Nalewania piwa z puszki do szklanki podczas lotu
Ewelina Sochacka

Picie alkoholu w samolocie może być groźne dla zdrowia

Ciśnienie atmosferyczne przypominające warunki panujące podczas wysokogórskiej wędrówki oraz obniżone ciśnienie parcjalne tlenu na pokładzie samolotu połączone ze spożyciem alkoholu i snem mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Narażone są szczególnie osoby zmagające się z chorobami serca i płuc.

  1. Niższe ciśnienie i spadek nasycenia krwi tlenem, czyli co się dzieje podczas lotu
  2. Picie alkoholu przed drzemką w samolocie może być niebezpieczne
  3. Lot samolotem a zagrożenie dla zdrowia

Niższe ciśnienie i spadek nasycenia krwi tlenem, czyli co się dzieje podczas lotu

Samoloty pasażerskie latają zazwyczaj na wysokości od około 10 000 m do 12 000 m n.p.m. (dokładna wysokość przelotowa może się różnić w zależności od typu samolotu, długości trasy czy warunków atmosferycznych). Na takiej wysokości powietrze jest znacznie rozrzedzone, a ciśnienie atmosferyczne spada. W związku z tym w kabinie konieczne jest sztuczne utrzymywanie ciśnienia. Odpowiada ono wysokości mniej więcej 2438 metrów – jest to niższa wartość od tej panującej na poziomie morza. Ponadto, choć procentowa zawartość tlenu w powietrzu pozostaje stała – na poziomie około 21% niezależnie od wysokości – to ze względu na niższe ciśnienie powietrza ciśnienie parcjalne tlenu (czyli ilość dostępnego tlenu) jest mniejsze.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Medycyny Lotniczej Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki w Kolonii w Niemczech, jeśli warunki panujące w kabinie samolotu połączymy ze spożyciem alkoholu i snem, możemy doświadczyć poważnych kłopotów zdrowotnych. Stanowi to bowiem znaczne obciążenie dla układu sercowego i może prowadzić do zaostrzenia objawów u pacjentów z chorobami serca lub płuc.

Picie alkoholu przed drzemką w samolocie może być niebezpieczne

Pasażerowie lotów długodystansowych często spożywają alkohol, a następnie zapadają w sen. Tymczasem drzemka podczas lotu pogłębia spadek nasycenia krwi tlenem spowodowany obniżonym ciśnieniem w kabinie. Niemieccy naukowcy postanowili zbadać łączny wpływ alkoholu i niedotlenienia na sen i częstość akcji serca.

Badacze stworzyli środowisko atmosferyczne podobne do tego, z jakim mamy do czynienia w samolocie. Do udziału w eksperymencie zaprosili 48 dorosłych, zdrowych osób w wieku od 18 do 40 lat, które zostały podzielone na grupy: pijących i abstynentów. Jedna grupa przed snem wypiła alkohol (odpowiednik dwóch kieliszków wina), a druga go nie spożywała. Zespół odkrył, że nawet umiarkowana ilość alkoholu miała znaczący wpływ na układ krążenia uczestników badania.

Narażenie na połączenie snu i napoju wysokoprocentowego zmniejszyło nasycenie krwi tlenem do około 85% i zwiększyło częstość akcji serca do średnio 88 uderzeń na minutę. Dodatkowo zaobserwowano, że czas fazy REM badanych był krótki, co pokazuje, że sen nie przyniósł oczekiwanego relaksu (REM jest kluczowy dla regeneracji mózgu, odgrywa też ważną rolę w przetwarzaniu emocjonalnych doświadczeń i regulacji nastroju).

Dowiedz się więcej o fazach snu

Lot samolotem a zagrożenie dla zdrowia

Podróż samolotem może wiązać się z pewnymi zagrożeniami dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku osób ze schorzeniami przewlekłymi. Pacjenci z chorobami serca, np. arytmią, chorobą zakrzepowo-zatorową, oraz chorobami płuc, m.in. POChP czy astmą, przed lotem powinni skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Także chorzy zmagający się z chorobami neurologicznymi i zaburzeniami psychicznymi, chociażby z padaczką czy schizofrenią, powinni udać się na wizytę lekarską przed podróżą.

Przeciwwskazania do lotu to m.in.:

  1. R. A. Trammer i in., Effects of moderate alcohol consumption and hypobaric hypoxia: implications for passengers’ sleep, oxygen saturation and heart rate on long-haul flights, „Thorax” 2024, [online] https://doi.org/10.1136/thorax-2023-220998 [dostęp:] 18.06.2024.
  2. Centers for Disease Control and Prevention, Air Travel, [online] https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2024/air-land-sea/air-travel [dostęp:] 18.06.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl