suplementy diety wysypane na drewniany stół
Zuzanna Kręcisz

Co to jest honokiol? Właściwości adaptogenu. Z czego wynika jego cena?

Honokiol jest związkiem, który został wyizolowany z kory, szyszek nasiennych i liści drzew rodzaju Magnolia. Dane badań naukowych sugerują, że ma on właściwości uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne oraz przeciwutleniające. Jak właściwie suplementować honokiol? Kto nie powinien zażywać tego związku, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego „poprawiacza humoru”?

Potrzeba utrzymania dobrostanu organizmu powoduje, że stale poszukiwane są nowe substancje poprawiające stan zdrowia, ale niedające jednocześnie działań niepożądanych. Dzięki rozwojowi badań pozyskuje się związki o właściwościach plejotropowych, czyli takich, które działają wielokierunkowo, wpływając na liczne funkcje ludzkiego ciała.

Co to jest honokiol?

Honokiol jest fitozwiązkiem. To cząsteczka występująca i pozyskiwana z roślin. Otrzymywany jest z kory i nasion kilku gatunków magnolii (łac. Magnolia officinalis, obovata i grandiflora), drzew rosnących w stanie dzikim na kontynentach obu Ameryk i w Azji Wschodniej oraz uprawianych głównie w środkowych Chinach.

Pod względem chemicznym honokiol jest polifenolem, który zalicza się do grupy lignanów. Ma niewielką cząsteczkę i wzór chemiczny C18H18O2. Wiele badań wykazało, że posiada działanie plejotropowe, czyli poza główną właściwością ma wiele działań dodatkowych lub działa wielokierunkowo. Dzięki temu, że jest niewielką cząsteczką i jest rozpuszczalny w tłuszczach, ma możliwość przenikania przez błony komórkowe, a także pokonywania bariery krew-mózg.

Honokiol stosowany był w postaci naparów już przez medyków tradycyjnej medycyny Wschodu. Choć nie znano wtedy jego właściwości, zaobserwowano, że przynosi poprawę zdrowia pacjentom po udarach, z bezsennością, problemami trawiennymi, bólami głowy i depresją oraz astmą.

Honokiol – kiedy należy go stosować?

Ze względu na swoje właściwości honokiol – i występujący również w magnolii magnolol – zalicza się do związków o działaniu nootropowym (prokognitywnym), czyli poprawiających pamięć, nastrój, zdolność uczenia i zapamiętywania oraz logicznego myślenia. Drugą właściwością tych maleńkich cząsteczek jest neuroprotekcja, czyli zapobieganie uszkodzeniom i starzeniu się neuronów oraz hamowanie zmian degeneracyjnych. Z tego powodów honokiol może być wskazany jako wsparcie leczenia chorób związanych z układem nerwowym: choroby Alzheimera i innych zmian dementywnych, depresji i zaburzeń lękowych oraz bezsenności. Badania przedkliniczne wskazują na skuteczność honokiolu w łagodzeniu skutków udarów mózgu i zmniejszaniu częstotliwości i nasilenia ataków padaczki. Dowiedziono, że łagodzi on również drażliwość oraz spadek libido w przebiegu menopauzy.

Obecnie prowadzone są liczne badania dotyczące potencjału przeciwnowotworowego honokiolu. Wiadomo, że ma silne właściwości antyoksydacyjne istotne w profilaktyce nowotworów, ale również przyspiesza śmierć komórek raka i hamuje rozwój naczyń krwionośnych w obrębie guzów nowotworowych (angiogeneza).

Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe honokiolu wykorzystuje się w stanach zapalnych układu mięśniowo-stawowego oraz w leczeniu boreliozy i paradontozy. Istnieją doniesienia naukowe, że w badaniach na zwierzętach honokiol i magnolol wykazują skuteczność w leczeniu cukrzycy. Wskazuje się również na właściwości antyarytmiczne honokiolu.

Honokiol a gronkowiec złocisty

Honokiol posiada właściwości przeciwgrzybicze i inne przeciwdrobnoustrojowe. Stosuje się go w terapii zakażenia gronkowcem złocistym. Posiada zdolność niszczenia biofilmu wytwarzanego w celach ochronnych przez bakterię, inaktywuje toksyny bakteryjne, a towarzyszący mu magnolol hamuje wytwarzanie bioflmu. Dodatkowo dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym honokiol może łagodzić świąd i zmiany zapalne na skórze i zmniejszać u chorego lęk i bezsenność wywołane chorobą skóry.

Jakie mogą być skutki uboczne zażywania honokiolu?

Dotychczasowe badania wskazują, że stosowanie honokiolu w dawkach terapeutycznych nie przyniosło żadnych poważnych działań niepożądanych. Pozostaje to jednak nadal w sferze badań, dlatego zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta lub lekarza prowadzącego terapię. Suplementów z honokiolem nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem w połączeniu z lekami nasennymi, uspokajającymi, przeciwdepresyjnymi. Mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Nie należy ich stosować w okresie przed i po operacjach. Preparatów z ekstraktem z magnolii nie powinny stosować kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. W trakcie suplementacji nie należy spożywać alkoholu.

Jak dawkować i gdzie kupić najlepszy suplement z honokiolem?

Kupując suplement z honokiolem, warto wybrać ten, w którym zawartość honokiolu poddano standaryzacji. Producent w sposób czytelny podaje, ile miligramów związku występuje w jednej kapsułce. Dawkowane jest uzależnione od wskazań, wagi pacjenta, nasilenia objawów. Nie należy przekraczać zalecanych przez producenta dawek, chyba że lekarz postanowi inaczej w odniesieniu do konkretnej sytuacji zdrowotnej pacjenta.

  1. J. Kochanowski, Honokiol – potencjalne możliwości zastosowania w chorobach układu nerwowego, „Neurologia Praktyczna” 6/2017.
  2. A. Lesiak, M. Ciążyńska, Wpływ kwasu gamma-linolenowego oraz honokiolu na funkcje skóry, „Forum Dermatologicum” 3(4): 152-156, 2017.
  3. E. Metcalf, Magnolia, WebMD [online] https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/magnolia-uses-and-risks [dostęp:]

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl