Fakty i mity o kacu
Ewa Nowacka-Polka

Fakty i mity o kacu

Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

Kac przebiega u każdego w inny sposób. Głównym jego sprawcą jest najprawdopodobniej aldehyd octowy. Z chwilą, gdy alkohol zaczyna się rozkładać, rozpoczyna się również proces trzeźwienia, niestety tworzenia się aldehydu octowego co oznacza też początek kaca. Krąży wiele mitów na temat alkoholu i tego jak uniknąć lub pokonać kaca, jednak ile osób tyle sposobów. Oto kilka przykładów najczęstszych mitów i faktów dotyczących kaca (czyli syndromu dnia poprzedniego).

Jeśli kac, to tylko po dużej ilości alkoholu

Nadmierna ilość alkoholu z pewnością prowadzi do kaca. Jednak nie oznacza to, że trzeba wypić butelkę wina, by następnego dnia czuć się źle. Reakcja naszego ciała na spożyty alkohol zależy od wielu czynników: ogólnego stanu zdrowia, fazy cyklu owulacyjnego, zmęczenia czy poziomu stresu.

Środki przeciwbólowe zażyte wieczorem zapobiegają kacowi

Mieszanie jakichkolwiek leków z alkoholem to nie jest dobry pomysł - zwiększają one ryzyko uszkodzenia wątroby, kiedy przyjmuje się je w czasie picia alkoholu. Poza tym środki przeciwbólowe działają około 4 godzin po zażyciu, dlatego biorąc je przed snem, prześpisz ich działanie przeciwbólowe. Lepiej postaw przy łóżku tabletki i szklankę wody i zażyj je po przebudzeniu.

Kawa to najlepszy sposób na kaca

To jeden z najbardziej szkodliwych mitów. Kawa, a właściwie kofeina w niej zawarta, działa odwadniająco na organizm (który i tak jest już odwodniony) i w efekcie wzmaga objawy kaca. Najlepszym wyjściem jest unikanie tego dnia wszelkich napojów z kofeiną. Lepsze efekty przyniesie spożycie wody, rozcieńczonych soków lub napojów izotonicznych, które nie tylko nawodnią organizm, ale też uzupełnią niedobory witamin i składników mineralnych. W trakcie picia oddajemy bowiem więcej moczu niż zwykle. W ten sposób tracimy witaminy B1, B6 i C oraz mikroelementy: magnez, wapń, potas. Aby wyrównać ich poziom w organizmie, można także sięgnąć np. po sok pomidorowy lub pomidory (zawierają potas), rosół (uzupełnią niedobory sodu i potasu), sok z żurawin z miodem (zwęża naczynia krwionośne), kiszoną kapustę czy kiszone ogórki i ich sok (uzupełniają witaminę C).

Wypicie kieliszka wódki przed wypiciem piwa zabezpiecza przed kacem

Nieprawda. Wypicie mocniejszego alkoholu i przejście do mniej procentowych trunków nie zabezpiecza przed kacem. Nie liczy się kolejność spożytego alkoholu a jego ilość.

Zjedzenie posiłku przed snem zminimalizuje kaca

Zjedzenie posiłku po spożyciu alkoholu, nie pomoże uchronić się przed kacem. Należy raczej zjeść obfity posiłek jeszcze przed rozpoczęciem imprezy. Wtedy pełny żołądek spowolni wchłanianie alkoholu. Najskuteczniej działają posiłki wysokotłuszczowe. Natomiast już po imprezie, a przed położeniem się spać, warto wypić szklankę wody, aby przeciwdziałać odwodnieniu organizmu.

Czym się strułeś, tym się lecz

To kolejny mit, przynoszący więcej szkody niż pożytku. W rzeczywistości poranny drink po przebudzeniu dokłada alkoholu, czyli trucizny, z której nasz organizm stara się oczyścić. Po porannym wypiciu alkoholu objawy kaca wystąpią i tak, tyle, że z pewnym opóźnieniem.

Stan trzeźwości w 5 minut

Zimny prysznic i kilka filiżanek kawy nie sprawią, że wytrzeźwiejesz. Twój organizm najbardziej potrzebuje czasu i to głównie on odpowiada za poprawę samopoczucia. To ile Ci go potrzeba do zregenerowania sił, zależy od indywidualnych uwarunkowań i masy ciała.

Kobiety upijają się szybciej niż mężczyźni

Na to, jak alkohol działa na nasz organizm, ma wpływ płeć, masa ciała, przyjmowane leki, ogólny stan zdrowia i sposób odżywiania. U kobiet alkohol szybciej uderza do głowy, gdyż panie szybciej go wchłaniają i wolniej trawią (mają mniejszą ilość enzymu, który rozkłada alkohol).

Kilka dodatkowych praktycznych rad i informacji...

  1. Przed imprezą zakrapianą alkoholem warto wzmocnić wątrobę (której zadaniem jest oczyszczanie organizmu z toksycznych związków w organizmie) urozmaiconym posiłkiem. Mogą znaleźć się w nim jabłka, ciemne winogrona, sok marchewkowy czy czosnek.

  2. W czasie imprezy należy pamiętać, aby nie mieszać różnych gatunków alkoholu. Jeśli jesteśmy palaczami, powinniśmy ograniczyć palenie tytoniu, gdyż nikotyna potęguje stan zatrucia alkoholowego. Warto również unikać chipsów, orzeszków i słonych paluszków, które podrażniają żołądek. Natomiast lepiej jest zjeść potrawę mięsną, ogórki kiszone, warzywa czy sery.

  3. Warto również zwrócić uwagę na skład alkoholu, który spożywamy. Oprócz etanolu znajduje się w nim wiele składników toksycznych, jak np. środki koloryzujące. Najlepiej więc wybierać alkohole białe, takie jak czysta wódka, gin czy białe wino. Alkohole kolorowe wypite w dużej ilości są często powodem większej ilości przykrych dolegliwości następnego dnia.

  4. Rodzaj żywności, na jaki mamy ochotę następnego dnia nie sprzyja naprawie i powrotowi naszego organizmu do normalnego stanu. Śniadanie, które spożywamy powinno składać się z produktów lekkostrawnych, tzn. z musli, jogurtów, owoców i orzechów. Ponadto jelita pracują wolniej, dlatego częściej występują wiatry i luźny stolec.

  5. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu z ust, można sięgnąć po liść laurowy i ssać go aż stanie się miękki.

  6. W czasie dnia należy się zdrzemnąć, gdyż wtedy organizm najszybciej się oczyszcza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl