazem, suplementów z wapniem lub fosforanem, które ograniczają wchłanianie magnezu.

Cena dostępnych preparatów z cytrynianem magnezu w postaci tabletek, kapsułek i proszku wynosi od ok. 10 zł do 50 zł. Forma tabletkowa jest najbardziej stabilna i odporna na czynniki zewnętrzne oraz zachowuje najwyższą trwałość podczas przechowywania.

  1. M. Iskra i in., Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka, journals.viamedica.pl [online] https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension/article/view/38318/26939 [dostęp:] 21.05.2021.
  2. A. Jabłecka i in., Preparaty magnezu, akademiamedycyny.pl [online] https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201101_Farmacja_004.pdf [dostęp:] 21.05.2021.
  3. M. Miernik i in., Magnez, wapń, żelazo – jak mądrze je suplementować?, jagiellonskiecentruminnowacji.pl [online] https://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/wp-content/uploads/2019/01/magnez_wapn_zelazo_jak_madrze_je_suplementowac_mikoaj_miernik.pdf [dostęp:] 21.05.2021.
  4. M. Żebrowska i in., Rola magnezu w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka, aptekarzpolski.pl [online] https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/rola-magnezu-w-prawidlowym-funkcjonowaniu-organizmu-czlowieka/ [dostęp:] 21.05.2021.
  5. E. Pietraś i in., Co warto wiedzieć o magnezie?, ncez.pzh.gov.pl/ [online] https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/co-warto-wiedziec-o-magnezie [dostęp:] 21.05.2021.
  6. A. Karmańska i in., Magnez aktualny stan wiedzy, ptfarm.pl [online] https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2015/nr%204/Bromatologia%204_2015%20s%20677-689%20art%2011.pdf [dostęp:] 21.05.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl