dziecko z siniakiem na czole
Joanna Naczyńska

Guzy, stłuczenia i siniaki – co na nie stosować?

Guzy, stłuczenia, siniaki i obrzęki – jakie środki warto mieć pod ręką, aby urazy goiły się szybciej? Podpowiadamy.

Uprawianie sportu i aktywność fizyczna stała się bardzo powszechną formą spędzania wolnego czasu zamiast spędzania wielu godzin przed ekranami urządzeń elektronicznych. Pracodawcy oferują karty dostępu do obiektów sportowych, aktywność fizyczna jest zdrowa, modna i popularna. W czasie wszystkich tych aktywności możemy przypadkowo doznać urazu. U osób w starszym wieku, u których występują utrudnione poruszanie, słabszy wzrok oraz zaburzenia równowagi spowodowane zażywanymi lekami, również często dochodzi do urazów.

Guzy, stłuczenia i siniaki – jak powstają, czym są?

W miejscu stłuczenia lub uderzenia mogą pojawić się guz, siniak lub obrzęk, może również dojść do przecięcia skóry i krwawienia. Guzy powstają najczęściej na skutek uderzenia w głowę. Guz po uderzeniu jest widoczny jako uwypuklenie na powierzchni kości, które przypomina pestkę awokado, często miejsce uderzenia jest dodatkowo bolesne i zaczerwienione.

Wskutek urazu tkanek miękkich powstają siniaki, które są efektem urazu drobnych naczyń krwionośnych pod skórą i niewielkiego krwawienia podskórnego. Mają kolor fioletowy, który z czasem zmienia się w barwę żółtą.

Na sutek mechanizmu obronnego tkanek otaczających miejsce urazu powstaje dodatkowo obrzęk. Duże nagromadzenie płynu między komórkami ogranicza ruchomość miejsca, które doznało urazu, co zapobiega dalszym urazom.

Domowe sposoby na guzy, stłuczenia i siniaki

Domowe sposoby na guzy, stłuczenia i siniaki to przede wszystkim szybkie zapewnienie schłodzenia miejsca po urazie. Jeżeli doszło do przecięcia skóry i rana krwawi, należy w pierwszej kolejności zatamować krwawienie i zdezynfekować ranę środkiem do odkażania, aby nie doszło do zakażenia. Gojenie miejsca po takim wymaga kilku dni, w tym czasie dobrze jest zastosować dostępne w aptece środki wspomagające gojenie. Jeśli nie doszło do przecięcia skóry, a w miejscu urazu pojawił się guz, należy jak najszybciej przyłożyć zimny okład.

Zimny okład można wykonać, wykorzystując do tego schłodzony kompres żelowy do stosowania na zimno i ciepło lub kostki lodu zawinięte w gazę. Zimny okład zmniejszy obrzęk, zmniejszy drobne podskórne krwawienie i złagodzi ból.

Na drobne guzy, ból i obrzęk po kontuzji szybko pomaga sztuczny lód w formie sprayu, z którego często korzystają sportowcy. Spray chłodzący można nabyć w aptece, niektóre z dostępnych preparatów są również przeznaczone dla dzieci.

Guz powstały na skutek uderzenia powinien stopniowo zmniejszać się i zniknąć całkowicie w ciągu kilku dni.

Jeżeli po uderzeniu w głowę występują dodatkowe objawy, takie jak zawroty głowy, wymioty lub zaburzenia widzenia albo krwawienie z uszu lub nosa, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. W niektórych przypadkach po urazie lub upadku może dojść do wstrząśnienia mózgu lub powstania krwiaka śródczaszkowego, zwłaszcza u osób starszych. Gdy uraz głowy dotyczy dziecka, zawsze należy obserwować dziecko i w razie niepokojących symptomów skonsultować się z lekarzem.

Maści na stłuczenia i siniaki, żele zmniejszające obrzęk – co zwierają?

W aptece dostępne są maści i żele z wyciągiem z arniki górskiej (Arnica montana L.) lub gatunku nieco łatwiejszego w uprawie Arnica chamissonis Less. Surowcem są wysuszone koszyczki kwiatowe arniki lub same kwiaty o właściwościach przeciwzapalnych i antyseptycznych. Arnika działa miejscowo, pobudza ukrwienie naczyń i przyspiesza granulację, co korzystnie wpływa na proces wchłaniania siniaków i drobnych krwiaków po urazach. Część preparatów zawiera dodatkowo wyciąg z nagietka lekarskiego, żywokostu albo dodatek heparyny. Warto dodać, że preparaty z arniką zapobiegają również powstawaniu krwiaków i siniaków po zabiegach medycyny estetycznej, znajdują z tego względu zastosowanie po takich zabiegach jak wypełnienia, modelowanie twarzy lub po podaniu toksyny botulinowej.

Preparaty apteczne z tymi składnikami przeznaczone są dla dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych. Bezpiecznie można je używać do 10 dni, ostrożność powinny zachować osoby chorujące na skazę krwotoczną oraz osoby z alergią na parabeny.

Gdy po urazie pojawia się obrzęk, złagodzi go żel zawierający substancję czynną octanowinian glinu. Składnik ten działa ściągająco, powoduje koagulację białek na powierzchni tkanek, działa również na zakończenia nerwów czuciowych w skórze, minimalizuje obrzęk tkanek, łagodzi bolesność miejsca po urazie i zmniejsza objawy odczynu zapalnego. Octanowinian glinu dostępny jest w aptece również w formie tabletek do przygotowania roztworu, do stosowania na skórę w formie okładów w obrzękach i po stłuczeniach tkanek oraz stawów. Okłady należy stosować w odstępach kilkugodzinnych, a u dzieci w wieku 3–6 lat można zastosować tylko jeden okład w ciągu doby.

Miejscowy stan zapalny po urazach tkanek miękkich lub ścięgien pomoże złagodzić żel o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym zawierający składnik aktywny naproksen. Preparat można stosować u dzieci powyżej 3. roku życia i u osób dorosłych przez kilka dni po urazie.

Jeśli urazy zdarzają się często, warto mieć w lodówce zawsze schłodzony kompres żelowy, gotowy do szybkiego użycia.

Sprawdź na DOZ.pl: Kompresy żelowe.
  1. Profilaktyka urazów wśród osób powyżej 60-go roku życia, pod red. M. Krysińskiej, K. Domosławskiej-Żylińskiej, M. Fronk, H. Marczak, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny 2018
  2. S. Kohlmunzer, Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1998..
  3. E. Mutscheler, Farmakologia i Toksykologia, Wydawnictwo MedPharm,Wrocław 2013.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl