Młoda sportsmenka szykuje koktajl z kolagenem
Joanna Orzeł

Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  1. Jaki wpływ ma kolagen na stawy sportowców?
  2. Czy suplementacja kolagenem u sportowców powinna być stała?
  3. Kolagen na stawy wołowy czy rybi – który wybrać?
  4. Ile kolagenu dziennie powinien przyjmować sportowiec?
  5. W jakim czasie widać efekty suplementacji kolagenem?

Jaki wpływ ma kolagen na stawy sportowców?

Z dostępnych badań naukowych prowadzonych na grupach sportowców wiadomo, że odpowiednio suplementowany kolagen ma znaczący wpływ na zdrowie ich stawów. To białko budulcowe ma właściwości wspierające strukturę i funkcjonowanie tkanek łącznych, takich jak chrząstki, ścięgna czy więzadła, które w przypadku zwiększonej aktywności fizycznej są szczególnie obciążane i narażone na urazy. Poniżej wymieniamy kilka aspektów, w których kolagen przychodzi w sukurs zdrowiu i kondycji sportowców.

  1. Wzmacnia chrząstki stawowe, których jest głównym składnikiem. Chrząstki sportowców, będące amortyzatorami między kośćmi w stawach, są regularnie obciążane na skutek intensywnych ćwiczeń. Suplementacja kolagenem może wspierać ich regenerację i odbudowę.
  2. Redukuje ból stawów będący efektem intensywnych treningów. Dzieje się tak, ponieważ kolagen wpływa na procesy regeneracji tkanek, naprawy mikrourazów i łagodzenia stanów zapalnych powstających w tkankach po zwiększonej aktywności fizycznej.
  3. Zwiększa ruchomość i elastyczność stawów dzięki wspieraniu produkcji mazi stawowej, która pełni funkcję smarowidła wpływającego na funkcjonalność i mobilność stawów.
  4. Chroni przed urazami, ponieważ wspomaga strukturalną integralność ścięgien i więzadeł stabilizujących stawy. Tym samym odpowiednia suplementacja kolagenem może obniżyć prawdopodobieństwo częstych wśród sportowców urazów takich jak skręcenia i nadwyrężenia.

Czy sportowcy szybciej zużywają kolagen?

Wyniki badań opublikowane w periodykach naukowych wskazują, że intensywna aktywność fizyczna i regularne treningi mogą prowadzić do szybszej degradacji kolagenu w organizmie. Przyczynami większego zapotrzebowania na kolagen u sportowców są obciążenia stawów i wzmożona potrzeba ich regeneracji. Kolejny czynnik to występowanie stresu oksydacyjnego po odbytym treningu. Powstające wówczas wolne rodniki mają tendencję do degradacji białek – w tym kolagenu – które organizm musi odbudować, by powrócić do początkowej sprawności.

Sprawdź ofertę kolagenu Salvitis na DOZ.pl

Czy suplementacja kolagenem u sportowców powinna być stała?

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, można śmiało wnioskować, że sportowcy powinni rozpatrywać suplementację kolagenu. Oczywiście włączenie odpowiednich suplementów kolagenu powinno być połączone z dobraniem wsparcia antyoksydacyjnego oraz zbilansowanej diety dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Dokonanie właściwych wyborów powinno być konsultowane przez specjalistów dietetyki lub medycyny sportowej.

Kolagen na stawy wołowy czy rybi – który wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety zawierających kolagen. Ważne jest, by wybrać ten, który odpowiada indywidualnym potrzebom sportowca. Obok dodatkowych składników (witamin takich jak witamina C, antyoksydantów czy mikroelementów) proponowanych przez producentów ważne jest także źródło samego kolagenu. To białko budulcowe pozyskiwane jest z materiałów odzwierzęcych – np. z ryb (kolagen rybi) lub z wołowiny (kolagen wołowy).

Wybór między kolagenem rybim a wołowym zależy od kilku czynników, w tym od indywidualnych preferencji, specyficznych potrzeb zdrowotnych oraz reakcji organizmu na dany typ kolagenu.

Kolagen rybi zawiera wysokie stężenia glicyny, proliny i hydroksyproliny, czyli aminokwasów kluczowych dla zdrowia stawów, ścięgien i skóry. Jego poziom biodostępności jest wysoki, dzięki czemu dobrze wchłania się w organizmie, a ponadto jest dobrze tolerowany – nie wywołuje reakcji alergicznych.

Kolagen wołowy również zawiera glicynę, prolinę i hydroksyprolinę, ale ma inne proporcje tych aminokwasów niż kolagen rybi. Dostarcza głównie kolagenu typu I i III, które są ważne dla zdrowia skóry, mięśni, ścięgien i więzadeł.

Wybór źródła kolagenu dla sportowca powinien uwzględniać różne aspekty – od składu chemicznego, gatunku, z którego został wyprodukowany, po preferencje spożywcze sportowca (kolagen do picia czy kolagen w proszku). Z dostępnych badań wiadomo, że kolagen typu III (obecny w kolagenie wołowym) jest ważny dla zdrowia naczyń krwionośnych i tkanek miękkich, co może być korzystne dla sportowców w kontekście wsparcia regeneracji mięśni i poprawy krążenia krwi. Kolagen rybi dostarcza głównie kolagenu typu I, który choć również ważny, nie wspiera bezpośrednio mięśni tak jak typ III. Kolagen wołowy ma specyficzny skład aminokwasowy, który może być bardziej zgodny z potrzebami sportowców. Na przykład zawiera więcej argininy, która wspiera syntezę tlenku azotu i poprawia przepływ krwi oraz dostarczanie składników odżywczych do mięśni.

Ile kolagenu dziennie powinien przyjmować sportowiec?

Ilość kolagenu, którą powinien przyjmować sportowiec, może zależeć od wielu czynników, w tym od rodzaju aktywności fizycznej, intensywności treningów, wieku, płci oraz indywidualnych potrzeb organizmu. Jednak na podstawie badań i zaleceń ekspertów można podać pewne ogólne wytyczne.

Dowiedziono, że suplementacja kolagenu wykazuje pozytywne efekty, gdy stosuje się dawkę z zakresu 5-15 g dziennie. Co więcej, sportowcy uprawiający dyscypliny wymagające dużej wytrzymałości stawów (np. bieganie, koszykówka) oraz odbywający częste i intensywne treningi będą mieć większe zapotrzebowanie na kolagen. Również starsi i ci z historią urazów stawów mogą potrzebować większych dawek kolagenu, aby wspierać regenerację i kondycję organizmu.

W jakim czasie widać efekty suplementacji kolagenem?

Efekty suplementacji kolagenem u sportowców mogą być widoczne w różnych przedziałach czasowych w zależności od indywidualnych czynników, takich jak poziom aktywności fizycznej, stan zdrowia stawów i tkanek łącznych, a także regularność i dawka przyjmowanego kolagenu. Wyniki badań naukowych wskazują, że pierwsze efekty można zauważyć już po 3–4 tygodniach suplementacji. Jest to zmniejszenie bólu stawów oraz poprawa nawilżenia i elastyczności skóry. Okres suplementacji wynoszący 8–12 tygodni daje efekty w postaci wzmocnienia ścięgien i więzadeł. Długoterminowe stosowanie (powyżej 12 tygodni) dopasowanej do potrzeb dawki kolagenu przekłada się na regenerację chrząstki stawowej, zmniejszenie objawów artrozy (przewlekła choroba związana z degeneracją stawów), wzmożoną elastyczność mięśni, a także ich szybszą regenerację po treningu.

Należy jednak zaznaczyć, że suplement z kolagenem nie zastąpi zbilansowanej diety. Wprowadzenie kolagenu do prozdrowotnej rutyny sportowca powinno być skonsultowane z dietetykiem lub innym przedstawicielem personelu medycznego. Wówczas suplementacja będzie skrojona na miarę potrzeb zarówno pod względem jakościowym, jak i pod względem doboru odpowiedniej dawki.

  1. E. S. Rawson, M. P. Miles, D. E. Larson-Meyer, Dietary Supplements for Health, Adaptation, and Recovery in Athletes, „International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism”, 28 (2) 2018.
  2. J. L. Prowting i in., Effects of Collagen Peptides on Recovery Following Eccentric Exercise in Resistance-Trained Males—A Pilot Study, „International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism”, 31 (1) 2020.
  3. M. Khatri i in., The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a systematic review, „Amino Acids”, 53 (10) 2021.
  4. K. L. Clark i in., 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain, „Current Medical Research and Opinion”, 24 (5) 2008.
  5. M. Cherim i in., Collagen Sources and Areas of Use, „European Journal of Medicine and Natural Sciences”, 2 (2) 2019.
  6. K. S. Silvipriya i in., Collagen: Animal Sources and Biomedical Application, „Journal of Applied Pharmaceutical Science”, 5 (3) 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl