Kobieta trzyma w jednej dłoni tabletkę przeciwbólową, a w drugiej szklankę wody do popicia
Alicja Świątek

Jak działa solpadeina? Kiedy ja stosować i jak dawkować?

Solpadeina jest lekiem przeciwbólowymi przeciwgorączkowym. Występuje w formie kapsułek oraz tabletek dojelitowych i tych, które można rozpuścić w wodzie. Można ją podać osobom, które ukończyły dwunasty rok życia, niemniej nie podczas przeziębienia z zajęciem układu oddechowego. Jak dawkować solpadeinę, czy kobiety w ciąży mogą zażywać lek i z czym nigdy nie łączyć połączenia paracetamolu, fosforanu kodeiny oraz kofeiny? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

Solpadeina jest lekiem zawierającym w swoim składzie: paracetamol, kodeinę i kofeinę. Jej działanie wynika z sumarycznej aktywności tych substancji czynnych. W lecznictwie wykorzystywana jest głównie ze względu na właściwości przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Należy jednak pamiętać, aby była stosowana krótkotrwale, ponieważ ze względu na obecność kodeiny może wykazywać potencjał uzależniający.

Czym jest i jak działa solpadeina?

Solpadeina jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Preparat występuje w postaci kapsułek doustnych i saszetek. Działanie solpadeiny wynika z ze skojarzonego działania trzech substancji czynnych występujących w jej składzie: paracetamolu (łac. Paracetamolum), fosforanu kodeiny (łac. Codeini phosphas) i kofeiny (łac. Coffeinum).

Paracetamol poprzez hamowanie cyklooksygenazy w przemianie kwasu arachidonowego w ośrodkowym układzie nerwowym, powoduje hamowanie syntezy prostaglandyn (wywołują objawy charakterystyczne dla stanu zapalnego, czyli obrzęk, zaczerwienienie i ból), co warunkuje aktywność przeciwbólową oraz przeciwgorączkową. Paracetamol pozbawiony jest działania na agregację płytek krwi.

Kofeina pobudza aktywność w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, zwiększa aktywność przeciwbólową paracetamolu i działa łagodnie moczopędnie.

Kodeina wykazuje łagodne działanie przeciwbólowe. Kodeina wykazuje niewielkie powinowactwo do receptorów opioidowych μ. W wyniku przemian ulega przekształceniu do morfiny, co jest głównym mechanizmem działania przeciwbólowego. Dowiedziono w badaniach, że kodeina w połączeniu z innymi substancjami przeciwbólowymi, jak np. paracetamol przynosi dobre rezultaty w leczeniu ostrego bólu nocyceptywnego (fizjologicznego). Kodeina posiada także łagodne działanie przeciwkaszlowe.

Wskazania do stosowania solpadeiny

Solpadeina jest wskazana do stosowania u dorosłych w poniższych zaburzeniach:

  • ból głowy,
  • ból migrenowy,
  • ból zębów,
  • ból miesiączkowy/menstruacyjny,
  • nerwobóle,
  • bóle reumatyczne,
  • gorączka,
  • przeziębienie, grypa,
  • ból gardła.
Solpadeina znajduje także zastosowanie u młodzieży powyżej 12. roku życia w krótkoterminowym leczeniu ostrego bólu o łagodnym nasileniu, który nie ustępuje po podaniu innych produktów przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub paracetamol.

Czy dzieci mogą stosować solpadeinę?

Solpadeina wskazana jest do stosowania przeciwbólowego u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat, z wyłączeniem leczenia przeziębienia, gdy występują zaburzenia układu oddechowego.  Ze względu na obecność kodeiny, przyjmowanie solpadeiny jest przeciwwskazane u dzieci w wieku poniżej 12. roku życia, ponieważ istnieje zagrożenie wystąpienia toksyczności opioidów.

Ile tabletek solpadeiny można przyjąć na dobę?

Dawkowanie u dorosłych

Solpadeina w dawce 500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny i 30 mg kofeiny stosowana jest u osób dorosłych w jednej lub dwóch dawakach (kapsułka, tabletka, tabletka musująca) do 4 razy na dobę. Wskazane jest stosowanie produktu w najmniejszej skutecznej dawce przez jak najkrótszy czas. Zalecaną dawkę należy stosować nie częściej niż co 4–6 godzin. Maksymalna dawka dobowa solpadeiny wynosi 8 dawek produktu (kapsułka, tabletka, tabletka musująca), co przekłada się następująco na maksymalną zawartość jej składników: 4000 mg paracetamolu, 64 mg kodeiny i 240 mg kofeiny. Nie należy przekraczać zalecanych dawek. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 3 dni. Jeżeli po tym czasie ból nadal nie ustępuje, zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży

U młodzieży powyżej 16. roku życia zalecana jest jednorazowa dawka solpadeiny, która wynosi 1–2 kapsułki. Kolejną dawkę można przyjąć po upływie co najmniej 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa w tej grupie pacjentów wynosi 8 dawek produktu (kapsułka, tabletka, tabletka musująca), co odpowiada 4000 mg paracetamolu, 64 mg kodeiny i 240 mg kofeiny. Dawkę należy obliczyć, odnosząc się do masy ciała (0,5–1 mg/kg w przeliczeniu na kodeinę).

Młodzież w wieku od 12 do 15 lat

Rekomendowana ilość solpadeiny u młodzieży w wieku 12–15 lat wynosi 1 dawkę (500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny i 30 mg kofeiny) produktu (kapsułka, tabletka, tabletka musująca). Kolejną dawkę leku można przyjąć po upływie co najmniej 6 godzin. Maksymalna ilość dobowa solpadeiny dla młodzieży w wieku 12–15 lat wynosi 4 dawki leku (kapsułka, tabletka, tabletka musująca), co odpowiada 2000 mg paracetamolu, 32 mg kodeiny i 120 mg kofeiny. Dawkę należy obliczyć, odnosząc się do masy ciała (0,5–1 mg/kg w przeliczeniu na kodeinę).

Przeciwwskazania do stosowania solpadeiny

Solpadeiny nie należy przyjmować jednocześnie z innymi produktami zawierającymi paracetamol, kodeinę lub kofeinę.

Przeciwwskazania do stosowania solpadeiny:

  • w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku,
  • w okresie ciąży oraz karmienia piersią,
  • u dzieci poniżej 12. roku życia,
  • w depresji oddechowej,
  • w przypadku długotrwałych zaparciach,
  • u pacjentów, u których występuje szybki metabolizm cytochromu P450,
  • u osób uzależnionych od alkoholu,
  • u osób uzależnionych od opioidów,
  • w ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby,
  • w astmie oskrzelowej,
  • podczas terapii oraz w terminie 14 dni po odstawieniu inhibitorów MAO (leki przeciwdepresyjne),
  • u dzieci poniżej 18. roku życia, chorujących na zespół obturacyjnego bezdechu śródsennego, które w ramach leczenia poddawane są tonsilektomi (ekstrakcja migdałka podniebiennego) lub adenoidektomi (ekstrakcja migdałka gardłowego),
  • w objawowym leczeniu przeziębienia u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat z zaburzeniami układu oddechowego.

Skutki uboczne stosowania solpadeiny

W przeprowadzonych badaniach klinicznych działania niepożądane były obserwowane niezbyt często (≥1/1000 do <1/100) i na małej grupie pacjentów.  Rzadko (≥1/10000 do <1/1000) obserwowano alergie (bez obrzęku naczynioruchowego). Bardzo rzadko (<1/10000) po zastosowaniu solpadeiny odnotowano wystąpienie skutków ubocznych, takich jak trombocytopenia; anafilaksja; skurczu oskrzeli u pacjentów uczulonych na aspirynę i inne NLPZ; zaburzenia czynności wątroby; reakcje nadwrażliwości skórnej, w tym wysypki skórne, świąd, pocenie, plamica, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy (przypadki poważnych reakcji skórnych zgłaszano bardzo rzadko); toksyczna nekroliza naskórka; zapalenie skóry indukowane lekami; zespół Stevensa-Johnsona (ZSJ); ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP); sterylny ropomocz (mętny mocz).

Interakcje solpadeiny z innymi lekami

Solpadeina może ulegać interakcjom z niektórymi lekami:

  • leki przeciwzakrzepowe (warfaryna) lub inne z grupy kumaryny,
  • kolestyramina,
  • niektóre leki nasenne, znieczulające, uspokajające (benzodiazepiny), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, fenotiazyny, przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina),
  • ryfampicyna,
  • salicylamid,
  • inhibitory MAO,
  • probenecyd,
  • chloramfenikol,
  • metoklopramid,
  • domperidon,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
  • disulfiram,
  • opioidowe leki przeciwbólowe,
  • leki cholinolityczne,
  • lit,
  • estrogeny i progesteron.
Przyjmowanie solpadeiny, ze względu na obecność paracetamolu może być powodem fałszywych wyników niektórych badań diagnostycznych (np. oznaczanie poziomu glukozy we krwi).

Czy można łączyć solpadeinę z kawą lub alkoholem?

W trakcie przyjmowania solpadeiny należy ograniczyć spożywanie kofeiny (kawa, herbata, napoje energetyczne zawierające kofeinę). Solpadeiny bezwzględnie nie należy łączyć z alkoholem, ponieważ może to prowadzić do ciężkich uszkodzeń wątroby oraz nasilać działanie kodeiny.

Stosowanie solpadeiny w ciąży – czy można?

Solpadeiny, ze względu na zawartość kodeiny bezwzględnie nie należy stosować w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Leku nie należy również stosować w trakcie porodu, ponieważ istnieje ryzyko depresji układu oddechowego u noworodka.

  1. Use of Codeine and Tramadol Products in Breastfeeding Women - Questions and Answers, „fda.gov”   [online], https://www.fda.gov/drugs/postmarket-drug-safety-information-patients-and-providers/use-codeine-and-tramadol-products-breastfeeding-women-questions-and-answers, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  2. G. Koren i In.,  Pharmacogenetics of morphine poisoning in a breastfed neonate of a codeine-prescribed mother, „thelancet.com”  [online],  https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140673606692556/fulltext#%20, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  3. CHPL, Solpadeine, (500 mg + 8 mg + 30 mg), tabletki musujące, „rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl”  [online], https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  4. CHPL, Solpadeine, (500 mg + 8 mg + 30 mg), tabletki, „rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl”  [online], https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  5. CHPL, Solpadeine, (500 mg + 8 mg + 30 mg), kapsułki, „rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl”  [online], https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public, [dostęp:] 03.06. 2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl