Kwasy tłuszczowe omega-9 –  czy kapsułkę z olejem można stosować na skórę twarzy?
Alicja Świątek

Kwasy tłuszczowe omega-9 – czy kapsułkę z olejem można stosować na skórę twarzy?

Kwasy omega-9 i ich główny przedstawiciel, czyli kwas oleinowy to substancje, które warunkowo zaliczono do rodziny kwasów omega, ponieważ organizm jest w stanie sam syntezować ten związek (niemniej w małych ilościach). Nie ulega wątpliwości, że omega-9 to zdrowe kwasy tłuszczowe, które m.in. regulują ciśnienie tętnicze krwi, działają protekcyjne na serce i oczy, dodatkowo chronią układ nerwowy, poprawiają odporność i wspierają proces leczenia i regeneracji skóry (zaleca się ich stosowanie w leczeniu chorób, takich jak AZS). Jakie inne właściwości mają kwasy omega-9, co jest ich najlepszy źródłem oraz jak należy je suplementować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kwasy tłuszczowe Omega-9 nazywane są często niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT). Niemniej są w tej grupie jedynie warunkowo, ponieważ organizm potrafi samodzielnie je wytworzyć z kwasów omega-3 i omega-6, które należy dostarczać egzogennie, czyli wraz z dietą. Kwasy Ω-9 wpływają korzystnie na serce i układ krążenia, powodują obniżenie „złego” cholesterolu LDL oraz mają potencjał przeciwnowotworowy. Najczęściej w aptekach występują w postaci preparatów łączonych z innymi NNKT, które nazywane są Omega 3-6-9.

Czym są (warunkowe) niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT)?

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w literaturze anglojęzycznej określane jako EFA (ang. Essential Fatty Acids) są egzogennymi kwasami tłuszczowymi. Oznacza to, że organizm nie jest w stanie sam ich wyprodukować i muszą być dostarczane z zewnątrz wraz z pożywieniem. W tej grupie związków wyróżnia się jednonienasycone kwasy tłuszczowe (zawierające jedno wiązanie podwójne pomiędzy atomami węgla) oraz wielonienasycone (posiadające co najmniej dwa wiązania podwójne węgiel-węgiel w łańcuchu węglowodorowym reszty kwasowej).

W zależności od umiejscowienia ostatniego wiązania podwójnego w cząsteczce NNKT wyróżniono:

  • kwasy omega-3 (wiązanie nienasycone występuje przy 3 od końca atomie węgla),
  • kwasy omega-6 (przy 6),
  • kwasy omega-9 (przy 9).

Kwasy omgea-3 występują jako:

  • kwas  α-linolenowy (ALA),
  • kwas eikozapentaenowy (EPA),
  • kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Kwasy omgea-6 występują jako:

  • kwas linolowy (LA),
  • kwas γ-linolenowy (GLA),
  • kwas arachidonowy (AA).

Kwasy omgea-9 występują jako:

  • kwas oleinowy.
Kwasy tłuszczowe omega-9 zaliczane są warunkowo do grupy NNKT, ponieważ organizm jest w stanie sam zsyntetyzować te związki, jeśli posiada wystarczającą ilość kwasów omega-3 i omega-6.

Kwasy omega-9 – jaka jest ich rola w organizmie?

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe pełnią bardzo istotne funkcje w organizmie. Są to związki konieczne do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Kwasy tłuszczowe omega-9 mogą być wytwarzane fizjologicznie przez organizm, przy odpowiedniej podaży kwasów omega 3 i omega 6. Warunkowe NNKT omega-9 powodują obniżenie poziomu trójglicerydów oraz całkowitego poziomu cholesterolu, w tym niekorzystnej frakcji tzw. złego cholesterolu LDL. Wpływają w ten sposób ochronnie na serce i układ krążenia oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę. Przypuszcza się, że kwasy omega-9 chronią również przed nowotworami. Kwas oleinowy, będący przedstawicielem tej grupy związków jest kluczowym elementem błony neuronalnej i gromadzi się w mózgu podczas rozwoju płodu. Dodatkowo działa ochronnie na skórę, ograniczając utratę wody, a poprzez działanie przeciwutleniające spowalnia procesy starzenia.

Źródła niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT)

W zależności od rodzaju niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych można wyróżnić różne ich źródła. Kwasy omega-3 występują w dużych ilościach w tłustych rybach morskich, takich jak: makrela, śledź, łosoś, sardynki i sardele. Znajdują się również w olejach: rzepakowym i lnianym oraz migdałach i orzechach włoskich.

Źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6 są rośliny, takie jak awokado, pestki dyni, ziarna słonecznika, sezam, oleje roślinne: kokosowy, arachidowy, kukurydziany, sojowy, z nasion ogórecznika lekarskiego, wiesiołka.

Bogatym źródłem kwasów omega-9 jest oliwa z oliwek oraz tran, czyli olej otrzymywany z wątroby ryb dorszowatych. Dodatkowo w mniejszych ilościach występują w siemieniu lnianym, oleju słonecznikowym i rzepakowym, awokado, migdałach i orzechach ziemnych.

Jak suplementować kwasy omega-9? Cena, dawkowanie

Najczęściej suplementy z kwasami omega-9 występują w postaci preparatów złożonych zawierających również kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które nazywane są w skrócie preparatami omega-3-6-9. Tego typu suplementy diety dostępne są w aptekach w cenach od około 10 do 90 zł. W zależności od zawartości substancji czynnych w jednej kapsułce różne jest ich dawkowanie. Jednak zawsze na opakowaniu lub ulotce producent umieszcza informację o tym, jak należy przyjmować dany preparat, aby był skuteczny i bezpieczny.

Sprawdź, jakie kapsułki z kwasami omega znajdziesz na DOZ.pl

Kwasy omega 3-6-9 zaleca się stosować ok. 15–30 minut przed posiłkiem. Ponadto suplementując „omegę", warto ograniczyć spożycie innych źródeł tłuszczów (masło, tłuste mięsa, oleje) podawanych wraz z codzienną dietą. W przypadku kobiet w ciąży należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed rozpoczęciem przyjmowania kwasów omega-9, ponieważ o ile NNKT kwasy omega-3, a zwłaszcza DHA (kwas dokozaheksaenowy) to rekomendowane suplementy w okresie ciąży, o tyle nie ma takich wskazówek dla kwasów omega-9. Na półkach aptecznych można znaleźć suplementy z kwasami omega 3-6-9 przeznaczone również dla dzieci, których stosowanie wskazane jest powyżej 3. roku życia.

Kosmetolodzy rekomendują również stosowanie kwasów omega nie tylko dojelitowo, ale także powierzchniowo, np. na skórę twarzy. Osoby, które chciałby poprawić stan swojej cery, mogą zawartość olejowej kapsułki, w której zamknięte są kwasy tłuszczowe, wsmarować w skórę podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Takie zabieg jest wskazany szczególnie wówczas, kiedy np. wracamy z wakacji, nasza skóra jest przesuszona i wymaga odżywienia.

  1. E. Kępczyńska i in., Kwasy tłuszczowe, „farmacja.cm.uj.edu.pl” [online], https://farmacja.cm.uj.edu.pl/cm/uploads/2019/12/Kwasy-t%C5%82uszczowe.pdf, [dostęp:] 24.06.2021 r.
  2. Matos Medeiros-de-Moraes I., Omega-9 Oleic Acid, the Main Compound of Olive Oil, Mitigates Inflammation during Experimental Sepsis, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/328935466_Omega-9_Oleic_Acid_the_Main_Compound_of_Olive_Oil_Mitigates_Inflammation_during_Experimental_Sepsis, [dostęp:] 24.06.2021 r.
  3. Hoseinzadeh Z., THE EFFECT OF (OLEIC ACID) OMEGA 9 ON SPATIAL LEARNING IN ADULTS MALE RATS, „researchgate.net” [online],  https://www.researchgate.net/publication/329701847_THE_EFFECT_OF_OLEIC_ACID_OMEGA_9_ON_SPATIAL_LEARNING_IN_ADULTS_MALE_RATS, [dostęp:] 24.06.2021 r.
  4. Salama Z, Increasing omega 6, omega 9 fatty acids and oil contents in black sesame seed by biofertilizer and micronutrients application, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/281962124_Increasing_omega_6_omega_9_fatty_acids_and_oil_contents_in_black_sesame_seed_by_biofertilizer_and_micronutrients_application,  [dostęp:] 24.06.2021 r.
  5. Elbossaty W. F., Clinical Influence of Triple Omega Fatty Acids (Omega-3, 6, 9), „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/329122034_Clinical_Influence_of_Triple_Omega_Fatty_Acids_Omega-3_6_9, [dostęp:] 24.06.2021 r.
  6. G. Gultekin, Impact of Omega-3 and Omega-9 fatty acids enriched total parenteral nutrition on blood chemistry and inflammatory markers in septic patients, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/261923080_Impact_of_Omega-3_and_Omega-9_fatty_acids_enriched_total_parenteral_nutrition_on_blood_chemistry_and_inflammatory_markers_in_septic_patients,  [dostęp:] 24.06.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl