Kobieta w pizamie siedzi na łózku, aplikując kosmetyki pielęgnacyjne na twarz
Ewelina Sochacka

Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

  1. Kąpiel i prysznic – pierwszy krok w walce o nawilżoną skórę
  2. Krem nawilżający – kiedy go nakładać?
  3. Czym się kierować, wybierając kosmetyki do suchej skóry?
  4. Ubrania i detergenty do prania mają znaczenie
  5. Prosty sposób na nawilżenie suchej skóry – pij wodę

Aby właściwie pielęgnować suchą skórę i zapobiec nawrotom „suchych placków", dermatolodzy zalecają szereg praktycznych porad dotyczących tego, jak dbać i zabezpieczać skórę przed utratą wilgoci.

Kąpiel i prysznic – pierwszy krok w walce o nawilżoną skórę

Zadbaj o sposób, w jaki bierzesz kąpiel lub prysznic. Począwszy od tak banalnej i z pozoru niepoważnie brzmiącej kwestii jak zamykanie drzwi łazienki, w której podczas mycia się zatrzymujemy wilgoć, po obniżenie temperatury wody czy skrócenie czasu samej kąpieli. Dobrze jest pamiętać także o używaniu do mycia delikatnych, najlepiej bezzapachowych, pozbawionych mocnych środków powierzchniowo czynnych (SLS, SLES, EDTA) żeli, musów, kremów pod prysznic. Być może dobrze będzie włączyć do pielęgnacji dobrej jakości dermokosmetyki, emolienty czy naturalne olejki, które pomogą zatrzymać wilgoć w przesuszającym się naskórku.

Krem nawilżający – kiedy go nakładać?

Po kąpieli koniecznie pamiętaj o bezzwłocznym zadbaniu o skórę – posmaruj ją kremem nawilżającym lub natłuszczającym czy olejkiem do skóry. Maści, kremy i balsamy (po prostu wszelkie środki nawilżające) działają poprzez zatrzymywanie istniejącej wilgoci w skórze. Aby zatrzymać tę bardzo potrzebną wilgoć, musisz zastosować kosmetyk nawilżający w ciągu kilku minut po delikatnym wysuszeniu skóry ręcznikiem. Wbrew pozorom skóra sucha potrzebuje także regularnego złuszczania. Doskonale sprawdzi się w tym celu wykonywanie peelingów drobno- lub gruboziarnistych, dzięki którym zwiększymy skuteczność działania wszelkich kosmetyków stosowanych w kolejnych etapach pielęgnacji. Dobrze jest na lekkie produkty, takie jak np. żel aloesowy, położyć jeszcze jedną warstwę kosmetyku, który będzie miał właściwości okluzyjne – domykające – np. olejek z pestek malin czy olejek jojoba.

EMOLIENTY DO SUCHEJ SKÓRY

OLEJKI DO CERY SUCHEJ

ELEKTROLITY I PREPARATY NAWADNIAJĄCE

Czym się kierować, wybierając kosmetyki do suchej skóry?

Warto dodać, że według niektórych dermatologów czasami lepiej jest użyć maści lub kremu do ciała zamiast balsamu. Wynika to z faktu, że preparaty te bywają skuteczniejsze i mniej drażniące dla skóry niż balsamy.

Poszukaj kremu lub maści, które zawierają jeden lub więcej z następujących składników:

Zrezygnuj z niektórych kosmetyków, jeśli ich skład budzi wątpliwości.

Przestań używać produktów do pielęgnacji skóry, które zawierają poniższe składniki:

  • alkohol (z wyjątkiem środka do dezynfekcji rąk),
  • parabeny, np. butylparaben, benzylparaben, ethylparaben, isobutylparaben, methylparaben, propylparaben,
  • konserwanty,
  • silikony,
  • silne detergenty zawarte w środkach myjących, czyli SLS i SLES, oleje mineralne i parafiny,
  • dodatki perfum,
  • sztuczne barwniki.

Ubrania i detergenty do prania mają znaczenie

Wybierz niedrażniące skóry ubrania i delikatne detergenty do ich prania. Dlaczego? Kiedy skóra jest przesuszona i szorstka, nawet ubrania i detergenty do prania mogą ją dodatkowo podrażniać. Najlepiej nosić odzież bawełnianą czy lnianą. Pod gryzące wełniane swetry staraj się zawsze wkładać miłe dla skóry i przewiewne podkoszulki. Staraj się nie kupować odzieży wykonanej ze sztucznych, chemicznie barwionych tkanin. Wilgotna czy spocona skóra, dodatkowo drażniona włóknami, może wyglądać i mieć się wówczas jeszcze gorzej. Dobrze jest, jeśli detergenty do prania są hipoalergiczne. Jeśli wybierasz inne, staraj się zawsze dodatkowo płukać ubrania w delikatnym płynie do płukania lub w wodzie.

Prosty sposób na nawilżenie suchej skóry – pij wodę

Wiele badań klinicznych potwierdziło, że picie wody wpływa na jakość naszej skóry i na poziom jej nawilżenia. Według badaczy spożywanie już 1 litra dobrej jakości wody mineralnej na dobę przez okres 42 dni zwiększa nawilżenie skóry aż o 14%. Jeśli nie przepadasz za wodą, mogą to być także herbaty ziołowe czy wody smakowe, które przygotujesz samodzielnie w domu. Wystarczy do wody dodać kilka plastrów cytryny czy pomarańczy i kilka listków mięty. Zatrzymanie wilgoci w skórze zaczyna się od tego, że ta wilgoć musi się w niej znaleźć. Najprostszy sposób, aby zacząć dbać o suchą skórę, to zapewnić sobie odpowiednią ilość spożywanych płynów dziennie. Pielęgnacja od zewnątrz to kolejny krok.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Domowe sposoby na „brudne” łokcie i kolana – jak pozbyć się problemu rogowaciejącej skóry?

    Jak poradzić sobie z suchą skórą na łokciach i kolanach? To pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych na forach internetowych związanych z pielęgnacją ciała i kosmetykami do tego przeznaczonymi. Istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować w trosce o przesuszoną skórę. Z pewnością i przede wszystkim należy skupić się nie na samym skutku, czyli ciemnych łokciach i kolanach, ale na przyczynie tej przypadłości, którą może być cukrzyca, jak i niedoczynność tarczycy. Pielęgnacja natomiast powinna być systematyczna i przemyślana. 

  • Olej kokosowy - właściwości i zastosowanie

    Olej kokosowy, zwany również masłem kokosowym lub tłuszczem kokosowym to olej roślinny otrzymywany w wyniku tłoczenia i rozgrzania kopry, czyli twardego miąższu orzechów palmy kokosowej (Cocos nucifera). Najzdrowszym i najbardziej wartościowym pod kątem składu i właściwości olejem kokosowym jest zdecydowanie olej kokosowy tłoczony na zimno (nierafinowany), zawiera on bowiem w sobie najwięcej substancji odżywczych. W temperaturze do 26 stopni C olej zachowuje postać stałą, charakteryzując się przy tym białą barwą, natomiast w wyższej temperaturze staje się płynny i przybiera żółty odcień.

  • Olej lniany – jak go używać do celów kosmetycznych?

    Olej lniany wyjątkowo korzystnie wpływa na urodę. W celu pielęgnacji możesz stosować go jako element diety oraz zewnętrznie – jako kosmetyk. Wyjaśniamy fenomen oleju lnianego i jego zastosowanie w kosmetyce.

  • Olej różany w kosmetyce – właściwości i zastosowanie olejku różanego

    Róża to królowa kwiatów, symbol piękna, zmysłowości i miłości. Od starożytności stosowana nie tylko w celach leczniczych, ale również pielęgnacyjnych. W kosmetologii najczęściej jest wykorzystywana do produkcji olejku eterycznego i oleju różanego. Te dwa półprodukty służą do wytwarzania takich preparatów jak perfumy, woda różana, mydła czy kremy.

  • Testy potrójne na RSV, COVID i grypę – jak je wykonać?

    Wraz z początkiem jesieni wkraczamy w sezon infekcji. Jeśli czujesz, że „coś cię bierze”, i zastanawiasz się, czy to grypa, COVID-19, a może RSV, pamiętaj, że test różnicujący możesz wykonać samodzielnie bez wychodzenia z domu. Domowe testy diagnostyczne combo to wygodne i szybkie rozwiązanie. Dowiedz się, jak samodzielnie zinterpretować wyniki testu i co robić w zależności od otrzymanego rezultatu.

  • Małe dawki izotretynoiny skuteczne w leczeniu trądziku różowatego

    Według badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology” już niewielkie dawki izotretynoiny, leku zbliżonego swoją budową do witaminy A, mogą być skuteczne w leczeniu trądziku różowatego (łac. acne rosacea).

  • WHO zatwierdziło szczepionkę na małpią ospę (mpox). Gdzie trafi pierwszy pakiet?

    Pakiet wsparcia w postaci szczepionek, testów diagnostycznych i leków trafi do regionu najbardziej zagrożonego małpią ospą, czyli do Afryki, a w szczególności do Demokratycznej Republiki Konga. Szczepionki właśnie zostały zaaprobowane przez WHO. Co to oznacza?

  • Infolinia NFZ i recepty farmaceutyczne dla pacjentów z terenów powodzi

    NFZ uruchomił specjalną, bezpłatną infolinię (800 190 590), pod którą każdy pacjent z terenów objętych powodzią, otrzyma pomoc. Wprowadzono także inne ułatwienia w tym receptę farmaceutyczną, które obowiązują w trakcie stanu klęski żywiołowej na południu Polski.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl