Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?
Alicja Świątek

Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

 

  1. Co to jest alantoina? Jakie ma właściwości?
  2. Alantoina – właściwości. Jak działa na skórę i w czym można ją znaleźć?
  3. Kiedy nie powinno się stosować alantoiny?
  4. Alantoina – przeciwwskazania. Kiedy nie należy jej stosować?
  5. Alantoina – skutki uboczne stosowania
  6. Jak wybrać najlepszy preparat z alantoiną? Jak przechowywać w domu taki kosmetyk lub lek?

Co to jest alantoina? Jakie ma właściwości?

Alantoina jest pochodną puryny, należącą do grupy związków będących pochodnymi mocznika – ureidów. Występuje w surowcach roślinnych, takich jak kłącze i korzenie żywokostu lekarskiego, nawrotu lekarskiego, lukrecji gładkiej, nostrzyku lekarskiego czy nasiona soi zwyczajnej.

Alantoina – jak działa na skórę i w czym można ją znaleźć?

Alantoina charakteryzuje się szerokim spektrum działania, a jej korzystny wpływ na skórę i organizm człowieka został dowiedziony w licznych badaniach. Kosmetyki i leki z alantoiną wykazują działanie regenerujące, nawilżające, wspomagające gojenie się ran i proliferację komórek naskórka. Alantoina wykorzystywana jest w produktach do pielęgnacji skóry i włosów – zwłaszcza w kremach i balsamach łagodzących, nawilżających i regenerujących skórę podrażnioną i wrażliwą.

Produkty zawierające ekstrakty roślinne bogate w alantoinę stymulują procesy obronne organizmu oraz prowadzą do wzrostu poziomu neutrofili i granulocytów obojętnochłonnych. Alantoina aplikowana na skórę działa zmiękczająco, nawilżająco, złuszczająco, osłaniająco. Pobudza procesy regeneracyjne komórek skóry, wzrost nowej tkanki, gojenie ran i owrzodzeń oraz wspomaga proliferację komórek.

Wskazuje się, że poziom alantoiny w organizmie może świadczyć o poziomie stresu oksydacyjnego. Dowiedziono, że alantoina wnika w skórę pomimo hydrofilowego charakteru (powinowactwo do wody, wodolubność).

Alantoina stosowana w produktach nakładanych na skórę wspomaga łagodzenie objawów zapalenia, takich jak:

  • zaczerwienienie,
  • obrzęk,
  • wzrost temperatury.

Mechanizm działania przeciwzapalnego związany jest ze zwiększeniem liczby neutrofili uczestniczących w przeciwbakteryjnych mechanizmach obronnych, z obkurczaniem naczyń krwionośnych i z łagodzeniem zaczerwienienia oraz opuchlizny skóry.

Alantoina znajduje się w produktach przeznaczonych do pielęgnacji i leczenia:

Alantoina występuje w preparatach wykorzystywanych do łagodzenia objawów schorzeń skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, nadmiernie sucha skóra. Zatrzymuje wodę w warstwie rogowej skóry, uelastycznia ją i powoduje jej zmiękczenie, co prowadzi do niwelowania uczucia suchej skóry. Dowiedziono, że już niewielki dodatek alantoiny (0,075%) do antyperspirantów ze związkami chloru oraz w środkach myjących (0,1–0,2%) ogranicza ich działanie drażniące na skórę. Pochodne alantoiny, jak alantoinian chlorohydroksyglinowy i alantoinian dihydroksyglinowy, są składnikami antyperspirantów. Związki te zmniejszają wydzielanie potu, hamują rozwój drobnoustrojów, ograniczają podrażnienia (np. po goleniu) oraz stany zapalne, a także działają regenerująco oraz ściągająco na skórę. Sole alantoiny dodawane są do produktów do cery tłustej, przeciwtrądzikowych, preparatów do golenia oraz wyrobów odświeżających do ust. Nierozpuszczalne w wodzie związki alantoiny i wodorotlenku glinu znajdują zastosowanie w pudrach i zasypkach.

Kremy po goleniu z dodatkiem alantoiny łagodzą podrażnienia oraz regenerują skórę po goleniu i depilacji. Alantoina wspomaga regenerację popękanej skóry dłoni, dlatego jest częstym składnikiem kremów do rąk. Występuje także w kremach do stóp, ponieważ przyspiesza gojenie popękanej i szorstkiej skóry stóp oraz wspomaga usuwanie zrogowaciałego naskórka, ogranicza pocenie oraz łagodzi podrażnienia. Alantoina łagodzi zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry poparzonej słońcem, dlatego jest często dodawana do kremów po opalaniu oraz na poparzenia. Składnik ten wygładza włosy, ułatwia ich rozczesywanie oraz wspomaga regenerację podrażnionej skóry głowy, dlatego można go często znaleźć w składzie odżywek, masek i innych produktów pielęgnacyjnych do włosów i skóry głowy.

Kiedy nie powinno się stosować alantoiny?

Produktów z alantoiną nie należy stosować w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jakikolwiek składnik preparatu. Niewskazane jest aplikowanie kosmetyków z alantoiną do oczu oraz na skórę z wysiękiem lub ciężkim stanem zapalnym.

Alantoina – przeciwwskazania. Kiedy nie należy jej stosować?

Alantoina charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem stosowania oraz kompatybilnością z innymi składnikami kosmetycznymi i farmaceutycznymi. Brak jest danych dotyczących jej toksyczności czy przypadków wystąpienia działań niepożądanych po jej użyciu, dlatego znajduje zastosowanie w preparatach dla skóry bardzo wrażliwej oraz w produktach pielęgnacyjnych dla niemowląt.

Alantoina – skutki uboczne stosowania

Preparaty z alantoiną są bardzo dobrze tolerowane. Jednak – jak w przypadku każdego produktu – mogą wystąpić osobnicze reakcje nadwrażliwości na substancję czynną lub substancje pomocnicze występujące w produkcie kosmetycznym.

Jak wybrać najlepszy preparat z alantoiną? Jak przechowywać w domu taki kosmetyk lub lek?

Wybierając preparat z alantoiną, warto poradzić się farmaceuty, ponieważ w zależności od innych dodatkowych substancji zawartych w produkcie może mieć on różne przeznaczenie. Lek z alantoiną najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu bez narażenia na działanie promieni słonecznych. W zależności od produktu czas przydatności po otwarciu może być różny. Warto zapoznać się z dołączoną ulotką lub zaleceniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu.

  1. J. Arct, Alantoina – działanie i wykorzystanie kosmetyczne, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/301342130_Alantoina_-_dzialanie_i_wykorzystanie_kosmetyczne [dostęp:] 9.06.2023.
  2. V. Shestopalov, Biological functions of allantoin, link.springer.com [online] https://link.springer.com/article/10.1134/S1062359006050037 [dostęp:] 9.06.2023.
  3. H. Takagi i in., Allantoin, a stress-related purine metabolite, can activate jasmonate signaling in a MYC2-regulated and abscisic acid-dependent manner, academic.oup.com [online] https://academic.oup.com/jxb/article/67/8/2519/2885177?login=false [dostęp:] 9.06.2023.
  4. S. Yardim-Akaydin i in., Oxidation of Uric Acid in Rheumatoid Arthritis: Is Allantoin a Marker of Oxidative Stress?, tandfonline.com [online] https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10715760410001694044 [dostęp:] 9.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl