Kobieta w ciąży otwiera opakowanie tabletek antykoncepcyjnych
Julia Lisowska

Antykoncepcja w ciąży – czy należy ją stosować?

Antykoncepcja i ciąża są tematami wzajemnie się wykluczającymi, ponieważ z założenia stosowanie metod antykoncepcyjnych ma zapobiegać nieplanowanemu zapłodnieniu. Zdarza się jednak, że pomimo korzystania ze środków zabezpieczających kobieta zajdzie w ciążę.

  1. Antykoncepcja i jej skuteczność
  2. Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – czy są szkodliwe?
  3. Czy tabletki antykoncepcyjne mają działanie poronne?
  4. Skutki brania tabletek antykoncepcyjnych podczas ciąży – czy należy je stosować?
  5. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Zajście w ciążę pomimo stosowania antykoncepcji może być wynikiem błędów czy zaniedbań ze strony pacjentki, ale wpływać mogą na to też inne czynniki, takie jak otyłość (obniża skuteczność pierścieni, plastrów i tabletek), wymioty (najczęściej szybko po zażyciu tabletki, co uniemożliwia wchłonięcie się hormonów), infekcje oraz przyjmowanie innych leków – antybiotyków, środków przeciwpadaczkowych lub leków psychotycznych, które wchodzą w interakcje.

Antykoncepcja i jej skuteczność

Warto zaznaczyć też, że oprócz wstrzemięźliwości seksualnej żadna inna metoda antykoncepcyjna nie ma stuprocentowej efektywności, a ryzyko wystąpienia nieplanowanej ciąży określa się za pomocą tzw. wskaźnika Pearla, czyli liczby niepożądanych ciąż, do których doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok. Konkluzja jest więc taka, że ciąża przy tabletkach antykoncepcyjnych może się zdarzyć. Z tego powodu, gdy pacjentka wysunie podejrzenie, że mogło dojść do poczęcia, pierwszym krokiem powinno być wykonanie testu paskowego (ogólnodostępnego w aptekach, drogeriach), a następnie wizyta u lekarza ginekologa.

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża to przedmiot wielu dyskusji, wokół którego zaczęło krążyć wiele mitów. Najczęstszym z nich jest twierdzenie, że przyjmowanie hormonów powoduje problemy z donoszeniem ciąży oraz obniża płodność kobiety. Obecnie dostępne są produkty najnowszych generacji, które zmniejszają to ryzyko do minimum. Ponadto obniżona zdolność do poczęcia prawdopodobnie wiąże się z długotrwałym przyjmowaniem tabletek, co z kolei jest fizjologiczną przyczyną zmniejszającej się płodności, czyli zaawansowany wiek. Innym mitem jest także przekonanie, że pigułki hormonalne powodują wady u płodu. W tym aspekcie nie ma oficjalnych danych medycznych wykazujących negatywny wpływ na płód.

Środki antykoncepcyjne – sprawdź na DOZ.pl

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – czy są szkodliwe?

Generalnie trudno jest znaleźć jasne dowody, które potwierdzałyby szkodliwość stosowania tabletek antykoncepcyjnych w trakcie ciąży. W latach 80. i 90. przeprowadzono kilka badań, które sugerowały wpływ zażycia pigułek doustnych na organogenezę u płodu (i w efekcie powstanie zaburzeń rozwoju, takich jak malformacje kończyn, nerek czy przełyku), jednak obecnie nie ma potwierdzenia tych tez w literaturze medycznej i prawdopodobnie wyniki ówczesnych badań były związane z długim czasem przyjmowania tabletek hormonalnych i utrzymywaniem się wysokich poziomów hormonów we krwi matek.

Z powodu ogólnej niepewności co do relacji między ciążą a tabletkami antykoncepcyjnymi lekarze ginekolodzy odradzają ich przyjmowanie, ponieważ nie są znane długofalowe skutki brania tabletek antykoncepcyjnych podczas ciąży. W praktyce klinicznej zaobserwowano jedynie, że u kobiet stosujących kurację tabletkami częściej występowała ciąża mnoga, co można wytłumaczyć zwiększoną płodnością pacjentek przez przyjmowane hormony.

Czy tabletki antykoncepcyjne mają działanie poronne?

Środki hormonalne działają na cykl miesiączkowy u kobiety, czyli hamują owulację i zmieniają charakter śluzu szyjkowego, co zapobiega zapłodnieniu. Z racji tego, że nie wpływają na implantację czy powstanie zarodka, nie działają też poronnie. Ponadto nie udowodniono wpływu embriotoksycznego lub teratogennego na płód, co również oznacza, że nie prowadzą do poronienia.

Skutki brania tabletek antykoncepcyjnych podczas ciąży – czy należy je stosować?

Zdarza się, że kobieta nie zdaje sobie sprawy, że jest w ciąży i kontynuuje przyjmowanie pigułek. Wynika to z tego, że na początku oznaki ciąży mogą być niejednoznaczne lub trudne do zaobserwowania, ale w przypadku gdy dany objaw wzbudzi podejrzenie, lepiej jest zaprzestać stosowania. Zalecane jest to także przez producentów środków antykoncepcyjnych, którzy w przeciwwskazaniach do stosowania ich produktów na pierwszym miejscu wymieniają właśnie ciążę.

Zarodek w okresie rozwoju w łonie matki jest szczególnie wrażliwy na jakiekolwiek czynniki zewnętrzne, dlatego lekarze zalecają odstawienie większości leków stosowanych przez matkę, w tym środków hormonalnych, ponieważ substancje chemiczne mogą negatywnie wpływać na rokowanie rozwoju ciąży i dziecka. W dodatku istnieje teoretycznie ryzyko feminizacji płodów męskich. Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych powinna być planowana minimum po 2-3 miesiącach przerwy od kuracji, ponieważ podczas tego okresu reguluje się zdolność owulacji i powraca płodność kobiety.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Jak rozpoznać ciążę, biorąc tabletki antykoncepcyjne? To jedno z częstszych pytań, które pacjentki zadają lekarzowi. Kluczem jest uważna obserwacja organizmu – każdy nowy objaw powinien nawracać albo równolegle współwystępować z innymi symptomami.

Poczytaj więcej o pierwszych objawach ciąży na DOZ.pl

Jak już zostało wspomniane, żadna z metod antykoncepcyjnych nie gwarantuje stuprocentowego zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Pierwszym, zwracającym uwagę sygnałem jest brak krwawienia z odstawienia (w takim przypadku należy niezwłocznie wykonać test ciążowy). Inne objawy ciąży przy tabletkach antykoncepcyjnych nie różnią się od zwykłych symptomów, dlatego też kobieta może zauważyć szereg dolegliwości, takich jak:

  • tkliwość piersi, powiększenie rozmiaru biustu,
  • bóle podbrzusza i okolicy lędźwiowej,
  • wrażliwość na zapachy,
  • nudności i wymioty,
  • zgaga,
  • wzmożone wydzielanie śluzu z pochwy,
  • nadmierna senność i zmęczenie,
  • wahania apetytu, częste tzw. „zachcianki”,
  • zmienny nastrój,
  • wzrost temperatury ciała.
  1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020.
  2. R. Dębski, Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży, Ginekologia Polska 2007, 78.
  3. K. Meisenbacher, Antykoncepcja – metody, zastosowanie, poradnictwo, MedPharm, 2008.
  4. K. Szczechowiak i in., Rola diety w doustnej antykoncepcji hormonalnej, [online] https://journals.viamedica.pl/sexual_and_mental_health/article/view/88-94/38195 [dostęp: 16.06.2023].
  5. G. Gałuszka i in., Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej, [online] http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/Gałuszka_g1-3.pdf [dostęp: 16.06.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

    Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Naukowcy wiedzą, czemu antykoncepcja hormonalna wywołuje wahania nastroju

    Tabletki antykoncepcyjne są w powszechnym użyciu od kilkudziesięciu lat, a dzięki szeregowi badań i modyfikacji mogą być przyjmowane w pełni bezpiecznie przez wiele lat. Osobną kwestią są jednak skutki uboczne, które wywołują u niektórych kobiet. Jednym z działań niepożądanych są wahania nastroju, jednak do tej pory nie było jasne, w jaki sposób przyjmowanie pigułek hormonalnych wpływa na samopoczucie kobiet. Jak się okazuje, kluczem do zrozumienia tego mechanizmu jest oksytocyna. 

  • Antykoncepcja hormonalna. Plastry antykoncepcyjne - wady i zalety

    Plastry antykoncepcyjne zaliczane są do nowoczesnych metod antykoncepcji dla kobiet. Łatwość i prostota stosowania sprawiły, że w krótkim czasie zyskały ogromną popularność. Jak każdy środek hormonalny mają swoje zalety i wady, które należy brać pod uwagę, wybierając dla siebie odpowiednią metodę antykoncepcyjną. 

  • Jednoskładnikowa pigułka nowej generacji – kto powinien ją stosować?

    Jednoskładnikowa antykoncepcja bez estrogenu to nowoczesna, skuteczna i wysoce bezpieczna forma antykoncepcji hormonalnej Palenie papierosów, przypadki zakrzepicy w rodzinie, częste podróże, siedzący tryb życia, wielogodzinna praca przy komputerze, bóle głowy o charakterze migrenowym, karmienie piersią, choroby przewlekle – to niektóre z czynników ryzyka, o których należy powiedzieć lekarzowi podczas wywiadu przy doborze antykoncepcji hormonalnej. Jak każdy lek, może ona powodować działania niepożądane. Niektóre z nich są związane z obecnością estrogenów i dlatego w przypadku wielu kobiet bezpieczną opcją może być antykoncepcja jednoskładnikowa nowej generacji, niezawierająca tego hormonu.  

  • Otyłość jedną z przyczyn nieskuteczności antykoncepcji awaryjnej

    Antykoncepcja awaryjna, popularnie nazywana tabletką „dzień po”, skutecznie zapobiega ciąży po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Jednak czasami, nawet mimo prawidłowego zastosowania, zawodzi. Stąd identyfikacja czynników wpływających na efektywność antykoncepcji awaryjnej stała się przedmiotem wielu badań. Dziś dzięki nim wiadomo, że otyłość jest jednym z nich.

  • 5 sposobów na zwiększenie libido

    Ochota na seks nie jest stała. Wpływa na nią wiele czynników, od błahych po poważniejsze. Co jednak robić, gdy libido staje się niepokojąco niskie? Skuteczne rozwiązania problemu oferuje współczesna nauka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl