Kobieta wciera pod prysznicem szampon na suchą skórę głowy
Ewelina Sochacka

Sucha skóra głowy – przyczyny. Jak nawilżyć przesuszoną skórę głowy?

Sucha skóra głowy może mieć wiele przyczyn – od błędów w pielęgnacji, przez niedobory w diecie, aż po poważne choroby dermatologiczne. Dowiedz się, jak rozpoznać podłoże swędzącej, łuszczącej się i podrażnionej skóry głowy. Poznaj sposoby na jej nawilżenie.

  1. Jak rozpoznać suchą skórę głowy?
  2. Sucha skóra głowy – przyczyny
  3. Sucha skóra głowy a niedobory witamin i minerałów
  4. Sucha skóra głowy a choroby
  5. Sposoby na suchą skórę głowy

Jak rozpoznać suchą skórę głowy?

Na powierzchni naskórka znajduje się warstwa rogowa, która jest pokryta sebum i pomaga zatrzymać wilgoć w skórze właściwej. Gdy bariera ta jest uszkodzona, skóra traci wodę w procesie zwanym transepidermalną utratą wody. Również niewystarczająca ilość łoju może przyczyniać się do nadmiernego przesuszenia skóry. Wówczas pojawia się szereg objawów, ich nasilenie może mieć charakter od łagodnego do skrajnego.

Objawy suchej skóry głowy to:

  • łuszczenie się – na włosach pojawiają się niewielkie fragmenty martwego naskórka; łuszczenie spowodowane przesuszeniem skóry głowy często jest mylone z łupieżem;
  • swędzenie – symptomem suchej skóry głowy jest również świąd; towarzyszące mu nadmierne drapanie się może prowadzić do podrażnień i w konsekwencji nasilenia dolegliwości;
  • krostki i grudki – wypryski czy strupy na głowie mogą być jedną z oznak braku dostatecznego nawilżenia oraz skutkiem drapania się po skórze głowy.

Sucha skóra głowy – przyczyny

Sucha skóra głowy może mieć wiele przyczyn, na jej złą kondycję wpływają przede wszystkim czynniki takie jak:

  • błędy w pielęgnacji – zbyt częste używanie mocno oczyszczających szamponów, stosowanie wcierek zawierających w składzie alkohol, niedostateczne spłukiwanie szamponów czy odżywek, brak zachowania równowagi PEH (protein, emolientów i humektantów) w pielęgnacji włosów;
  • błędy w stylizacji – częste stosowanie suchych szamponów i lakierów do włosów (w ich składach przeważnie znajduje się alkohol wysuszający i podrażniający skórę);
  • niewłaściwe suszenie włosów – maksymalna temperatura nadmuchu powietrza w suszarce powinna wynosić 60°C, optymalne jest jednak suszenie nawiewem chłodnym, mającym około 30°C; wyższa temperatura może wysuszać skórę głowy;
  • niewłaściwie dobrana szczotka do włosów – rozczesywanie włosów szczotką z metalowymi igiełkami bądź igiełkami z kuleczkami, które często odpadają, może silnie podrażniać skórę głowy i niszczyć włosy;
  • nieumiejętnie przeprowadzona koloryzacja bądź rozjaśnianie włosów – tego typu zabiegi chemiczne mogą silnie przesuszać skórę;
  • gorące prysznice i kąpiele – gorąca woda może uszkadzać naturalną barierę lipidową skóry i prowadzić do jej wysuszenia.

Sucha skóra głowy a niedobory witamin i minerałów

Sucha skóra głowy może być także wynikiem niedoborów witamin i minerałów – dobrze zbilansowana dieta jest kluczowa dla utrzymania jej w dobrej kondycji. Witaminy i minerały, które wpływają na stan skóry głowy, to m.in.:

  • Witamina A – reguluje proces rogowacenia naskórka, jest istotna dla regeneracji komórek skóry i produkcji sebum, które pomaga utrzymać skórę głowy nawilżoną i chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
  • Witamina E – jest silnym przeciwutleniaczem, chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 – wspierają produkcję lipidów, które tworzą naturalną barierę ochronną skóry. Ich niedobór powoduje przeznaskórkową utratę wody oraz sprawia, że skóra głowy staje się sucha, łuszcząca i swędząca.
  • Biotyna – wspiera wzrost komórek skóry i pomaga utrzymać właściwe nawilżenie i elastyczność.
  • Cynk – jest istotny dla funkcjonowania gruczołów łojowych, które produkują sebum. Niedobór cynku może prowadzić do suchości skóry głowy i zwiększonej podatności na podrażnienia i infekcje.
Sprawdź ofertę witamin i minerałów na DOZ.pl

Sucha skóra głowy a choroby

Sucha skóra głowy może być objawem różnych schorzeń dermatologicznych. Jednym z nich jest łupież, którego przyczyną jest przeważnie nadmierne namnażanie się drożdżaków z rodzaju Malassezia. Objawia się on powstawaniem tłustych, białych bądź żółtych łusek oraz podrażnieniem i swędzeniem skóry głowy. Jak zatem odróżnić łupież od przesuszenia skóry głowy? W drugim przypadku łuski są mniejsze i suche, nie pojawiają się na innych częściach ciała (np. na brwiach czy szyi). Ponadto dolegliwości występują z różnym nasileniem, w zależności od stosowanych kosmetyków czy pory roku – przy łupieżu bez właściwego leczenia objawy nie ustępują.

Kolejną chorobą, która może powodować suchość skóry głowy, jest łuszczyca. Jest to przewlekłe schorzenie autoimmunologiczne, które przyspiesza cykl wzrostu komórek skóry, co prowadzi do powstawania grubych, srebrzystych łusek na skórze, w tym na skórze głowy. Często towarzyszą temu zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie.

Inną przyczyną suchości skóry głowy może być zakażenie grzybicze. Grzybica skóry głowy najczęściej jest powodowana przez drobnoustroje Microsporum canis i Trichophyton tonsurans. Jej symptomy to m.in.: łuszczenie się naskórka, intensywny świąd, zaczerwienienie i podrażnienie skóry, krostki, wypadanie włosów. Dolegliwości, takie jak sucha skóra głowy, swędzenie, czerwone zapalne plamy, mogą być również jednym z objawów atopowego zapalenia skóry (AZS). Wówczas jednak zmiany chorobowe pojawiają się także na innych częściach ciała.

Sucha skóra głowy może być również związana z zaburzeniami hormonalnymi, m.in. z niedoczynnością tarczycy. Objawy skórne tej choroby obejmują: wypadanie włosów, a nawet łysienie, nadmierne rogowacenie naskórka, przewlekłą suchość skóry.

Sposoby na suchą skórę głowy

Podstawą w pielęgnacji przesuszonej skóry głowy jest szampon. Warto w tym miejscu wspomnieć, że szampon dobieramy do potrzeb skóry głowy, a nie do rodzaju włosów. Jeśli zmagamy się z łuszczeniem się naskórka, świądem czy pieczeniem skóry głowy, warto wybierać produkty myjące z naturalnym składem, pozbawione silnie myjących detergentów takich jak SLSy, barwników, glikolu polietylenowego czy kompozycji zapachowych. W składzie szamponów do suchej skóry głowy powinny znaleźć się substancje silnie nawilżające i łagodzące, takie jak mocznik, kwas hialuronowy, aloes, pantenol, alantoina. Dobrze, aby szampon do suchej i podrażnionej skóry zawierał emolienty, np. naturalne oleje, które natłuszczają, zatrzymują wodę w skórze i chronią przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

W przywróceniu równowagi pH skóry głowy i zmniejszeniu suchości mogą także pomóc dostępne w aptekach specjalistyczne wcierki, sera nawilżające czy żel mocznikowy. Trzeba też pamiętać o regularnym wykonywaniu peelingu skóry głowy – warto wybierać preparaty enzymatyczne, delikatnie oczyszczające i łagodnie złuszczające.

  1. P. Morales-Brown, The difference between dandruff and a dry scalp, [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/320988 [dostęp:] 11.06.2024.
  2. A. Bottaro, How to Relieve a Dry, Itchy Scalp, [online] https://www.verywellhealth.com/dry-itchy-scalp-5194079 [dostęp:] 11.06.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl