Refundacja dla cukrzyków
Barbara Bukowska

Refundacja dla cukrzyków – zasady refundacji w diabetologii

Od stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające w życie zmiany w refundacji wyrobów medycznych przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Wyjaśniamy zasady odpłatności systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.

  1. Cukrzyca w Polsce
  2. Refundacja systemu ciągłego monitorowania glikemii
  3. Pompy insulinowe – refundacja
  4. Refundacja pojemników na insulinę
  5. Refundowane zestawy infuzyjne 

Cukrzyca w Polsce

Cukrzyca w Polsce to ogromny problem zdrowotny i społeczny – choruje na nią 3 mln osób. Szacuje się, że do 2030 r. już co dziesiąty Polak będzie zmagał się z tą chorobą, a kolejne 10 proc. – z zaburzeniami metabolicznymi poprzedzającymi wystąpienie cukrzycy typu 2 (insulinoopornością, otyłością, zespołem metabolicznym).

Leczenie cukrzycy typu 2 opiera się przeważnie na farmakologii. Pacjenci stale zyskują dostęp do coraz nowocześniejszych leków umożliwiających lepszą kontrolę cukrzycy. A dzięki zmianom w refundacji, które weszły w życie z początkiem 2024 r., szerzej dostępne są również wyroby medyczne ułatwiające kontrolę glikemii oraz insulinoterapię, z których korzystają głównie pacjenci z cukrzycą typu 1.

Osobom z cukrzycą (dzieciom, dorosłym, w tym kobietom w ciąży) przysługuje refundacja nie tylko leków przeciwcukrzycowych, ale również systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.

Refundacja systemu ciągłego monitorowania glikemii

Na rynku dostępnych jest kilka systemów do monitorowania glikemii, wykorzystujących dwie techniki pomiaru. Ciągły monitoring glikemii (CGM-RT, ang. continuous glucose monitoring in real time) polega na automatycznym pomiarze poziomu cukru co 5 minut (12 razy w ciągu godziny) przez całą dobę. Wyniki pomiaru z sensora dla cukrzyków są automatycznie przekazywane do czytnika, co umożliwia uruchomienie alarmu w przypadku zbyt wysokiego lub za niskiego poziomu glukozy.

Z kolei system FGM (ang. flash glucose monitoring) mierzy poziom glukozy w płynie śródtkankowym co minutę, przez 24 godziny na dobę. Jednak odczyt glikemii następuje dopiero w momencie zbliżenia czytnika bądź telefonu z odpowiednią aplikacją do sensora umieszczonego w tkance podskórnej. Poniżej przedstawiamy zasady refundacji obu systemów.

Refundacja systemów CGM-RT przysługuje:

  • pacjentom do 26. roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3 wymagającym intensywnej insulinoterapii z nieświadomością hipoglikemii, z hiperinsulinizmem wrodzonym lub glikogenozą – w zależności od systemu przysługuje refundacja 3 do 5 sztuk miesięcznie;
  • pacjentom powyżej 26. roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3 wymagającym intensywnej insulinoterapii z nieświadomością hipoglikemii, z hiperinsulinizmem wrodzonym lub glikogenozą – przysługuje refundacja do 5 sztuk miesięcznie;
  • pacjentom powyżej 18. roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3 wymagającym intensywnej insulinoterapii z nieświadomością hipoglikemii – przysługuje refundacja 1 sztuki na 6 miesięcy.

W przypadku większości sensorów typu CGM-RT dopłata pacjenta wynosi 30 proc.

Refundacja sensorów do systemu FGM przysługuje:

  • dzieciom od 4. do 18. roku życia z cukrzycą typu 1 albo 3 z bardzo dobrze monitorowaną glikemią, tj. przy co najmniej 8-krotnych pomiarach glikemii na dobę, lub z hiperinsulinizmem wrodzonym bądź glikogenozą;
  • kobietom z cukrzycą w okresie ciąży i połogu;
  • dorosłym z cukrzycą typu 1 albo 3 lub z innymi typami cukrzycy posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na stan wzroku i wymagającym insulinoterapii;
  • dorosłym z hiperinsulinizmem wrodzonym oraz glikogenozą.

Dopłata pacjenta do sensorów typu FGM wynosi 20 proc. (dzieci, dorośli z orzeczeniem o niepełnosprawności) lub 30 proc. (kobiety w ciąży i połogu, dorośli z hiperinsulinizmem i glikogenozą).

System ciągłego monitorowania glikemii 
System ciągłego monitorowania glikemii może być refundowany

Pompy insulinowe – refundacja

Pompa insulinowa to urządzenie elektroniczne, które naśladuje pracę trzustki i dostarcza w sposób ciągły insulinę do organizmu. Dzięki korzystaniu z pomp insulinowych możliwa jest skuteczniejsza kontrola choroby, co przekłada się na lepszą jakość życia chorych.

W Polsce 100-proc. refundacja pompy insulinowej przysługuje dzieciom i dorosłym do 26. roku życia, a także kobietom w ciąży z rozpoznaną cukrzycą 1 typu. Chorzy spoza tych grup mogą zakupić pompę wyłącznie bez zniżki.

Pompa insulinowa
Pompy insulinowe podlegają refundacji

Refundacja pojemników na insulinę

Elementem, bez którego pompa insulinowa nie może działać, jest zbiornik (pojemnik) na insulinę. To rezerwuar, z którego w razie potrzeby uwalniany jest lek: przepływa przez dren, a następnie przez wkłucie trafia do organizmu. Zbiornik na insulinę wymienia się co 2–3 dni.

Ten rodzaj akcesoriów do pompy insulinowej jest refundowany. Pacjentom z cukrzycą typu 1 albo 3 leczoną przy pomocy pompy insulinowej przysługuje 10 pojemników miesięcznie z odpłatnością na poziomie 30 proc.

Refundowane zestawy infuzyjne 

Zestaw infuzyjny do osobistej pompy insulinowej obejmuje wkłucie, łącznik oraz dren lub zintegrowany serter bądź moduły infuzyjne do pomp insulinowych bezdrenowych. Zniżka na zestawy infuzyjne przysługuje w przypadku leczenia cukrzycy typu 1 lub 3 przy pomocy pompy insulinowej – z zastrzeżeniem, że liczba zestawów podlegających refundacji, działających nie mniej niż 7 dni, nie może przekroczyć 26 sztuk w przedziale 6 kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Wysokość refundacji wynosi 75 zł za sztukę w przypadku zestawów działających nie mniej niż 7 dni i 30 zł za sztukę w przypadku zestawów działających do 3 dni. Poziom odpłatności wynosi 0 proc. dla kobiet w ciąży i osób poniżej 26. roku życia oraz 30 proc. dla osób powyżej 26. roku życia. Pacjent może miesięcznie kupić maksymalnie 10 sztuk zestawów ze zniżką.

Zestaw infuzyjny
Refundacja obejmuje zestawy infuzyjne

Przeczytaj także:

  1. NFZ: W Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, [online] https://www.pap.pl/aktualnosci/nfz-w-polsce-na-cukrzyce-choruje-okolo-3-mln-osob [dostęp:] 14.06.2024 r.
  2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 13 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie [online] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230002461/O/D20232461.pdf [dostęp:] 14.06.2024 r.
  3. Cukrzyca. Ministerstwo Zdrowia, [online] https://archiwum.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/choroby-cywilizacyjne/cukrzyca/ [dostęp:] 14.06.2024 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Prawidłowy poziom cukru we krwi – badanie, normy

    Jaki jest prawidłowy poziom cukru? Jak zmienia się poziom cukru po jedzeniu? Prawidłowy poziom cukru (czyli glikemia) w krwi na czczo powinien mieścić się w granicach 60-100 mg/dl. Po jedzeniu poziom cukru może natomiast przekraczać 100 mg/dl i będzie to zjawisko zupełnie prawidłowe. Zbyt wysoki poziom cukru, zarówno na czczo, jak i po jedzeniu, może świadczyć o tym, że u pacjenta rozwija się cukrzyca. Ale czy zawsze wysoki poziom cukru we krwi musi świadczyć o cukrzycy?

  • Insulina – mechanizm działania, rola w organizmie, normy, badania i wskazania

    Insulina jest jednym z hormonów, który reguluje stężenie glukozy we krwi, obniżając je. Czym jest ten hormon i dlaczego jest on tak ważny?  Jaką rolę insulina pełni w organizmie?  Kiedy należy badać jej stężenie? Jak prawidłowo ją przechowywać?

  • Jak zmierzyć poziom cukru we krwi za pomocą glukometru?

    Pomiar cukru we krwi jest podstawą leczenia chorób związanych z jego nieprawidłowym metabolizmem. Od tego, jaki poziom cukru pokaże badanie glukometrem (wskazana jest duża dokładność) uzależniona jest dawka insuliny i innych leków stosowanych w leczeniu zaburzeń glikemii.

  • Insulina w tabletkach — pieśń przyszłości?

    Tabletki są idealnym rozwiązaniem dostarczania insuliny osobom chorym na cukrzycę. Niestety, na razie niedostępnym. Wielu cukrzyków wstrzykuje sobie samodzielnie insulinę podskórnie, co budzi często strach przed igłą, sprawia, że część chorych nie stosuje się do zaleceń lekarskich, wzrasta ryzyko zakażeń skóry, a także groźnej hiperglikemii. Tabletki wyeliminowałyby wiele wad obowiązujących metod leczenia tej choroby. Na jakim etapie są prace nad insuliną w tabletkach?

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl