Kolagen
Zuzanna Kręcisz

Jak działa kolagen do picia? Czy warto go stosować? Skutki uboczne

Kolagen do picia to forma hydrolizowanego kolagenu, która jest przeznaczona do przyjmowania doustnego. Występuje w postaci gotowego do spożycia płynu w butelkach, shotów, a także jako rozpuszczalny w wodzie proszek. Czy picie kolagenu ma jakieś skutki uboczne? Dlaczego apteka jest najlepszym miejscem, w którym można kupić kolagen do picia?

Kolagen jest białkiem tkanki łącznej i stanowi około jedną trzecią wszystkich białek organizmu. Jego cząsteczka zbudowana jest z łańcuchów aminokwasów (m.in. glicyny, proliny, hydroksyproliny). Jego synteza odbywa się w fibroblastach (najliczniejsze komórki tkanki łącznej) przy udziale żelaza, witaminy C, miedzi i cynku. Kolagen ma wiele funkcji, do których zaliczono chociażby utrzymanie odpowiedniej struktury i elastyczności stawów, ścięgien, mięśni, skóry, włosów i paznokci.

Czym jest kolagen do picia?

Kolagen do picia jest tzw. nutraceutykiem, czyli substancją uważaną za żywność lub część żywności, która podczas suplementacji przynosi korzyści zdrowotne. Nie jest lekiem, ale może regulować funkcje metaboliczne organizmu. Dostarczanie związków zawartych w pożywieniu skutkuje tym, że odżywiamy i wywieramy korzystny wpływ na ciało zarówno w profilaktyce, jak i w terapii wielu schorzeń. 

Dotychczas zidentyfikowano 29 typów kolagenu, spośród których typ I, II i III stanowią 90% całej puli kolagenu u człowieka. W skórze dominuje kolagen typu I (80%), a typ II stanowi 90% kolagenu chrząstek stawowych.

Hydrolizowany kolagen do picia swoje właściwości zawdzięcza niewielkim peptydom, które są aktywne biologicznie i łatwo przyswajalne przez organizm. Pobudza fibroblasty do produkcji endogennego kolagenu, odżywia (dostarcza aminokwasów kolagenotwórczych) i spowalnia procesy degeneracji. Wskazuje się, że peptydy kolagenowe do picia wpływają na zwiększenie syntezy kwasu hialuronowego oraz glikozoaminoglikanów – glukozaminy i chondroityny. Łagodzą również stres oksydacyjny – uszkadzanie komórek przez wolne rodniki. Dzięki regularnemu stosowaniu kolagenu do picia można liczyć na bardziej promienną, gładką i nawilżoną skórę, poprawę owalu twarzy, uśmiech bez zmarszczek oraz zwinne ruchy bez bólu i „skrzypiących” stawów.

Jaki kolagen do picia wybrać? Który jest najlepszy?

Forma płynna kolagenu charakteryzuje się dobrą przyswajalnością. Do wyboru mamy kolagen wołowy, wieprzowy lub rybi. W sprzedaży dostępne są preparaty kolagenowe w proszku i saszetkach do rozpuszczania w wodzie, o pysznych owocowych smakach, a także kolagen w płynie – w shotach lub zamknięty w butelkach chroniących zawartość przed dostępem światła. Spośród form do picia niekwestionowanym liderem są shoty. Czysty kolagen w płynie w postaci kolagenowych shotów to gotowa, optymalna dawka, której nie trzeba odmierzać i używać dodatkowych akcesoriów. To także gwarancja precyzyjnego podania właściwej dawki. Shoty to również wygoda, jeśli mówimy o przechowywaniu i transporcie, oraz dyskretna, nowoczesna i skoncentrowana forma preparatu, zamknięta w małej objętości płynu. Nie ma wielu dowodów naukowych na to, który z kolagenów jest najlepszy, niektóre źródła wskazują na ten pochodzący od ryb, niemniej wielu autorów uważa, że potrzeba większej liczby badań.

Kolagen do picia — na jakie efekty można liczyć?

Wraz z wiekiem stopniowo tracimy zdolność do naturalnej syntezy i procesów naprawczych kolagenu. Pod wpływem różnych czynników, takich jak promieniowanie UV, stres oksydacyjny, choroby zwyrodnieniowe, nadmierna aktywność fizyczna, zaburzenia hormonalne, urazy, oparzenia, implanty, niedobory witamin i minerałów, dym papierosowy, wysoki poziom cukru, zachodzą procesy fragmentacji i degradacji, a co za tym idzie – włókna kolagenowe ulegają ścieńczeniu i sztywnieją. Przestają pełnić swoje funkcje strukturalne i ochronne. Skóra staje się mało elastyczna i sucha, pojawiają się zmarszczki, osłabiają się również mięśnie twarzy. Zmniejsza się ruchomość stawów, zdolność do regeneracji po urazach, spowalniają się procesy gojenia, pojawiają się zmiany zanikowe w obrębie skóry, ścięgien, chrząstek.

Badania przeprowadzone na grupie ponad 1000 osób, w której zdecydowaną większość stanowiły kobiety, dowiodły, że stosowanie peptydów kolagenu w postaci suplementów diety może spowolnić starzenie się skóry, zmniejszyć zmarszczki, poprawić nawilżenie i elastyczność skóry. Cera jest wygładzona i rozświetlona. Szybciej goją się mikrourazy i zmniejszają się stany zapalne stawów, chrząstek, ścięgien, mięśni i skóry. Na skutek poprawy przepływu krwi w naczyniach krwionośnych zwiększa się dotlenienie tkanek, zmniejszają się zasinienia i znika szary koloryt cery. Korzystne efekty zaobserwowano również w wyglądzie włosów i paznokci, które stały się mniej szorstkie, kruche i łamliwe. Jakie są efekty przyjmowania kolagenu do picia? Najważniejszym jest zdrowie i dobra kondycja skóry, włosów, paznokci, a także dobrze funkcjonujący układ ruchu oraz płynące z nich zadowolenie, promienny uśmiech czy pewność siebie.

Jak długo stosować kolagen do picia?

Według doniesień naukowych czas potrzebny do tego, aby opóźnić procesy starzenia skóry, to okres około trzech miesięcy. Co istotne, rezultaty systematycznego przyjmowania dobrego kolagenowego suplementu diety do picia, przy zachowaniu wysokiej dawki, utrzymywały się do czterech tygodni od zakończenia suplementacji. Dowiedziono również, że kolagen do picia o wyższej zawartości dipeptydów – prolyl-hydroksyproliny oraz hydroksyprolina-glicyny – działał szybciej, co potwierdzono przy pomocy precyzyjnej, specjalistycznej aparatury już po miesiącu od rozpoczęcia stosowania.

Długość kuracji jest uzależniona od potrzeb i stanu zdrowia oraz od wieku organizmu. Po urazie może wystarczyć kuracja trwająca trzy miesiące. Jednak jeśli badania poziomu żelaza wskazują na jego niedobór, zdiagnozowano u nas zaburzenia hormonalne czy też przekroczyliśmy 40. rok życia, wówczas najlepiej jest stosować kolagen do picia stale lub w cyklach kilka razy w ciągu roku.

Czy kolagen do picia jest bezpieczny?

Kolagen do picia jako preparat stosowany w formie suplementów diety na włosy, skórę i paznokcie jest bezpieczny, a potwierdzają to badania. Hydrolizaty kolagenu (peptydy kolagenowe do picia) są zgodne biologicznie z tkankami ludzkimi, takimi jak skóra, chrząstki, ścięgna i kości. Są również nietoksyczne. Bezpieczeństwo hydrolizowanego kolagenu potwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Komisja Europejska (Dyrekcja Generalna ds. Ochrony Zdrowia i Konsumentów).

Gdzie kupić kolagen do picia, by był bezpieczny? Dobrym wyborem jest np. apteka lub miejsca z zapleczem farmaceutycznym, które gwarantują właściwe warunki przechowywania i transportu oraz oferują preparaty o pewnym składzie i właściwej dawce.

Picie kolagenu – skutki uboczne

Według doniesień naukowych stosowanie kolagenu do picia nie powoduje negatywnych skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, że osoby chorujące przewlekle powinny zawsze zapytać lekarza, czy mogą stosować jakikolwiek lek, suplement lub inny preparat taki jak kolagen do picia na zmarszczki, włosy i cerę. Kluczowe dla bezpieczeństwa kuracji peptydami kolagenowymi jest przestrzeganie zaleceń producenta odnośnie dawkowania oraz wybór preparatu renomowanej firmy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl